Skip to main content
search
Relacje

Z kolędą wśród samotnych i starszych mieszkańców

By 20 grudnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 grudnia 2013 przez admin

mos18.12dDSCN0390zmn

18 grudnia kilkadziesiąt osób starszych i samotnych z naszej gminy spotkało się z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, z samorządowcami i wszystkimi, którzy wspierają GOPS w jego działalności, na dorocznym opłatku. Ta wigilia ma już swoje tradycje, a od trzech lat odbywa się w budynku sołeckim w Woli Zachariaszowskiej. Cały dzień pracownicy GOPS pod kierunkiem kucharza smażą, gotują, nakrywają do stołu – był barszcz z uszkami smażony dorsz, pyszne ciasta i prosty a najważniejszy – opłatek.

Wigilię tradycyjnie rozpoczął ksiądz proboszcz Michał Kowalski z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Woli Zachariaszowskiej fragmentem Ewangelii dotyczącym Bożego Narodzenia. Życzenia złożyli goście – wójt gminy Bogusław Król i przewodniczący rady gminy Ryszard Krawczyk. Uczestnikom towarzyszyli również radni gminy: Helena Wiśniewska, Stefan Łysek i goszcząca wszystkich w budynku sołeckim sołtys Woli Zachariaszowskiej Lucyna Kwiecień. Wcześniej wigilia ta odbywała się w Bibicach, bardzo miło wspomina to była sołtys Bibic Anna Zabiegaj, też obecna na spotkaniu. Centrum Kultury reprezentował dyrektor Marek Płachta.
Udało się z refleksją zatrzymać nad pamiątką Narodzenia Dzieciątka Jezus dzięki grupie teatralnej z Zespołu Szkół w Zielonkach prowadzonej przez siostrę Łucję i Agatę Wodkę. Tym razem młodzież przedstawiła piękną, współczesną opowieść o tym, jak odrzucamy Chrystusa w drugim, potrzebującym człowieku, a znajduje on pomoc szybciej u tych, którzy też mają niewiele.
Tradycją tego spotkania jest dzielenie się opłatkiem, życzono sobie zdrowia i więcej grosiwa oraz aby w przyszłym roku nikogo nie zabrakło. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia transport z innych miejscowości gminy Zielonki, więc mieli możliwość przyjechać mieszkańcy z najdalszych zakątków. I tak pani Józefa Karnat z Dziekanowic, parę dni wcześniej obchodząca 92. urodziny, przybyła, by wspólnie kolędować. Udało się to w pełni dzięki chórowi Bel Canto z Zielonek, któremu akompaniował na akordeonie Wojciech Karwat, radny powiatu krakowskiego, którego starsi goście wigilii znają, jak mówią, od urodzenia. Kolędowano z przygotowanymi specjalnie na ten cel śpiewnikami. Dobrze znać kolędy, ale cieszyć się ich wieloma pięknymi zwrotkami jeszcze lepiej. Wie o tym doskonale pan Marian Jeleń z Koła Seniora w Węgrzcach, który potrafi zachęcić nawet do śpiewania 65 zwrotek pieśni sławiącej Objawienie NMP. Pan Marian zaprosił również wszystkich obecnych na „Małopolskie Jasełka” w parafii Andrzeja Boboli w Węgrzcach 25 stycznia o godz. 18.00.
Panie z Bel Canto ucieszyły również wykonaniem kilku tradycyjnych pastorałek, niektóre goście znali z występów Herodów.  
W wigilii pomagają organizacyjnie również uczestnicy zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej wraz z kierownikiem ŚDS Robertem Kowalskim.   
Pragnę zaznaczyć, że pomoc naszych sponsorów, ludzi dobrej woli i wrażliwego serca jest ogromna. Pomogli nam: firma Krak-Smak z Zielonek, od niej otrzymaliśmy sałatki, ciasta od Spółdzielni Produkcji Piekarskiej i Ciastkarskiej z Krakowa, finansowo wsparła nas: pani Maria Mikulska z apteki w Zielonkach oraz pani Romualda Firek z Kancelarii Notarialnej, Piekarnia Franczak, Rafał Wieczorek i Małgorzata Wieczorek. Zawsze nam pomagają: pani Karolin Bystroń-Kapusta z Merkadony w Zielonkach oraz państwo Anna Bystroń-Nowak i Daniel Nowak oraz Krystyna i Bogdan Nowak – relacjonuje kierownik GOPS Grażyna Hołda.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

mos18.12dDSCN0425zmn
mosdDSCN0374zmn
mosdDSCN0281zmn
mos18.12dDSCN0471zmn
mosdDSCN0397zmn
Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content