Ostatnia aktualizacja 30 sierpnia 2016 przez admin
Setki osób; mieszkańców gminy, przedstawicieli samorządu a także zaproszonych gości przybyło 28 sierpnia do Trojanowic, by uczestniczyć w uroczystościach dożynkowych gminy Zielonki. Obchody te odbyły się dzięki organizatorom: gminie Zielonki, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i sołectwu Trojanowice. Współorganizatorami wydarzenia były Koło Regionalne Tradycja oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Trojanowicach.
Zapraszamy również do obejrzenia: filmu.
W tym roku barwne, rozśpiewane korowody z całej gminy zjechały na teren sportowo-rekreacyjny obok przedszkola w Trojanowicach. Tam obchody dożynkowe tradycyjnie rozpoczęła msza święta dziękczynna za plony, podczas której poświęcone zostały wieńce oraz chleby – symbol owoców ludzkiej pracy. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii w Giebułtowie ksiądz kanonik Stanisław Gutt, który w swej homilii mówił o ciężkiej, ale niedocenianej pracy rolnika, o tym, że jej owoce są źle dystrybuowane, marnowane, podczas, gdy tyle ludzi na świecie umiera z głodu. Niestety, nie tylko praca ludzka jest marnotrawiona, do przeszłości odeszły dawne dobre zwyczaje, jak obrządek pieczenia domowego chleba, ale i tradycyjne wartości takie jak dom, uczciwa praca, wielu też zatraciło swą wiarę – W dzisiejszych czasach dożynki to tęsknota za chlebem, za domem, za Bogiem… – mówił ksiądz proboszcz, akcentując jednocześnie potrzebę bycia wdzięcznym. – Czy umiemy dziękować Bogu i ludziom? – pytał.
Po mszy świętej przyszła kolej na oficjalną i artystyczną część uroczystości. Wójt Bogusław Król oraz sołtys Bożena Mędrek powitali wszystkich przybyłych gości. Wśród nich byli: parlamentarzysta, mieszkaniec gminy Zielonki Jerzy Meysztowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie Piotr Goraj, dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Krakowie Piotr Serafin, radni powiatu krakowskiego Wojciech Bosak i Wojciech Karwat, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Marzena Gadzik Wójcik, a także radni gminy Zielonki, sołtysi, dyrektorzy gminnych instytucji oraz przedstawiciele lokalnych środowisk. Słowa podziękowań popłynęły do wszystkich, dzięki którym możliwa była organizacja imprezy. Wójt Bogusław Król przy okazji dożynek podziękował mieszkańcom gminy, w tym rolnikom, ale i przedsiębiorcom, stowarzyszeniom, klubom sportowym, ochotniczym strażom pożarnym, wszystkim, którzy swoją pracą wspierają rozwój gminy i tworzą jej markę, także szkołom, dzięki którym dzieci i młodzież osiągają doskonałe wyniki w nauce. – Miłym obowiązkiem było przyjęcie w lipcu już drugi rok z rzędu pierwszego miejsca dla gminy Zielonki w rankingu Rzeczpospolitej spośród 1600 gmin w Polsce. To zasługa Państwa pracy, gratuluję i dziękuję Wam za to – mówił.
Rolę starostów dożynkowych tego dnia powierzono państwu Marii Nowak i Władysławowi Małkowi. Pani Maria jest rdzenną mieszkanką Trojanowic, żoną, matką i babcią, a także rolniczką – posiada 3-hektarowe gospodarstwo, uprawia owies i pszenicę, pomaga również mężowi w jego hobby, jakim jest hodowla koni zimnokrwistych. Pan Władysław Małek pochodzi z Zielonek, ale od 47 lat mieszka w Trojanowicach, jest przedsiębiorcą, który wraz z synami prowadzi firmę rodzinną Małek produkującą agregaty tynkarskie, swe produkty wysyła również za granicę. Był kiedyś producentem roślin ozdobnych i nie wyklucza powrotu do tej profesji na emeryturze. Jego zdaniem przyszłość rolnictwa jest w tym, by producenci żywności zrzeszali się w grupy. – Pojedynczo nikt sobie nie poradzi, ważna jest też wiara w powodzenie – radził rolnikom pan Władysław.
Na scenie zaprezentowało się 13 korowodów dożynkowych z wieńcami. Prowadząca część artystyczną Katarzyna Żak zapraszała na scenę kolejno przedstawicieli sołectw: Trojanowic, Januszowic, Owczar, Dziekanowic, Grębynic, Garliczki, Zielonek, Węgrzc, Pękowic, Woli Zachariaszowskiej, Bibic i Brzozówki, swój korowód i wieniec zaprezentowała także grupa Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic. Zwieńczeniem każdego występu było wręczenie chleba połączone z ośpiewywaniem. Obrzęd ten ma zapewnić pomyślność ośpiewanemu. Sołectwo Trojanowice ośpiewało oraz przekazało chleb wójtowi gminy Zielonki, sołectwo Januszowice – księdzu proboszczowi w Korzkwi Pawłowi Łukaszce. Sołectwo Owczary uhonorowało przewodniczącego Rady Gminy Zielonki Ryszarda Krawczyka, sołectwo Dziekanowice – dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Krakowie Piotra Serafina. Sołectwo Grębynice i grupa Gawędziarzy i Śpiewaków śpiewały dla swoich strażaków z OSP Grębynice a chleb złożyły na ręce prezesa Michała Kozioła i naczelnika Mirosława Kwaska. Sołectwo Garliczka uhonorowało OSP w Woli Zachariaszowskiej, prezesa Adama Krokosza i naczelnika Andrzeja Pierzchałę. Sołectwo Zielonki – państwa Janinę i Jana Krawczyków, sołectwo Węgrzce – pana Tadeusza Franczaka, sołectwo Pękowice dla państwa Marii i Witolda Rams, sołectwo Wola Zachariaszowska wyróżniło sołtysa Artura Kwietnia, sołectwo Bibice – sołtysa Tadeusza Łyska. Zamykające prezentację sołectwo Brzozówka ośpiewało i obdarowało chlebem dyrektora Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Marka Płachtę.
Na uroczystościach dożynkowych nie zabrakło tradycji częstowania chlebem, na szczęście i dla pomyślności, by nikomu ich nie zabrakło w nadchodzącym roku. Po zakończonej prezentacji sołectwo Trojanowice zaprosiło wszystkich na zabawę taneczną. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Cobra, czyli Wiesław Siwek, mieszkaniec Trojanowic.
Sponsorami Dożynek 2016 w Trojanowicach byli: OSP Trojanowice, Janina i Józef Karpała, Emilia i Jan Pazdur, Bożena i Grzegorz Zabiegaj, Danuta i Grzegorz Miroń, Elżbieta Pietrzyk, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Zbigniew i Tomasz Małek, Zakład Elektroinstalacyjny Marek Pietrzyk, firma rodzinna Aleksander Nowak, Jakub Nowak, DJ Cobra Wiesław Siwak, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Krystyna Zabiegaj, Galeria Ogrodzeń Marzena i Łukasz Mistarz, Wiktoria i Władysław Małek. Loty balonem zapewnił Tomasz Gajewski.
KŁK
Więcej zdjęć: tutaj