Skip to main content
search
Aktualności

Wojewoda Małopolski wydał decyzję umożliwiającą rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 794 w Przybysławicach

By 23 sierpnia 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 23 sierpnia 2021 przez admin

ZRID na 794 PrzybyslawiceZLotu9 sierpnia 2021 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję umożliwiającą rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 794 w Przybysławicach w gminie Zielonki, w bezpośrednim sąsiedztwie nowopowstałego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach. Przebudowa drogi ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno dojeżdżającym, jak i dochodzącym do szkoły pieszo oraz poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego na odcinku skrzyżowania z drogą gminną ul. Stoczki.

Decyzja ZDRID ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestycja pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 794 na odc. ref. 200 od km: 1+105.38 do km: 1+292.17 w miejscowości Przybysławice, gmina Zielonki, powiat krakowski, województwo małopolskie” realizowana jest przez Wójta Gminy Zielonki w porozumieniu z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Na przebudowę drogi wojewódzkiej w rejonie nowej szkoły w Przybysławicach niezbędne było uzyskanie decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej z koniecznością wywłaszczenia. Teraz, gdy decyzja ZRID została wydana przez wojewodę, konieczne będzie podpisanie porozumienia z Województwem Małopolskim na realizację i współfinansowanie przebudowy przez województwo i gminę, a następnie ogłoszenie przetargu na realizację tego zadania skutkującego wyborem wykonawcy.
Projekt przebudowy drogi wojewódzkiej przygotowała gmina Zielonki. W bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach Zielonki na długości ok. 180 metrów przeprowadzona zostanie: korekta geometrii jezdni z wykonaniem środkowego pasa  dla lewoskrętu do szkoły wraz z wyspami  i przejściem dla pieszych; przebudowa i budowa zjazdów oraz elementów odwodnienia drogi oraz jednostronnie chodnik.
Po zachodniej stronie drogi wojewódzkiej 794 (czyli tej samej, co szkoła) wykonany zostanie chodnik o szerokości 2 m od ul. Stoczki do ul. Pogodnej, czyli w stronę Brzozówki i Owczar. Istniejący chodnik po stronie wschodniej drogi pozostanie bez zmian. Pasy ruchu jezdni będą miały szerokość 3,5 m z poszerzeniami na łukach, a pas rozdzielający 3,25 m szerokości i wykonany zostanie z kostki betonowej. Na początku i końcu wykonane zostaną wyspy kanalizujące ruch. Na jednej z nich będzie  przejście dla pieszych przez drogę wojewódzką 794 dla uczniów i nauczycieli docierających do szkoły pieszo, jak i wysiadających z autobusu na pobliskich przystankach autobusowych.
Istniejące zjazdy zostaną przebudowane i dostosowane do zmienionej geometrii jezdni oraz wybudowanego chodnika. Dodatkowo powstaną dwa nowe zjazdy po stronie zachodniej: zjazd publiczny na teren szkoły oraz indywidualny. W ramach inwestycji część ogrodzeń zostanie przestawiona z powodu kolizji z projektowanymi elementami infrastruktury drogowej, bądź w celu zapewnienia pola widoczności na podporządkowanym wlocie ulicy Stoczki (drogi gminnej). Realizacja przebudowy drogi jest przewidziana na  I-II kwartał 2022 r.
Przypomnijmy, że Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybysławicach, wybudowany został przez gminę Zielonki za ponad 40 mln zł. Większość kosztów inwestycji została pokryta przez gminę Zielonki z własnego budżetu. Gmina Zielonki otrzymała dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 5 120 078 zł, które zdecydowała się przeznaczyć na trwającą już budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach; kwota rządowego dofinansowania stanowi ok. 12 proc. wartości tej inwestycji.
Od 1 września 2021 r. rok szkolny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przybysławicach rozpocznie 349 uczniów, 100 przedszkolaków  oraz 67 pracowników szkoły i przedszkola.

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content