Skip to main content
search
Aktualności

XX – jubileuszowa – Zachariaszada!

By 28 października 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 28 października 2022 przez IO

W tym roku wróciła tradycyjna Zachariaszada, a odbyła się po raz 20. Reprezentacje 29 ośrodków wsparcia z całej Małopolski 27 października 2022 r. rywalizowały w hali sportowej w Zielonkach w sportowych konkurencjach i konkursie artystycznym. Puchar Zachariaszady trafił do Środowiskowego Domu Samopomocy w Niepołomicach. Na rok, gdyż puchar jest przechodni, dopiero trzecie zwycięstwo pozwala zachować go na zawsze. Udało się to w 2019 roku reprezentacji Szpitala Babińskiego w Krakowie.
Na tę integracyjną zabawę dwa lata z rzędu nie pozwoliła pandemia. Nie ma tego złego, dzięki zdalnej Zachariaszadzie zobaczyliśmy na filmach i zdjęciach jak jest w ośrodkach na miejscu, w jakich pięknych regionach Małopolski mieszkacie i spotykacie się w ramach ośrodków.
Imprezę w hali sportowej w Zielonkach zorganizowały Stowarzyszenie Zachariasz i Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz z partnerami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zielonkach oraz Środowiskowym Domem Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej. Patronat nad wydarzeniem objęła gmina Zielonki. Zrealizowano go przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
Uczestników przywitała wicedyrektor CKPiR Katarzyna Żak wraz z Robertem Kowalskim, kierownikiem ŚDŚ Wola Zachariaszowska. Gościem specjalnym Zachariaszady był Mateusz Mijal, wokalista zamieszkały w gminie Zielonki – śpiewem i tańcem rozgrzał publiczność przed konkurencjami sportowymi. Z tancerzami zespołu Folklove w strojach regionalnych – w tej roli Magdalena Łopacińska oraz dyrektor CKPiR Marek Płachta – uczestnicy zatańczyli poloneza wpisując się w tym samym w pierwsze tegoroczne obchody Święta Stroju Krakowskiego. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach reprezentowała Sylwia Sikora.
Kilkunastu wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej wraz ze swoim nauczycielami organizowało konkurencje sportowe sprawdzające celność, szybkość i umiejętność współpracy w parze i grupie. Po tych konkurencjach można było też sprawdzić siłę w koronnej dyscyplinie Zachariaszady – przeciąganiu liny. Tu najlepszy okazał się Środowiskowy Dom Samopomocy z Bochni. Uczestnicy dawali z siebie wszystko, nawet liny nie dały rady udźwignąć zaangażowania. W przeciąganiu liny z okazji jubileuszowego spotkania zmierzyli się również wychowawcy i instruktorzy. Zapał zawodników podtrzymywano pysznościami – drożdżówkami i jabłkami raczyli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej z Zielonek, gorące dania ośrodek harcerski z Korzkwi serwował przed gościnną i tętniącą w tym dniu życiem halą sportową.
Konkurs plastyczny „Papierowa jesień” organizowany przez ŚDS Wola Zachariaszowska zaowocował wystawą plastycznych prac przestrzennych w kolorach i kształtach jesieni. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym: na I miejsce reprezentantka ze Szpitala Babińskiego pani Karolina, na II miejscu reprezentant ŚDS Radwanowice, a na trzecim – ŚDS Proszowice.
W walce o puchar Zachariaszady najlepszy był ŚDS Niepołomice, tuż za nim drużyna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Skale (II miejsce), na trzecim miejscu ex equo ŚDS z Bochni i Jelczy. Brawa za wspaniałą rywalizację i do zobaczenia za rok.
Na koniec rozdano dyplomy i nagrody, a żaden z ośrodków nie wyjechał bez upominku za udział. Zabawę zwieńczyła dyskoteka dla najbardziej wytrwałych uczestników Zachariaszady.

Więcej zdjęć: galeria na FB

Opisujemy: zdjęcia przedstawiają uczestników 20. Zachariaszady

Close Menu
 
27 maja 2024
Skip to content