Ostatnia aktualizacja 12 listopada 2015 przez admin
– Pragniemy w naszej szkole kształcić pokolenia, które będą żyć w prawości i uczciwości, bez kłamstwa i cwaniactwa, w duchu codziennego patriotyzmu, poświęcenia dla ojczyzny i dla innych – tymi słowami dyrektor Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej Romana Chadysz-Michalska rozpoczęła Wieczornicę Patriotyczną. Uroczystość odbyła się 10 listopada, po mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele w Woli Zachariaszowskiej.
Wątkiem przewodnim była postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedstawiono jego biografię w formie inscenizacji i prezentacji multimedialnych, przywołano wartości, które wyznawał i głosił. – Życzę, by postać Józefa Piłsudskiego, wielkiego patrioty, bojownika walk o niepodległość, była inspiracją do przekazywania młodzieży idei patriotycznych – te słowa małopolskiego kuratora oświaty Aleksandra Palczewskiego odczytała zebranym Marta Wiechniak-Małek. Zasługi naszego patrona podkreślał także Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej, nazywając Piłsudskiego “bohaterem na nasze czasy”, wskazując, że dobro Polski powinno być także dzisiaj priorytetem.
Społeczność szkolna tradycyjnie już przygotowała tę uroczystość dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Było to jednocześnie święto gimnazjalistów – uczniowie klasy I złożyli ślubowanie, a gimnazjum nadano imię Józefa Piłsudskiego (do tej pory był on patronem tylko szkoły podstawowej). Młodzież przyrzekała zachowywać ideały i z godnością reprezentować swoją szkołę. Postać patrona przybliżono zebranym w formie inscenizacji wzbogaconej o prezentację multimedialną, śpiew solistów i chóru szkolnego oraz grę na instrumentach muzycznych. Uczniowie przygotowali się pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Tatarskiej i nauczycielki muzyki Agnieszki Jurkiewicz.
Postać bohatera walk o niepodległość stała się inspiracją także dla artystów występujących gościnnie – podziwialiśmy koncert patriotyczny niezrównanej Orkiestry OSP Wola, koncert solistki z chóru Fermata Agnieszki Łachowskiej oraz piękną prezentację grupy muzycznej z Górnej Wsi. Była to okazja do posłuchania pieśni legionowych w różnych interpretacjach i wzbogacenia wiedzy dotyczącej polskiej walki o wolność – grupa z Górnej Wsi przygotowała dla zebranych zarys historyczny, który przedstawiła pani Krystyna Plucińska-Surówka.
Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości – towarzyszyli nam Marta Wiechnia-Małek z Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej, Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, Ryszard Krawczyk, przewodniczący Rady Gminy oraz inni przedstawiciele samorządu lokalnego. Z radością gościliśmy także przyjaciół naszej szkoły – księdza profesora Józefa Krzywdę i pana Mariana Dziwisza.
Warto szczególnie podziękować niezawodnym jak zwykle uczniom naszej szkoły – niewielkiej przecież, a tak bogatej w talenty i zapał do pracy dla wspólnego dobra.
Marta Głuszek
Więcej zdjęć: tutaj