Skip to main content
search
Relacje

W podróży do krainy wolnej od azbestu

By 10 stycznia 2014No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia 2014 przez admin

zmosdDSCN0931

„Zielone dachy Zielonek” były tematem konkursu na makietę domu wolnego od azbestu, w którym 18 uczniów zerówki ze szkoły w Zielonkach zaproponowało swoje pomysły. Organizację konkursu wsparła Małopolska Agencja Energii i Środowiska. Konkurs jest częścią większego projektu realizowanego przez opiekunów wraz z dziećmi – ekologicznej „Podróż do krainy przyrody”.

Dzieci wiedzą, że w gminie Zielonki realizowany jest projekt polegający na tym, by ułatwić mieszkańcom pozbycie się odpadów zawierających azbest. Ekologicznych postaw mogły się nauczyć m.in. z listopadowego przedstawienia „Jaś i Małgosia”. Dzięki konkursowi, również w domu, w rodzinie mogły rozwinąć wyobraźnię i pokazać jak niebanalnie mogłyby wyglądać domy bez azbestu. Pomysły były i nowoczesne – z baterią słoneczną, ale dzieci wykorzystały też na pokrycie dachu makaron, muszelki, słomę, zapałki, a nawet herbatniki i płatki śniadaniowe – te ostatnie domki autorstwa Oli Kołdy i Amelki Matanyj kusiły nie tylko wzrok.  Każde dziecko, które zrobiło domek, otrzymało pamiątkowe upominki od Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska, która odpowiada m. in. za promocję szwajcarsko-polskiego programu demontażu azbestu na terenie Małopolski.
W projekcie wzięły udział trzy oddziały klas 0, łącznie 65 osób. 18 z nich zdecydowało się przedstawić prace, a miały na to niespełna miesiąc. Ale wszystkie dzieci angażują się w projekt ekologiczny. – Są to działania związane z ekologią, wszystko co prowadzi do poprawy jakości życia – segregujemy śmieci, uczymy zdrowo się odżywiać, prowadzić zdrowy tryb życia, staramy się codziennie wychodzić na spacer – relacjonuje koordynator projektu, wychowawczyni jednej z zerówek, Katarzyna Kurzelewska-Mydlarz. Działania na rzecz zdrowego żywienia są o tyle ułatwione, że to właśnie w Zespole Szkół w Zielonkach działa najzdrowszy szkolny sklepik w województwie – zwycięzca konkursu „Sklepik wzorowy – smaczny i zdrowy” krakowskiego Kuratorium i Sanepidu.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

zmosdDSCN0920
zmosdDSCN0886
zmosdDSCN0945
Close Menu
 
25 lutego 2024
Skip to content