Skip to main content
search
Aktualności

Energetyczny XI Przegląd Orkiestr Dętych w Zielonkach

By 6 września 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 września 2016 przez admin

XI PRZEGLAD GRUPOWE DSC04565Sześć orkiestr z terenu powiatu krakowskiego wystąpiło 4 września w Zielonkach: Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic, Orkiestra Dęta “Wola” z Woli Zachariaszowskiej, Orkiestra Dęta OSP Włosań, Gminna Orkiestra Dęta Zabierzów i Orkiestra Korzkiew. W pięknym słońcu można było wysłuchać marszów, standardów muzyki rozrywkowej oraz znanych z filmów melodii. Na koniec – co stało się już tradycją przeglądu – orkiestry wykonały wspólnie trzy utwory pod batutą Stanisława Damiana, emerytowanego prezesa małopolskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

XI już przegląd w Zielonkach, realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego, został przygotowany przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej Zachariasz. Na muzyczną ucztę zaprosili zebranych wicestarosta powiatu Wojciech Pałka, wójt gminy Zielonki Bogusław Król i dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta.
Każda z orkiestr zaprezentowała się w czterech utworach. Pierwsza – Parafialno-Gminna orkiestra z Zielonek, reaktywowana w 2005 roku pod batutą Wojciecha Karwata – zaprezentowała się w zróżnicowanym repertuarze; wykonała: „W zielonym gaju”, „My Way”, „A Rocky Farm” oraz „Go West”. Dodatkowym ubarwieniem tego ostatniego utworu był pokaz utytułowanych grup cheerleaders, trenujących w Zielonkach, w ramach zajęć CKPiR pod okiem instruktorki Katarzyny Gazdy. Orkiestra z Zielonek powstała w 1960 roku, a pierwszym jej kapelmistrzem był nieżyjący już Zbigniew Garstka – organista z Zielonek. Po reaktywacji zespół prowadzi Wojciech Karwat, w „cywilu” również radny powiatu krakowskiego. Orkiestra ta ma za sobą również występy zagraniczne: we Francji w Hersin-Coupigny, Niemczech i na Ukrainie – gdzie reprezentowała powiat krakowski.
Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic z gminy Jerzmanowice – Przeginia, która zagrała pod batutą Mariusza Mazura, powstała zaledwie w 2010 roku. Bierze udział w wielu imprezach organizowanych na terenie swojej gminy. Wykonała: marsz „Sobótka”, czardasz „Tokajer”, dwie melodie ludowe i „Intradę Regionalną”.
Orkiestra Dęta OSP „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, działająca od 22 lat, to bardzo utytułowana formacja. W tym roku koncertowała m.in. w Niemczech w powiecie monachijskim, gdzie reprezentowała powiat krakowski. Pod batutą Lecha Wnuka brawurowo wykonała: „Gonna Fly Now”, „Zwei Lustige Trompeten”, „Alte Kameraden” i marsz „Odwach” Edwarda Maja, słynnego kompozytora marszów z międzywojnia.
Jako kolejna na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej we Włosani, w gminie Mogilany. Istnieje już od 20 lat, od 2004 r. jej kapelmistrzem jest Jacek Włodarczyk. W Zielonkach zagrała: „Dzień Podchorążego”, „Crazy Hing of Love” oraz wiązankę melodii w rytmach samby „Latin Mood”. Orkiestra z Włosani jako jedyna tego dnia wystąpiła wraz z wokalistką Dorotą Sikorską, która zaśpiewała znany z repertuaru Franka Sinatry utwór „May Way”. Wykonanie spodobało się publiczności tak, że poproszono o bis.
Gminna Orkiestra Dęta Zabierzów pod batutą Józefa Bylicy zagrała muzykę filmową: westernowy utwór autorstwa Ennio Morricone „Las Pistolas no diskuten”, „New York, New York” znany z wykonania Lizy Minelli, wiązankę melodii z polskich seriali oraz „Fiddler on the Roof” – wzruszający motyw z musicalu „Skrzypek na dachu”. Formacja powstała w 1999 roku z inicjatywy swojego przyszłego dyrygenta, który w 2015 r. został uhonorowany nagrodą powiatu krakowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Orkiestra Zabierzów kilkakrotnie gościła i koncertowała na Słowacji w gminie Hrustin, dwukrotnie reprezentowała powiat krakowski w powiecie monachijskim, występowała również w Republice Chorwackiej.
Orkiestra Korzkiew zaprezentowała się w nieco lżejszym, bardzo energetycznym repertuarze. Pod batutą Michała Kwiatkowskiego zagrała: przebój „Sexbomb”, „Wymarzona”, „Respect” oraz wiązankę „Birth of the rock and roll”. Orkiestra reaktywowana w 2007 roku za sprawą księdza Zbigniewa Płachty, proboszcza korzkiewskiej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, jest kontynuatorką orkiestry dętej założonej blisko 100 lat temu, w 1914 roku, przez Edwarda Maja, znanego krakowskiego kompozytora, skrzypka i dyrygenta. Orkiestrę prowadzi Michał Kwiatkowski; a w jej składzie znajdziemy głównie utalentowaną muzycznie młodzież. Wśród laurów orkiestry z Korzkwi znaleźć można m.in. brąz Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Big Bandów w Krakowie.
Wszystkie orkiestry były gorąco oklaskiwane przez widzów, a nie zabrakło i takich, którzy ruszyli w pląsy… Na koniec niedzielnego koncertu pod sceną spotkało się wszystkie sześć orkiestr, by wspólnie pod kierownictwem Stanisława Damiana wykonać utwory: „Obywatel”, „The Second Waltz” oraz „Baby Love”.
MKF

Zdjęcia z XI Przeglądu:

https://www.facebook.com/zielonki/photos/?tab=album&album_id=1024517637666355

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content