Ostatnia aktualizacja 24 lipca 2023 przez Marek Skiba
Dobrodziejstwa postępu technologicznego codziennie wpływają na nasze życie. I tak dzięki ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, funkcję dowodu osobistego, na równi z „tym plastikowym”, pełnić może aplikacja mobilna. Wyjątkiem jest tutaj wizyta w banku (do 31 sierpnia 2023) oraz potwierdzenie tożsamości w przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego lub wyjazdu zagranicznego.
Jednocześnie w aplikacji mObywatel możemy korzystać z innych dokumentów – prawa jazdy, legitymacji szkolnej oraz studenckiej.
Aplikację możemy zainstalować na naszym telefonie Sklep Google Play – w przypadku telefonów z androidem albo poprzez App Store – w przypadku telefonów z systemem IOS. W kolejnym kroku należy zaakceptować regulamin oraz ustawić hasło do swojej aplikacji. Następnie dodajemy dokument (w tym przypadku mDowód) i potwierdzamy swoją tożsamość. Można to zrobić przy pomocy profilu zaufanego, e-dowodu lub dzięki bankowości elektronicznej.
Z mDowodem możemy potwierdzać swoją tożsamość na poczcie, w sądzie, podczas kontroli czy wyborów. Jak to zrobić?
W pierwszym kroku uruchamiamy aplikację mObywatel i logujemy się. Następnie wybieramy „mDowód” lub opcję „Kod QR” z dolnego menu. Wybieramy opcję „Potwierdź swoje dane”. Skanujemy kod QR osoby, która sprawdza nasze dane. W naszej aplikacji zobaczymy informację którym dokumentem potwierdzasz dane i komu zostaną one przekazane. Potwierdzenie przekazania informacji następuje po kliknięciu przycisku „Dalej”. Na końcu zobaczymy komunikat o potwierdzeniu i przekazaniu naszych danych.
Aplikacja umożliwia również potwierdzenie tożsamości osoby, która okaże nam swój mDowód. W tym celu uruchamiamy aplikację mObywatel. Logujemy się i wybieramy opcję „Kod QR” z dolnego menu. Wybieramy opcję Sprawdź dokument innej osoby. Prosimy drugą osobę aby w aplikacji mObywatel wybrała opcję „Potwierdź swoje dane”. Znajdzie ją pod swoim dokumentem lub w opcji „Kod QR” w dolnym menu. Następnie prosimy o zeskanowanie naszego kodu QR i potwierdzenie przekazania danych przyciskiem „Dalej”. Na naszej aplikacji zobaczymy potwierdzenie dokumentu oraz dane drugiej osoby.
Pamiętajmy, że mDowód obowiązuje jedynie na terenie naszego kraju i nie można nim posługiwać się poza jego granicami.
W przypadku utraty telefonu z zainstalowaną aplikacją mObywatel należy niezwłocznie unieważnić certyfikat poprzez kontakt z całodobową infolinią pod numerem +48 42 253 54 74.
Obowiązek posiadania dowodu osobistego po ukończeniu 18. roku życia pierwotnie wprowadzono dekretem z dnia 22 października 1951 roku o dowodach osobistych. Wcześniej, w okresie II RP dowody osobiste były dobrowolne. Natomiast podczas niemieckiej okupacji, wszyscy obywatele generalnego gubernatorstwa, którzy ukończyli 15. rok życia musieli, posługiwać się wystawianymi przez okupanta tzw. Kenkartami.