Skip to main content
search
AktualnościWydarzenia

Wiadukt drogowy w Batowicach otwarty – największa inwestycja na terenie Powiatu Krakowskiego

By 11 lipca 202213 lipca, 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 13 lipca 2022 przez MKF

11 lipca otwarty został wiadukt nad torami kolejowymi łączący ulice Powstańców i Piasta Kołodzieja w Krakowie z drogą powiatową w Batowicach i Dziekanowicach w gminie Zielonki.
Budowa wiaduktu wraz z przebudową okolicznego układu drogowego trwała 2 lata, choć sama inwestycja ma długą historię.

– Spotykamy się na otwarciu największej w historii Powiatu Krakowskiego inwestycji infrastrukturalnej. Dziękuję rządowi Rzeczypospolitej Polskiej za to, że uruchomił Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, dziękuję patronom tego wydarzenia – ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi, panu wojewodzie, dziękuję samorządowcom Krakowa i gmin Zielonki i Michałowice. To bardzo ważne połączenie Krakowa i powiatu – mówił starosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka.

Powiat Krakowski pozyskał środki na dofinansowanie budowy wiaduktu, inwestycję realizował Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego. Inwestycja realizowana była we współpracy samorządów: Powiatu Krakowskiego, Miasta Kraków, Gminy Zielonki i Gminy Michałowice, które inwestycję współfinansowały. Gmina Zielonki odpowiadała m.in. za przygotowanie dokumentacji i projektu inwestycji wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację (ZRID); natomiast środki na dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych zdobył Powiat Krakowski. Wykonawcą inwestycji była firma IMB Podbeskidzie. Oprócz wiaduktu, powstał sąsiadujący z nim układ drogowy – m.in. trzy ronda (jedno po stronie miasta Krakowa, dwa po stronie gminy Zielonki), ścieżka rowerowa, chodnik, zatoki autobusowe.
– To historyczna chwila. W 2010 r. na spotkaniu z Zarządem Powiatu wspólnie z wójtem gminy Michałowice Antonim Rumianem wnioskowaliśmy o budowę obiektu łączącego obszar powiatu krakowskiego z miastem Kraków. Pozwolę sobie na krótkie przypomnienie historii tej inwestycji – mówił wójt Gminy Zielonki Bogusław Król. – Pierwsze koncepcje były realizowane do 2014 r., w 2015 r. spotkaliśmy się z panem starostą, prezydentem Krakowa, wójtem Michałowic i padła propozycja, żeby gmina Zielonki projektowała to rozwiązanie. Z trwogą podjąłem się tego wyzwania. Prace koncepcyjne udało się zakończyć w 2016 r., w 2018 r. gmina Zielonki uzyskała ZRID – zezwolenie na realizację tej inwestycji. Wówczas w ramach tzw. ZIT udało nam się otrzymać dofinansowanie 5,8 mln zł, a koszt inwestycji w dwóch przetargach był, jak się okazało ok. 30 mln zł – bo gmina Zielonki zrobiła dwa przetargi. I trzeba tu przyznać, że nie byliśmy w stanie, jako samorządy dołożyć do tych 5 milionów aż takich dużych kwot. Dlatego wielkie ukłony i podziękowania dla ministra Andrzeja Adamczyka i starosty Wojciecha Pałki za to, że przejął z powrotem swój zakres, tę inwestycję i udało mu się pozyskać tak duże dofinansowanie, które pozwoliło zrealizować i sfinansować to przedsięwzięcie. Przypomnę też, samorządy, miasto, do tej inwestycji dołożyły – gmina Zielonki 1,8 mln zł. Dziękuję w związku z tym radnym gminy Zielonki za decyzję o wsparciu tego przedsięwzięcia, choć ono tak naprawdę ma charakter regionalny – zakończył B. Król.

„Budowa wiaduktu nad torami, łączącego ul. Powstańców w Krakowie z drogą powiatową nr 2156K w miejscowościach Batowice i Dziekanowice wraz z przebudową przyległego układu drogowego” kosztowała blisko 38 mln zł, dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych (Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg) wyniosło 24,9 mln zł, a udziały samorządów to: miasto Kraków – 8 mln zł, Powiat Krakowski – 2,178 mln zł, Gmina Zielonki – 1,8 mln zł, Gmina Michałowice – 1 mln zł.
– Stoimy w miejscu, w którym widać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Daliśmy słowo, że wesprzemy samorząd i wesprzemy inwestycje drogowe w Polsce, wszędzie tam gdzie kilkadziesiąt lat nie można było zrealizować przedsięwzięć, na które czekali mieszkańcy – podkreślił podczas otwarcia wiaduktu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– To ważny wlot do miasta od północnej strony. W niedalekiej przyszłości umożliwi dojazd do powstającego węzła północnej obwodnicy Krakowa. Kolejny wiadukt łączy nie tylko drogi, nie tylko mieszkańców, ale i ważne samorządy. Miasto Kraków, stolica województwa, wraz z Powiatem Krakowskim, są niezwykle dynamicznie rozwijającymi się samorządami w Małopolsce – podsumował Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
KB, MKF

Opisujemy: zdjęcia przedstawiają uroczyste otwarcie wiaduktu w Batowicach oraz nowy układ drogowy z wiaduktem sfotografowany z drona

Close Menu
 
3 października 2023
Skip to content