Ostatnia aktualizacja 14 sierpnia 2015 przez admin
13 sierpnia mieszkańcy Zielonek mieli okazję uczestniczyć w etnowarsztatach oraz w równolegle prowadzonych warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez Izbę Regionalną w Zielonkach. Patronat nad warsztatami objęli Instytut Dziedzictwa w Krakowie oraz sołectwo Zielonki.
W tajniki tworzenia zielnych bukietów wprowadziła uczestników Marzena Gadzik-Wójcik, radna gminy Zielonki, która wspiera przedsięwzięcia pielęgnujące stare zwyczaje i tradycje kultywowane niegdyś w naszym regionie. Praktyczne zagadnienia dotyczące kompozycji zielarsko-florystycznych omówiła Bernadeta Walczak, laureatka ubiegłorocznych konkursów na najpiękniejszy Bukiet Maryjny w Krakowie, florystka z zamiłowania i mieszkanka Zielonek. Od kilku lat angażuje się ona w wydarzenia związane z propagowaniem kultury ludowej i rękodzieła. Uczestnicy warsztatów otrzymali wiedzę o tradycji święcenia ziół w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. – Ten zwyczaj ma potrójne objaśnienie: teologiczne, legendarne i praktyczne – objaśniała Marzena Gadzik-Wójcik.
Święto Matki Boskiej Zielnej w Kościele Katolickim jest obchodzone od V wieku. W Polsce i w innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności.
Bernadeta Walczak podkreśliła w czasie warsztatów: – To święto zawsze pobudzało wyobraźnię. Było spektakularne, wonne, bajeczne. Zwyczaj układania zielnych bukietów chcemy w Zielonkach na nowo interpretować, aby wykorzystać całą pedagogikę bukietów zielnych.
Warsztaty zielarsko-florystyczne, w których wzięło udział ponad 40 osób były skierowane do dzieci i dorosłych. – Celem, jaki stawia sobie Izba Regionalna w Zielonkach, jest wzbudzenie motywacji do działania,, aktywności kulturalnej i społecznej, odkrywanie własnych możliwości, rozwoju kreatywności i relacji interpersonalnych, nabycie wiedzy o zastosowaniu ziół i kwiatów oraz pełna integracja mieszkańców Zielonek rdzennych i napływowych – mówił Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach.
Władysław Orzechowski, sołtys i radny gminy Zielonki na zakończenie dodał – Dzisiejsze warsztaty i sobotni konkurs „Cudowna Moc Bukietów 2015” to ostatni moment, by wykorzystać obyczaj jeszcze żywy w naszej miejscowości, której prastara nazwa wspaniale koresponduje z tematyką gromadzenia i święcenia ziół. Nie staramy się tworzyć święta w sposób sztuczny, lecz je ożywiamy odnajdując w nim ukryte stare i współczesne znaczenia.
Sylwia Białowiejska-Chuchmacz, red.KŁK