Skip to main content
search
Aktualności

Z mObywatel załatwisz sprawę w urzędzie

By 24 lipca 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2023 przez Marek Skiba

Dobrodziejstwa postępu technologicznego codziennie wpływają na nasze życie. I tak dzięki ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, funkcję dowodu osobistego, na równi z „tym plastikowym”, pełnić może aplikacja mobilna. Wyjątkiem jest tutaj wizyta w banku (do 31 sierpnia 2023) oraz potwierdzenie tożsamości w przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego lub wyjazdu zagranicznego.

Jednocześnie w aplikacji mObywatel możemy korzystać z innych dokumentów – prawa jazdy, legitymacji szkolnej oraz studenckiej.

Aplikację możemy zainstalować na naszym telefonie Sklep Google Play – w przypadku telefonów z androidem albo poprzez App Store – w przypadku telefonów z systemem IOS. W kolejnym kroku należy zaakceptować regulamin oraz ustawić hasło do swojej aplikacji. Następnie dodajemy dokument (w tym przypadku mDowód) i potwierdzamy swoją tożsamość. Można to zrobić przy pomocy profilu zaufanego, e-dowodu lub dzięki bankowości elektronicznej.

Z mDowodem możemy potwierdzać swoją tożsamość na poczcie, w sądzie, podczas kontroli czy wyborów. Jak to zrobić?

W pierwszym kroku uruchamiamy aplikację mObywatel i logujemy się. Następnie wybieramy „mDowód” lub opcję „Kod QR” z dolnego menu. Wybieramy opcję „Potwierdź swoje dane”. Skanujemy kod QR osoby, która sprawdza nasze dane. W naszej aplikacji zobaczymy informację którym dokumentem potwierdzasz dane i komu zostaną one przekazane. Potwierdzenie przekazania informacji następuje po kliknięciu przycisku „Dalej”. Na końcu zobaczymy komunikat o potwierdzeniu i przekazaniu naszych danych.

Aplikacja umożliwia również potwierdzenie tożsamości osoby, która okaże nam swój mDowód. W tym celu uruchamiamy aplikację mObywatel. Logujemy się i wybieramy opcję „Kod QR” z dolnego menu. Wybieramy opcję Sprawdź dokument innej osoby. Prosimy drugą osobę aby w aplikacji mObywatel wybrała opcję „Potwierdź swoje dane”. Znajdzie ją pod swoim dokumentem lub w opcji „Kod QR” w dolnym menu. Następnie prosimy o zeskanowanie naszego kodu QR i potwierdzenie przekazania danych przyciskiem „Dalej”. Na naszej aplikacji zobaczymy potwierdzenie dokumentu oraz dane drugiej osoby.

Pamiętajmy, że mDowód obowiązuje jedynie na terenie naszego kraju i nie można nim posługiwać się poza jego granicami.

W przypadku utraty telefonu z zainstalowaną aplikacją mObywatel należy niezwłocznie unieważnić certyfikat poprzez kontakt z całodobową infolinią pod numerem +48 42 253 54 74.

Obowiązek posiadania dowodu osobistego po ukończeniu 18. roku życia pierwotnie wprowadzono dekretem z dnia 22 października 1951 roku o dowodach osobistych. Wcześniej, w okresie II RP dowody osobiste były dobrowolne. Natomiast podczas niemieckiej okupacji, wszyscy obywatele generalnego gubernatorstwa, którzy ukończyli 15. rok życia musieli, posługiwać się wystawianymi przez okupanta tzw. Kenkartami.

Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content