Skip to main content
search
Relacje

Wieczornica patriotyczna w Owczarach żywą lekcją historii

By 20 listopada 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 listopada 2015 przez admin

wieczornica17 listopada w Szkole Podstawowej w Owczarach odbyła się trzecia wieczornica patriotyczna upamiętniająca przypadającą w tym roku 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych środowisk spotkali się, by wspólnie uczcić pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości ważnych dla naszego narodu. Mottem tegorocznego spotkania były słowa Tadeusza Kotarbińskiego: “Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.”

Dyrektor szkoły Paweł Zegartowski powitał przybyłych gości. Byli wśród nich: Anna Sznitko, była dyrektor szkoły w Owczarach, dyrektor Zespołu Szkół w Korzkwi Regina Styn, Kazimierz Adamczyk, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Owczarach, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Owczarach Zofia Maj. Nad przebiegiem uroczystości wraz z dyrektorem czuwali nauczyciele: Andrzej Niemiec, który przygotował z młodzieżą program artystyczny i dekorację sali oraz Agnieszka Jurkiewicz, która zapewniła oprawę muzyczną wydarzenia. Tego wieczoru gościnnie zagrał na akordeonie Bartosz Sioła, absolwent szkoły. Rada Rodziców zaś wsparła organizację uroczystości i wzorem lat ubiegłych przygotowała poczęstunek dla gości.
Młodzież pod kierunkiem Andrzeja Niemca zaprezentowała uczestnikom wieczornicy akademię pt. “Ta, co nie zginęła.” Czytano teksty historyczne, recytowano poezję patriotyczną, wspominano trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Głównym jednak punktem programu wieczornicy był śpiew. Pieśni historyczne i patriotyczne są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha. Uczniowie i nauczyciele występując przed zgromadzoną publicznością zaśpiewali m.in. “Co to za dzień”, „Przybyli ułani pod okienko”, “Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”. Jako, że każdy z uczestników wieczornicy otrzymał śpiewnik, niedługo później śpiewała już cała sala. Tym razem zabrzmiały m.in: „Mazurek Dąbrowskiego”, “Rota”, „O mój rozmarynie”, “Serce w plecaku”, „Czerwone maki”, ”Marsz strzelców”, “Warczą karabiny”, “Warszawianka”. Pieśniom towarzyszyły opowieści. Paweł Zegartowski komentował opiewane wydarzenia historyczne. Opowiedział m.in. o doświadczeniach swoich i swej rodziny w czasach stanu wojennego. Wspomniał  o losie internowanych. Zgromadzeni obejrzeli pamiętne wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego zapowiadające wprowadzenie na terytorium Polski stanu wojennego. Wspólnie zaśpiewano też „Zieloną Wronę” z repertuaru kabaretu Loch Camelot.
Paweł Zegartowski i Andrzej Niemiec mówiąc o roli wieczornicy podkreślili, że jest ona żywą lekcją historii i patriotyzmu, integrującą różne środowiska i łączącą pokolenia. Jest też znakomitym punktem odniesienia i wstępem do rozmów z dziećmi i młodzieżą na temat naszej historii zarówno w domu, jak i na lekcjach w szkole.

KŁK

Więcej zdjęć tutaj:

wieczornica1
wieczornica3
wieczornica4
wieczornica6
wieczornica8
Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content