Skip to main content
search
Relacje

XV przegląd kolędniczy w Zielonkach, a na nim dwudzieste urodziny Herodów

By 20 stycznia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 stycznia 2015 przez admin

DSCN5384

Zespoły: Herody z Modlnicy, Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic, Teatr po Latach ze Świątnik Górnych, Grupa Obrzędowa przy Kole Gospodyń Wiejskich z Laskowej z kapelą Laskowiocy oraz “dwudziestolatki” czyli Herody z Zielonek obchodzące swój jubileusz, bawiły publiczność podczas XV już powiatowego przeglądu w Zielonkach 18 stycznia. Każda grupa pamiętała pogratulować Herodom, założonym w 1995 roku, a gratulowano na różne sposoby. Do Herodów powędrowało też niecodzienne wyróżnienie – Pierścień Powiatu Krakowskiego.

Festiwal w Centrum Integracji Społecznej rozpoczęła grupa herodowa z niedalekiej Modlnicy w gminie Wielka Wieś. Grupą kieruje Stanisław Krzęciasz. Jako że zwyczajem grup herodowych jest okolędowanie wybranych osób z widowni, co ma gwarantować pomyślność, Herody z Modlnicy ośpiewały tym razem… kierownika grupy Herody z Zielonek Wojciecha Karwata. Herody z Modlnicy słyną z mocnych, pięknych głosów; panowie, a wśród nich wielu strażaków-ochotników z OSP w Modlnicy, udzielają się charytatywnie odwiedzając z kolędą Domy Pomocy Społecznej, gdzie są witani z największą radością, tak jak i, nie po raz pierwszy, w Zielonkach.

Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic kolędują z pastorałkami, ale również przedstawiają gawędę w „godce” krakowskiej. W niedzielę na przeglądzie pokazali świąteczną scenkę domową: wizytę (a może wizytację) teściowej. Teściowa robi wrażenie, tym bardziej, że towarzyszy jej ochrona. Kierownik grupy Cecylia Gajecka wystąpiła w roli Diabła.
Jako następna zachęciła publiczność do kolędowania grupa ze Świątnik Górnych – Teatr po Latach, którą kieruje Natalia Wojtala, a oprawę muzyczną zapewnia Wojciech Knaś. Przedstawili program pt. „Kolędować się zawsze będzie!” W składzie teatru kolęduje wiele charakterystycznych postaci, używają też rekwizytów takich jak gwiazda czy szopka. Święta Rodzina z Dzieciątkiem, Trzej Królowie, Aniołowie, ale i okrutny Herod, Śmierć i Diabeł to postacie z tej grupy, w której grają artyści w różnym wieku. Dla jubilatów – Herodów z Zielonek – mieli namalowanego na drewnie anioła nazwanego artystycznym.
Tradycyjny obrzęd z okolic górskich przedstawiła grupa obrzędowa przy Kole Gospodyń Wiejskich z Laskowej, kierowana przez Michalinę Piechurę, grupie towarzyszyła kapela Laskowiocy. W izbie do Wigilii przygotowuje się rodzina, którą odwiedzają kolędnicy – a wśród nich Dziad i Baba, Cygan i Cyganka, Żyd z Turoniem. Grupa odśpiewała też „Sto lat” dla Herodów z Zielonek. Nie zabrakło interakcji z publicznością i częstowania wypiekami.
Publiczność jak co roku dopisała, odwiedził przegląd nawet Robert Garstka z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, przemierzający Polskę wzdłuż i wszerz, rejestrujący zwyczaje kolędnicze różnych regionów.
Zwieńczeniem tegorocznego przeglądu był występ Herodów z Zielonek. 20 lat temu utworzona grupa pokazuje inscenizację wydarzeń na dworze króla Heroda po narodzeniu Mesjasza. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach bardzo dba o tradycję. Kierownik grupy Wojciech Karwat postarał się nawet o to, by akompaniować na heligonce, instrumencie najchętniej widzianym przez jurorów konkursów kolędniczych. I cały czas chodzą po domach, nie zważając na chłód i niedogodności związane z pięknymi, ale ciężkimi strojami.
Z potrzeby serca, z wewnętrznej pasji dopełniacie nasz samorządowy, gminny i powiatowy dom niezwykle istotną humanitarną treścią. Staliście się nie tylko stałym elementem życia mieszkańców Zielonek lecz również wizytówką swojego regionu nie ulegając nieuniknionej zmianie pokoleń i trwając mimo przemian obyczajowych XXI wieku – powiedział Józef Krzyworzeka, starosta powiatu krakowskiego, gratulując Herodom jubileuszu i nagradzając je specjalnym wyróżnieniem powiatu krakowskiego – Pierścieniem Powiatu – które nie jest często przyznawane i trzeba na nie bardzo zasłużyć. Do gratulacji dołączył się Tadeusz Nabagło, przewodniczący Rady Powiatu. Pan starosta został okolędowany przez Herody; a jak zapewniał Żyd: okolędowanemu będzie się darzyło, będzie jeździł taaakimi autami, a szóstka w lotto jest pewna.
Przeglądowi patronowali starosta Józef Krzyworzeka oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król.
Grupy kolędnicze z rąk wiceprzewodniczącej Rady Gminy Zielonki Marzeny Gadzik-Wójcik oraz Marka Płachty, dyrektora CKPiR, otrzymały nagrody finansowe i pamiątki, w tym lalki Heroda. Jubileusz natomiast był okazją do podziękowania troszkę starszej młodzieży, która występowała w grupie przez 20 lat. Do każdego z byłych i obecnych kolędników również powędrował tradycyjny Herod. W tych uroczystych chwilach towarzyszyli Herodom przyjaciele, sponsorzy, samorządowcy z gminy i powiatu.
Gratulujemy Herodom determinacji w zachowaniu pięknego zwyczaju, humoru i radości, jakie przynoszą ludziom w każdym wieku.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN5026
DSCN5126
DSCN5207
DSCN5285
DSCN5394
DSCN5482
DSCN5458
Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content