Skip to main content
search
AktualnościWydarzenia

Wiadukt drogowy w Batowicach otwarty – największa inwestycja na terenie Powiatu Krakowskiego

By 11 lipca 202213 lipca, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 lipca 2022 przez MKF

11 lipca otwarty został wiadukt nad torami kolejowymi łączący ulice Powstańców i Piasta Kołodzieja w Krakowie z drogą powiatową w Batowicach i Dziekanowicach w gminie Zielonki.
Budowa wiaduktu wraz z przebudową okolicznego układu drogowego trwała 2 lata, choć sama inwestycja ma długą historię.

– Spotykamy się na otwarciu największej w historii Powiatu Krakowskiego inwestycji infrastrukturalnej. Dziękuję rządowi Rzeczypospolitej Polskiej za to, że uruchomił Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, dziękuję patronom tego wydarzenia – ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi, panu wojewodzie, dziękuję samorządowcom Krakowa i gmin Zielonki i Michałowice. To bardzo ważne połączenie Krakowa i powiatu – mówił starosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka.

Powiat Krakowski pozyskał środki na dofinansowanie budowy wiaduktu, inwestycję realizował Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego. Inwestycja realizowana była we współpracy samorządów: Powiatu Krakowskiego, Miasta Kraków, Gminy Zielonki i Gminy Michałowice, które inwestycję współfinansowały. Gmina Zielonki odpowiadała m.in. za przygotowanie dokumentacji i projektu inwestycji wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację (ZRID); natomiast środki na dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych zdobył Powiat Krakowski. Wykonawcą inwestycji była firma IMB Podbeskidzie. Oprócz wiaduktu, powstał sąsiadujący z nim układ drogowy – m.in. trzy ronda (jedno po stronie miasta Krakowa, dwa po stronie gminy Zielonki), ścieżka rowerowa, chodnik, zatoki autobusowe.
– To historyczna chwila. W 2010 r. na spotkaniu z Zarządem Powiatu wspólnie z wójtem gminy Michałowice Antonim Rumianem wnioskowaliśmy o budowę obiektu łączącego obszar powiatu krakowskiego z miastem Kraków. Pozwolę sobie na krótkie przypomnienie historii tej inwestycji – mówił wójt Gminy Zielonki Bogusław Król. – Pierwsze koncepcje były realizowane do 2014 r., w 2015 r. spotkaliśmy się z panem starostą, prezydentem Krakowa, wójtem Michałowic i padła propozycja, żeby gmina Zielonki projektowała to rozwiązanie. Z trwogą podjąłem się tego wyzwania. Prace koncepcyjne udało się zakończyć w 2016 r., w 2018 r. gmina Zielonki uzyskała ZRID – zezwolenie na realizację tej inwestycji. Wówczas w ramach tzw. ZIT udało nam się otrzymać dofinansowanie 5,8 mln zł, a koszt inwestycji w dwóch przetargach był, jak się okazało ok. 30 mln zł – bo gmina Zielonki zrobiła dwa przetargi. I trzeba tu przyznać, że nie byliśmy w stanie, jako samorządy dołożyć do tych 5 milionów aż takich dużych kwot. Dlatego wielkie ukłony i podziękowania dla ministra Andrzeja Adamczyka i starosty Wojciecha Pałki za to, że przejął z powrotem swój zakres, tę inwestycję i udało mu się pozyskać tak duże dofinansowanie, które pozwoliło zrealizować i sfinansować to przedsięwzięcie. Przypomnę też, samorządy, miasto, do tej inwestycji dołożyły – gmina Zielonki 1,8 mln zł. Dziękuję w związku z tym radnym gminy Zielonki za decyzję o wsparciu tego przedsięwzięcia, choć ono tak naprawdę ma charakter regionalny – zakończył B. Król.

„Budowa wiaduktu nad torami, łączącego ul. Powstańców w Krakowie z drogą powiatową nr 2156K w miejscowościach Batowice i Dziekanowice wraz z przebudową przyległego układu drogowego” kosztowała blisko 38 mln zł, dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych (Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg) wyniosło 24,9 mln zł, a udziały samorządów to: miasto Kraków – 8 mln zł, Powiat Krakowski – 2,178 mln zł, Gmina Zielonki – 1,8 mln zł, Gmina Michałowice – 1 mln zł.
– Stoimy w miejscu, w którym widać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Daliśmy słowo, że wesprzemy samorząd i wesprzemy inwestycje drogowe w Polsce, wszędzie tam gdzie kilkadziesiąt lat nie można było zrealizować przedsięwzięć, na które czekali mieszkańcy – podkreślił podczas otwarcia wiaduktu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– To ważny wlot do miasta od północnej strony. W niedalekiej przyszłości umożliwi dojazd do powstającego węzła północnej obwodnicy Krakowa. Kolejny wiadukt łączy nie tylko drogi, nie tylko mieszkańców, ale i ważne samorządy. Miasto Kraków, stolica województwa, wraz z Powiatem Krakowskim, są niezwykle dynamicznie rozwijającymi się samorządami w Małopolsce – podsumował Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
KB, MKF

Opisujemy: zdjęcia przedstawiają uroczyste otwarcie wiaduktu w Batowicach oraz nowy układ drogowy z wiaduktem sfotografowany z drona

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content