Skip to main content
search
Aktualności

Wiedzą jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym

By 27 kwietnia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 kwietnia 2017 przez admin

bezpieczenstwo1125 i 26 kwietnia w Zespole Szkół w Zielonkach odbył się powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym organizowany przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie. Drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu krakowskiego musiały wykazać się wiedzą na temat ruchu drogowego, umieć udzielić pierwszej pomocy i sprawnie pokonać przeszkody na specjalnie przygotowanym placu manewrowym.

W zmaganiach turniejowych wystąpiły czteroosobowe zespoły ze szkół podstawowych reprezentujące 8 gmin oraz 7 trzyosobowych zespołów z gimnazjów z terenu powiatu krakowskiego. W co obowiązkowo powinien być wyposażony rower, co jest zabronione na autostradzie i drodze ekspresowej – na takie pytania odpowiadali zawodnicy podczas rozwiązywania testów pisemnych. Test wiedzy składał się z pytań obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych i sytuacji w ruchu drogowym.
Kolejna konkurencja na placu, którą udało się przeprowadzić tylko w pierwszym dniu zawodów, wymagała precyzji i skupienia m.in. przy wykonywaniu manewru zmiany pasa ruchu, nawracania w kwadracie czy jeżdżenia po specjalnie przygotowanej „ósemce”. Tor przeszkód był prawdziwym sprawdzianem umiejętności kierowania rowerem, ale dzięki wsparciu i kibicowaniu opiekunów i pozostałych zawodników, każdy startujący ukończył ten etap zadowolony. Konkurencja z udzielania pomocy przedmedycznej polegała na wykonaniu przez całą drużynę zadania praktycznego – pokazania w jaki sposób udzielić pomocy osobie poszkodowanej.
Laureatom w kategorii szkoły podstawowe nagrody i dyplomy wręczyli: dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie Halina Gociewicz, I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie mł. insp. Piotr Wojtak oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej, drugie miejsce drużyna z SP w Jeziorzanach, a trzecie miejsce drużyna z SP w Racławicach. Gminę Zielonki reprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Zielonkach, którzy w końcowej klasyfikacji zajęli miejsce piąte. Indywidualnym zwycięzcą turnieju została uczennica Szkoły Podstawowej w Jeziorzanach – Natalia Gruca, która otrzymała nagrodę i puchar od wójta gminy Zielonki Bogusława Króla.
To nie jest ważny turniej tylko dla was, ale i dla nas policjantów. Dzięki temu, że wy przystępujecie do takiego konkursu, że się uczycie dobrze jeździć na rowerze, będzie prawdopodobnie bezpiecznie – podsumowywał ideę turnieju I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie mł. insp. Piotr Wojtak.
W drugim dniu zawodów zmierzyły się 3-osobowe reprezentacje 7 gimnazjów z terenu powiatu krakowskiego. Wygrało gimnazjum w Zielonkach, drugie miejsce zdobyła drużyna z gimnazjum w Zalasie, a trzecie – gimnazjum w Rudawie. Nagrodę wręczał z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie mł. insp. Dariusz Suwała oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Nagrodę indywidualną, Puchar Wójta Gminy Zielonki, zdobył Piotr Plata, uczeń gimnazjum w Zielonkach.
Szkoła Podstawowa z Woli Radziszowskiej i gimnazjum w Zielonkach będą reprezentować powiat krakowski podczas Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
KB

Więcej zdjęć: TU.

bezpieczenstwo1

bezpieczenstwo2 

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content