Skip to main content
search
Aktualności

Walka z niską emisją – wymiana pieców węglowych w gminie Zielonki trwa

By 19 października 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 października 2017 przez admin

wymiana piecowW 2017 r. w gminie Zielonki uruchomione zostały dwa programy dofinansowania wymiany pieców węglowych dla mieszkańców. Na 19 października 2017 r. łącznie 91 pieców zostało wymienionych lub jest w trakcie wymiany – tylu mieszkańców podpisało z gminą umowę dotacji na wymianę pieca. Według szacunków na 7,2 tys. lokali na terenie naszej gminy jest ok. 1100 pieców węglowych do wymiany. 

Pierwszy z programów to „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (ZIT) na lata 2014-2020, w ramach którego ma zostać wymienionych na terenie gminy 429 pieców węglowych na gazowe. Do 19 października 2017 r. wymienionych zostało 19 pieców (mieszkańcy złożyli wnioski o rozliczenie), a kolejnych 54 pieców jest w trakcie wymiany. Do 19 października łącznie podpisano 73 umowy na wymianę pieca w ramach ZIT w 2017 r. Z dnia na dzień dane te ulegają zmianie, nabór jest stały. Wymianę rozpoczęto jesienią 2017 r., bowiem możliwość uruchomienia programu dotowania wymiany pieców dla mieszkańców zależna była od uruchomienia dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, co nastąpiło 24 sierpnia 2017 roku, poprzez podpisanie umowy z gminą Zielonki. Do uzyskania dofinansowania na wymianę pieca w ramach ZIT niezbędna jest ocena energetyczna budynku; w 2017 r. wykonano blisko 300 ocen energetycznych budynków prywatnych, sfinansowanych przez gminę Zielonki i województwo małopolskie.

W ramach drugiego programu „Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego” (PONE) na 19 października trwa wymiana 18 starych pieców węglowych na piece na paliwo węglowe lub biomasę spełniające wymogi ekoprojektu. Umowa z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznająca gminie dofinansowanie na wymianę 30 starych pieców węglowych (tyle na terenie gminy zebrano deklaracji zainteresowanych mieszkańców) została podpisana 22 września 2017 r. Termin wymiany i rozliczenia dofinansowania dla właścicieli domów został ustalony przez WFOŚiGW do 30 października 2017 r. W tak krótkim terminie część potencjalnych beneficjentów zrezygnowała – jak informowali pojawił się problem z wykonawcami i dostępnością pieców o wymaganych parametrach. 

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content