Ostatnia aktualizacja 23 maja 2023 przez KB
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach i Przedszkola Kubisiowy Ogród udali się w dniu imienin, 8 maja, pod pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach, aby oddać hołd poecie. Wszyscy uczestnicy wyruszyli spod Biblioteki Publicznej w Węgrzcach o godzinie 10:00, by we wspólnym pochodzie udać się pod pomnik postawiony w miejscu, w którym stał niegdyś dom. To tu swoje ostatnie lata spędził, zwany czwartym wieszczem narodowym, Stanisław Wyspiański.
Po dotarciu na miejsce, wszystkich przybyłych powitał Mariusz Zieliński dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach. W krótkich słowach wspomniał o solenizancie oraz zaprosił delegacje uczestników do złożenia kwiatów pod pomnikiem.
– Zależy nam na tym, aby dzieci już od najmłodszych lat zaznajamiały się zarówno z tradycją miejsca, w którym mieszkają, jak i ze znanymi postaciami, z którymi będą mieć do czynienia czy to na późniejszym etapie swojego rozwoju, czy też po prostu znali takie osobowości jako młodzi Polacy – mówi Paulina Kulig z Przedszkola Kubisiowy Ogród – Sama bardzo cenię sobie Wyspiańskiego i jego symbolizm zawarty w licznych dziełach. Mam do dziś słabość do “Wesela”. A z dziećmi dziś będziemy wspominać Wyspiańskiego i podziwiać jego witraże.
Wyspiański do Węgrzc zawitał latem 1906 roku, gdzie udało mu się nabyć niewielką posiadłość za środki otrzymane w nagrodzie im. Probusa Barczewskiego przyznaną przez Akademię Umiejętności za cykl widoków na Kopiec Kościuszki oraz pożyczkę otrzymaną z Kasy Oszczędności miasta Krakowa. Jak możemy przeczytać w książce Łukasza Gawła „Stanisław Wyspiański życie i twórczość” Stanisław spędzał tam ostatnie miesiące swojego życia, aż do 10 listopada 1907 roku, kiedy został przewieziony do Domu Zdrowia doktora Jana Gwiazdomorskiego w Krakowie. Zmarł kilkanaście dni później – 28 listopada 1907 roku. Jego dom natomiast został zniszczony kilka lat później w związku z oczyszczaniem przedpola zabudowań fortów austro–węgierskich, które do dziś licznie zdobią naszą gminę.
Ten, krótki epizod trwale zapisał się w historii gminy i został upamiętniony m.in. przez Szlak Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. Szlak został stworzony przy okazji roku Stanisława Wyspiańskiego, który był obchodzony w 2017 roku. W ramach obchodów Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zorganizowało konferencję pt. „Wyspiański wraca do Węgrzc”, w której uczestniczyło ponad sto osób. Zaproszeni goście mogli posłuchać wykładu dr. hab. Łukasza Gawła o dziedzictwie S. Wyspiańskiego. O węgrzeckim okresie życia artysty opowiadała Monika Śliwińska – autorka książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. W wydarzeniu wzięła również udział Dorota Wyspiańska-Zapędowska – wnuczka artysty.
Gdyby Stanisław Wyspiański żył do dziś, byłyby to jego 154 imieniny.
MS
Poniżej zamieszczono zdjęcia z imienin wieszcza.