Skip to main content
search
Aktualności

Wielka woda w gminie Zielonki

By 2 sierpnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia 2013 przez admin

Po gwałtownych opadach deszczu  3, 4 czerwca 2013 r. oraz fali powodziowej płynącej z gmin Sułoszowa i Skała w gminie Zielonki powstały szkody w wyniku zalania i podtopienia. Największe szkody odnotowano wzdłuż rzeki Prądnik (Białucha) i potoku Naramka w miejscowości Zielonki. Woda wystąpiła z koryt zalewając też pola uprawne w miejscowościach: Trojanowice, Januszowice, Pękowice i Zielonki w pasie ok. 70 m od rzeki. Podtopieniu i zalaniu uległy posesje i domy znajdujące się wzdłuż rzek, głównie przy ul. Rzyczyska, Gwizdałów i Bankowej w Zielonkach, przy ul. Na Kąty w Pękowicach oraz przy drodze „Józefówka” w Januszowicach. Ze wstępnych szacunków i napływających zgłoszeń wynika, że szkody wystąpiły na ok. 80 posesjach, gdzie zalaniu uległy budynki mieszkalne i gospodarcze. 5 czerwca, po nocnych opadach, znów zaczął się podnosić poziom wód. Potok Korzkiewka zalał drogę powiatową w Korzkwi na odcinku od mostu w stronę stadniny Botoja do mostu w stronę zajazdu Polesie. Policja zamknęła drogę na odcinku od trasy 94 (Kraków-Olkusz) do drogi wojewódzkiej 794 (Kraków – Wolbrom), a samochody kierowano na objazdy. Po południu zaczął też przybierać Prądnik powtórnie zagrażając ul. Gwizdałów. W akcji ratowniczej bierze udział 9 jednostek gminnych OSP oraz zawodowa JRG nr 5 z Krakowa. Na bieżąco dostarczane są worki i piasek.

 

 

 {mosimage}

4 czerwca na zalanych 53 posesjach przeprowadzono wizje lokalne wstępnie dokumentując szkody: zalane podwórka, ogrody, pola uprawne, domy, garaże, piwnice, budynki gospodarcze i studnie z wodą pitną. Zatopieniu uległo 6 samochodów osobowych i jeden motocykl zaparkowane w garażach. W wyniku wystąpienia wody z rzeki zalaniu i uszkodzeniu uległa ul. Gwizdałów, gdzie wypłukana została nawierzchnia, a droga została zamulona. Zamulona została też ul. Na Ogrody i ul. Bankowa w Zielonkach. W Bosutowie zamuleniu uległy: ul. Jana Matejki, ul. Krakowska, ul. T. Kościuszki, ul. Dziekanowicka, ul. Leśna, ul. Spokojna, zniszczeniu uległa nawierzchnia na ul. Dziekanowickiej i na ul. Spokojnej. Na terenie całej gminy oszacowano, że zamuleniu uległy rowy drogowe namułem spływającym z pól na długości ok. 20 km, w tym przepusty drogowe w ciągu tych dróg. Zalaniu i podtopieniu uległo 7 przepompowni ścieków na terenie gminy. Zalane zostało też boisko sportowe w Pękowicach, wystąpiło obsunięcie gruntu na obiekcie rekreacyjno-sportowym w Brzozówce.

W Zielonkach na ul. Rzyczyska i ul. Gwizdałów podstawiono dla mieszkańców zbiorniki z wodą pitną z uwagi na zalanie przydomowych studni z wodą pitną.

5 czerwca konieczne okazało się przekopanie ul. Na Ogrody w Zielonkach, by odprowadzić wody napierające z pól i zagrażające domom.

Sytuacja dynamicznie się zmienia. To tylko część dotychczasowych szkód – zgłoszenia dotyczące powstałych szkód nadal napływają do komisji szacującej szkody.

(red.)

 

5.06gwizdalow2

ul. Gwizdałów

 

Korzkiew:5.06korzkiew
 

5.06korzkiew2
 

5.06korzkiew3
 

5.06korzkiew4

 

 

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content