Skip to main content
search
Aktualności

W krainie obrazów Wiktorii Tłuszcz

By 28 listopada 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 28 listopada 2023 przez Marek Skiba

Sołectwo Batowice we współpracy z Fundacją im. Marszałka Marka Nawary zorganizowało wernisaż Wiktorii „Danusi” Tłuszcz. Inauguracja wystawy przypadła na ostatni tydzień listopada. Uroczystość rozpoczęła się w budynku sołeckim od powitania artystki oraz przybyłych gości przez Elżbietę Gołąb, sołtysa Batowic.

Następnie Monika Karlińska-Nawara odczytała laudację na temat artystki – Niech mi wolno będzie, w ten niezwykły wieczór, choć zbyt skromny dla wydarzenia, które ma miejsce, powiedzieć krótką mowę przedstawiającą bohaterkę – rozpoczęła.

Laudatorka mówiła o narodzinach artystki – jako dziesiąte dziecko Wiktorii Król z domu Ptak. By następnie pokrótce wspomnieć o początkach jej malarstwa, edukacji, narodzinach czwórki dzieci oraz pracy za granicą w odległym Iraku, oraz o toczącej się w tamtym czasie wojnie Iracko-Irańskiej. Nie zabrakło również opowieści, o powrocie do umiłowanego malarstwa, na które w młodości nie miała czasu.

Wieczór uświetnił krótki występ Patryka Kozackiego – ucznia szkoły muzycznej II stopnia w Krakowie, który zagrał dla przybyłych gości na puzonie.

Sama autorka jest niezwykle związana ze swoimi pracami, co wielokrotnie podkreślała zarówno na forum gdy udzielono jej głos, jak i w rozmowach prywatnych. – Nie sprzedaję swoich obrazów – mówiła. – Zachowuje je dla siebie lub przekazuję bliskim. Ten autobus, namalowałam dla wnuka, jako prezent na 18-ste urodziny – kontynuowała.

Tematyka prezentowanych obrazów była niezwykle różnorodna. Od obrazów wizerunków świętych Kościoła Rzymsko-Katolickiego, poprzez kwieciste kompozycje, na widokach skończywszy. Wszystkie prace pogrupowano tematycznie.

Zaprezentowane obrazy stanowiły jedynie część prac artystki. Pozostałe zostaną zebrane przy okazji kolejnej wystawy – najprawdopodobniej w marcu 2024 roku.

MS

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

 

Close Menu
 
20 maja 2024
Skip to content