Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

XV miejsce dla gminy Zielonki w ogólnopolskim rankingu „Miast atrakcyjnych dla biznesu” magazynu Forbes

By 18 czerwca 201527 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

DSC06064miniatura

17 czerwca w Hali Stulecia we Wrocławiu w ramach VI Kongresu Regionów 2015 odbyła się uroczystość wręczenia nagród magazynu Forbes. Gmina Zielonki zajęła wysokie 15 miejsce w kategorii miejscowości do 50 tys mieszkańców i znalazła się w rankingu jako jedyna z terenu powiatu krakowskiego. Kraków natomiast zajął 4 miejsce w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Wyróżnienie dla naszego samorządu odebrał wójt gminy, Bogusław Król.

Dane do rankingu “Miast Atrakcyjnych dla Biznesu “opracował Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Od liczby założonych w 2014 roku spółek odjęto upadłości oraz likwidacje, podstawą był tu Krajowy Rejestr Sądowy. Wynik został następnie przeliczony na 1000 mieszkańców.

Dogodna lokalizacja gminy Zielonki i korzystne, bliskie sąsiedztwo Krakowa to z pewnością istotne czynniki dla potencjalnych przedsiębiorców, ale nie bez znaczenia jest też aktywność samorządu, w tym szereg inwestycji infrastrukturalnych, aby uczynić te tereny przyjaznymi dla inwestorów oraz znacznie niższe niż w sąsiednich gminach stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Równiez wzmożony napływ ludności na terytorium gminy  stymuluje rozwój przedsiębiorczości. Zdecydowana większość nowo powstałych podmiotów gospodarczych to jednostki handlowo-usługowe, które są odpowiedzią na potrzeby rozrastającej się społeczności. Najczęściej są to firmy świadczące usługi budowlane, motoryzacyjne, handel, firmy transportowe, doradcze, prawnicze.

Tegoroczny Kongres Regionów we Wrocławiu odbył się od 16 do 18 czerwca pod hasłem „Przywództwo, odpowiedzialność, rozwój, 25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego”. Był spotkaniem ludzi samorządów, biznesu, nauki, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Gośćmi specjalnymi Kongresu byli Klaus Wowereit, były burmistrz Berlina oraz mer Kijowa Witalij Kliczko.

Katarzyna Łasica-Kolos

DSC06028nowy
DSC06037nowy
DSC06041nowy
DSC06061nowy
DSC06065nowy
Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content