Skip to main content
search
Aktualności

W strojach krakowskich z bukietami zielnymi

By 12 sierpnia 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2022 przez IO

W czerwcu Rada Gminy Zielonki ustanowiła, że pierwsza sobota po 11 października od tego roku będzie Świętem Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki. 12 sierpnia w tradycyjnych strojach – według wzoru „od Zielonek” – przed poniedziałkowym Świętem Matki Boskiej Zielnej oraz Świętem Wojska Polskiego mieszkańcy Zielonek wybrali się do wójta gminy Bogusława Króla z bukietami. Bukietom sporządzanym według tradycji z ziół i kwiatów z pól i ogrodów towarzyszyły również akcenty patriotyczne w związku z podwójnym świętem.
Wraz z mieszkańcami na spotkanie przybył sołtys Zielonek Władysław Orzechowski. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński opowiedział o tradycji stroju krakowskiego, jak również nawiązał do Święta Wojska Polskiego obchodzonego w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”. – Jeszcze Polska nie zginęła… – recytował najmłodszy uczestnik spotkania Wojtek wręczając bukiet panu wójtowi.
Zielonki kultywują i promują odmianę historycznego stroju krakowskiego według tzw. wzoru „od Zielonek”, mieszkańcy noszą strój krakowski z dumą podczas ważnych uroczystości jak dożynki czy procesje. Pielęgnowany jest zielonecki haft stanowiący główny element bogatej ornamentyki ubioru ludowego z obszaru Zielonek. Kolekcję zabytkowych strojów krakowskich, w tym haftowanych według wzoru „od Zielonek” gorsetów damskich, prezentuje Izba Regionalna działająca od 2014 roku przy Bibliotece Publicznej w Zielonkach, która będzie organizatorem Święta Stroju Krakowskiego w gminie Zielonki.

Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content