Skip to main content
search
Aktualności

Uwaga! Oszuści nękają mieszkańców powiatu krakowskiego

By 13 grudnia 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 grudnia 2023 przez KB

Nie daj się nabrać! Oszuści działający tzw. metodą „na wypadek”, „na wnuczka” i „na policjanta” uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Czterech mieszkańców gminy Skawina i dwóch z gminy Zielonki padło ich ofiarami. Osoby, zgodnie z instrukcjami oszustów, przekazały przestępcom oszczędności swojego życia.

Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” i „na funkcjonariusza CBŚP” itp. Chcą oni dotrzeć do jak największej liczby osób. Uświadamiają ich o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą, jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Pomimo licznych apeli i komunikatów, niestety wciąż odnotowujemy tego typu przestępstwa.

Ostatni przypadek miał miejsce 12 grudnia o godz. 23.00. Do mieszkających wspólnie sióstr w wieku 62 i 72 lat na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za partnerkę ich siostrzeńca. Według jej relacji, miał on potrącić kobietę w ciąży na przejściu dla pieszych. Następnie poinformowała kobiety, że potrzebne są pieniądze w kwocie 150 tysięcy złotych, aby ich siostrzeniec uniknął więzienia. Następnie do pokrzywdzonych zadzwonił wspólnik oszustki, informując, że po pieniądze niebawem ktoś się zgłosi. O godzinie 1.00 w nocy do drzwi sióstr zapukała kobieta, której przekazały wcześniej przygotowaną gotówkę w łącznej kwocie prawie 31 tysięcy złotych. Na tym kontakt z oszustami się urwał. W ten sposób kobiety straciły oszczędności swojego życia.

Pamiętaj:

Przestępcy działający tymi metodami oszukują głównie osoby starsze. Wywierają silny nacisk i presję, bo mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi! Teraz oszuści działają również w porach nocnych, bo wówczas osoby mogą być bardziej podatne na ich manipulacje! W ten sposób przestępcy wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową stratą. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym;
  • jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie;
  • po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany ci numer;
  • w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastowe przekazanie pieniędzy;
  • jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze to zadzwoń do tej osoby, na znany ci numer telefonu i potwierdź informację;
  • Policja nigdy nie poprosi cię o przekazanie komuś pieniędzy, pozostawianie ich w jakimś miejscu, czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję! Jeśli przeczytałeś ten komunikat opowiedz o nim swoim bliskim, w szczególności tym w wieku starszym!

Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content