Skip to main content
search
Aktualności

Wymiana nieekologicznych pieców, kontrole i inwentaryzacja źródeł ciepła, czyli działania na rzecz poprawy jakości powietrza w gminie Zielonki – dane na 30.11.2019 r.

By 5 grudnia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 grudnia 2019 przez admin

WymianaListopad 1381 pieców wymieniono z dofinansowaniem na terenie gminy Zielonki do końca listopada 2019 r., w tym 363 piece z dofinansowaniem w ramach programu “Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki”. Na wymianę kolejnych 67 są już podpisane umowy, zgodnie z którymi  piece muszą zostać wymienione najpóźniej do końca czerwca 2020 roku. 6.090.279,99 zł to całkowita wartość projektu „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki”, z którego pochodzą środki na dofinansowanie wymiany pieców w domach prywatnych.

Wymiana nieekologicznych pieców za 6 mln zł

Dofinansowanie dla właściciela domu z terenu gminy Zielonki chcącego wymienić nieekologiczny piec w ramach tego programu wynosiło dotychczas maksymalnie 14 tys. zł – to najwięcej w całej aglomeracji krakowskiej. Kwota ponad 6 mln zł wystarczyła na wymianę 429 pieców – umowy już podpisane wyczerpały tę kwotę, z czego – jak podaliśmy – 363 pieców zostało wymienionych, a 67 będzie wymienionych wkrótce. 29 października 2019 r. udało się gminie Zielonki pozyskać kolejne środki na ten cel – Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dodatkowe dofinansowanie w wysokości 528.754,80 zł, co pozwoli na wymianę jeszcze 38 pieców z dofinansowaniem w wysokości maks. 14 tys. zł. Projekt „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Krakowskiej. 

– Mamy listę kolejnych mieszkańców zainteresowanych wymianą kotłów z dofinansowaniem, cały czas jednak nabór chętnych jest otwarty. Zachęcamy do wymiany pieców, bowiem do końca 2022 roku wszystkie kotły na węgiel bezklasowe oraz pierwszej i drugiej klasy muszą zostać wymienione, używanie ich od 2023 roku będzie karalne. Cały czas też pracujemy nad pozyskaniem kolejnych środków na dofinansowanie wymiany naszym mieszkańcom. Mieszkańcy naszej gminy powinni się jednak liczyć z tym, iż dopłaty teraz mogą już być niższe, tak jak zapowiadano – informuje Anna Węgrzyn, z Referatu Gospodarki Komunalnej UG. W całej aglomeracji krakowskiej dotacja do wymiany pieca w ramach ZIT wynosi aktualnie 7 tys. zł. Szczegółowe Informacje o dofinansowaniu na wymianę pieca można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki, tel. 12 2850 850 w. 317 oraz TUTAJ
Kontrole setek pieców 
Już czwarty sezon grzewczy gmina Zielonki prowadzi kontrole palenisk w domach prywatnych. W sezonie zimowym 2018/2019 pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej UGZ ze wsparciem policji lub samodzielnie przeprowadzili w godzinach wieczornych i popołudniowych 214 kontroli, pobrano 19 próbek popiołów z pieców do analizy, nałożono 5 mandatów w wysokości 500 zł, w pozostałych przypadkach nieprawidłowości nie stwierdzono.
W tym sezonie grzewczym, w ciągu trzech miesięcy od września 2019 r. do końca listopada, sprawdzono już 71 kotłowni i pieców, w 4 przypadkach wystąpiło podejrzenie spalania niedozwolonych materiałów, pobrano więc próbki do ekspertyzy. (raport) W pozostałych przypadkach nie stwierdzono uchybień. We wszystkich kontrolowanych domach urzędnicy przypominają o założeniach uchwały antysmogowej, terminach obowiązkowej wymiany pieców, pouczają i zachęcają do wymiany pieca z dofinansowaniem. W  przypadku stwierdzenia spalania odpadów w piecach do tego nieprzeznaczonych lub innych nieprawidłowości zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach sprawcy grozi mandat w wysokości 500 zł  lub – gdy sprawa zostanie przekierowana do sądu – kara w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. W oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska, osoby przeprowadzające kontrole uprawnione są do wstępu na teren prywatny w godzinach od 6:00 do 22:00, a w miejsca gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza przez całą dobę. Przypominamy też, że w Małopolsce obowiązuje całkowity zakaz ogrzewania domów mułami, flotami węglowymi i węglem, który zawiera powyżej 15 proc. drobnego ziarna, jak też drewnem sezonowanym krócej niż dwa lata (dopuszczalna wilgotność drewna poniżej 20%). Urzędnicy uprawnieni do kontroli na terenie naszej gminy zostali wyposażeni w certyfikowany wilgotnościomierz do drewna.
Inwentaryzacja źródeł ciepła
W wyniku inwentaryzacji przeprowadzanej na terenie gminy Zielonki stwierdzono 1110 pieców węglowych zasypowych niespełniających norm niskoemisyjnych oraz 315 pieców kaflowych, trzonów kuchennych i pieców typu koza w 4106 sprawdzonych budynkach. Do końca października 2019 r. urzędnicy odwiedzili w celu inwentaryzacji 64% budynków, planowane zakończenie inwentaryzacji to marzec 2020 r., wówczas poznamy dokładną liczbę pieców niespełniających norm na terenie naszej gminy, a także innych źródeł ciepła m.in. kominków i instalacji OZE.

wymiana pieców wilgotnosciomierz

Close Menu
 
19 czerwca 2024
Skip to content