Skip to main content
search
Relacje

W podróży do krainy wolnej od azbestu

By 10 stycznia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia 2014 przez admin

zmosdDSCN0931

„Zielone dachy Zielonek” były tematem konkursu na makietę domu wolnego od azbestu, w którym 18 uczniów zerówki ze szkoły w Zielonkach zaproponowało swoje pomysły. Organizację konkursu wsparła Małopolska Agencja Energii i Środowiska. Konkurs jest częścią większego projektu realizowanego przez opiekunów wraz z dziećmi – ekologicznej „Podróż do krainy przyrody”.

Dzieci wiedzą, że w gminie Zielonki realizowany jest projekt polegający na tym, by ułatwić mieszkańcom pozbycie się odpadów zawierających azbest. Ekologicznych postaw mogły się nauczyć m.in. z listopadowego przedstawienia „Jaś i Małgosia”. Dzięki konkursowi, również w domu, w rodzinie mogły rozwinąć wyobraźnię i pokazać jak niebanalnie mogłyby wyglądać domy bez azbestu. Pomysły były i nowoczesne – z baterią słoneczną, ale dzieci wykorzystały też na pokrycie dachu makaron, muszelki, słomę, zapałki, a nawet herbatniki i płatki śniadaniowe – te ostatnie domki autorstwa Oli Kołdy i Amelki Matanyj kusiły nie tylko wzrok.  Każde dziecko, które zrobiło domek, otrzymało pamiątkowe upominki od Małopolskiej Agencji Energii i Środowiska, która odpowiada m. in. za promocję szwajcarsko-polskiego programu demontażu azbestu na terenie Małopolski.
W projekcie wzięły udział trzy oddziały klas 0, łącznie 65 osób. 18 z nich zdecydowało się przedstawić prace, a miały na to niespełna miesiąc. Ale wszystkie dzieci angażują się w projekt ekologiczny. – Są to działania związane z ekologią, wszystko co prowadzi do poprawy jakości życia – segregujemy śmieci, uczymy zdrowo się odżywiać, prowadzić zdrowy tryb życia, staramy się codziennie wychodzić na spacer – relacjonuje koordynator projektu, wychowawczyni jednej z zerówek, Katarzyna Kurzelewska-Mydlarz. Działania na rzecz zdrowego żywienia są o tyle ułatwione, że to właśnie w Zespole Szkół w Zielonkach działa najzdrowszy szkolny sklepik w województwie – zwycięzca konkursu „Sklepik wzorowy – smaczny i zdrowy” krakowskiego Kuratorium i Sanepidu.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

zmosdDSCN0920
zmosdDSCN0886
zmosdDSCN0945
Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content