Skip to main content
search
Relacje

Wielkie noworoczne kolędowanie w szkole w Woli Zachariaszowskiej

By 8 stycznia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 stycznia 2014 przez admin

4 stycznia uczniowie, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej zebrali się popołudniową porą w sali gimnastycznej na świątecznym kolędowaniu. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Romana Chadysz-Michalska.
Kolędowanie zainicjowała uroczyście Orkiestra OSP w Woli Zachariaszowskiej, w wykonaniu której usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wersji instrumentalnej. Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klas 0-III, biorący udział w konkursie na najpiękniejszą koronę nawiązującym do święta Trzech Króli. W konkursie, który zorganizował katecheta, ksiądz Michał Kowalski, trudno było wybrać jedynie dwóch zwycięzców, jednak po naradzie jury przyznało dwa kolejne miejsca – pierwsze  – Julii Baran z klasy II i drugie – Julii Sokołowskiej z klasy zerowej. Jeszcze nie ucichły brawa dla zwyciężczyń konkursu, gdy na scenę wpadły tańczące wesołe diabły z widłami, zwiastujące przybycie grupy teatralnej „Przyjaciele”. Barwny korowód aniołów, Święta Rodzina, diabły, Mikołaj, turoń,  muzykanci i wiele innych postaci opanowało scenę śpiewem, tańcem i pięknymi, kolorowymi strojami. Szkoła rozbrzmiała nagle dźwiękami najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Pogodny, uroczysty nastrój udzielił się całej publiczności, która gromkimi brawami pożegnała występ grupy.
Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klasy piątej, którzy przygotowali widowisko wigilijne pod kierunkiem księdza Michała Kowalskiego. Po nich zobaczyliśmy uczniów klasy I gimnazjum, którzy także wystąpili z programem świątecznym. Kolejny raz zabrzmiały piękne polskie kolędy. Po występie uczniów z naszej szkoły rozpoczął się konkurs  bożonarodzeniowy, przygotowany przez uczniów klasy II gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela pani Elżbiety Tatarskiej. Miał on na celu przybliżyć dzieciom dawne zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. Został on rozegrany w dwóch kategoriach – klasy młodsze V i VI oraz klasy gimnazjalne I, II, III. Konkurs poprowadziły uczennice Sandra Demków, Zuzanna Synowiec i Izabela Grudnik, zaś w jury zasiedli nauczyciele pani Zofia Kucab, Elżbieta Tatarska i ksiądz Michał Kowalski. Wśród wielu konkurencji, z jakimi zmierzyły się trzyosobowe zespoły każdej z klas, były recytacja wiersza Jerzego Lieberta „Pasterka”, redagowanie świątecznych życzeń, prezentacja wybranej osoby, zaproszonej do wigilijnego stołu, śpiewanie kolędy i odpowiadanie na pytania konkursowe. Po zaciętej walce okazało się, że trzy klasy zdobyły tę sama ilość punktów i to one zostały ex aequo zwycięzcami turnieju. Gratulacje dla klasy V, II i III gimnazjum!
Uroczyste noworoczne kolędowanie w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej zakończył piękny i zabawny występ grupy kolędniczej z Owczar zwanej Herodami, w skład której wchodzili: król Herod, feldmarszałek, hetman, ułan, śmierć, diabeł, turoń oraz Żyd, a nawet doktor. Obecni na sali mieli okazję przypomnieć sobie lub po raz pierwszy zobaczyć dawną tradycję kolędniczą gminy Zielonki. Herody z Owczar zachwyciły nie tylko imponującymi strojami wykonanymi według tradycyjnych wzorów, ale także świetnym przygotowaniem i widocznym zaangażowaniem. Grupa została uhonorowana gromkimi brawami, dzieciom szczególnie podobały się postacie Żyda, Turonia oraz Diabła i Śmierci.
Goście opuszczali mury szkolne z poczuciem, że byli świadkami wzruszającej uroczystości, kultywującej przepiękną tradycję Świąt Bożego Narodzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku!
ZS w Woli Zachariaszowskiej

korona

 

przyjaciele

herody

 

Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content