Skip to main content
search
Aktualności

Z policją o bezpieczeństwie w gminie Zielonki

By 10 maja 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 maja 2019 przez admin

debata19 maja w sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy Zielonki odbyła się debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu z mieszkańcami gminy Zielonki, Michałowice oraz Wielka Wieś wzięli udział: komendant Komisariatu Policji w Zielonkach – podinsp. Andrzej Kowalski, kierownik rewiru dzielnicowych KP w Zielonkach – asp. Janusz Głowacki, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Krakowie Justyna Fil, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko wraz z radnymi i sołtysami.


Na początek przedstawiono film i prezentację przypominające zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie informatyczne, które pozwala mieszkańcom na sygnalizowanie zagrożeń, które zostają zweryfikowane przez policję. Przypomniano m.in. jakie są kategorie zgłoszeń, jak można śledzić status zgłoszeń. Zachęcano do aktywnego wykorzystywania mapy oraz korzystania z aplikacji Moja Komenda, która pozwala ona na szybkie wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Dotychczas najwięcej zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z terenu gminy Zielonki dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania.
Na spotkaniu podsumowano także dotychczasowe działania policji. W stosunku do ubiegłego roku spadła liczba zgłoszonych przestępstw ze 107 do 63. Od stycznia do kwietnia 2019 roku zgłoszono 2 przypadki uszkodzenia mienia, 10 kradzieży, 8 kradzieży z włamaniem. W przedstawionym okresie ujawniono 1049 wykroczeń w tym; 799 wykroczeń porządkowych i 250 w ruchu drogowym. Od stycznia do kwietnia br. miały miejsce 4 wypadki, 78 kolizji, 4 osoby były ranne i zatrzymano 4 nietrzeźwych kierujących.
Przewodnim tematem debaty były kwestie związane z bezpieczeństwem i zabezpieczeniem domów/mieszkań. Przypomniano najważniejsze zasady, czyli: nigdy nie należy pozostawiać otwartego mieszkania, wychodząc z domu nie pozostawiać kluczy pod wycieraczką, nie sygnalizować nieobecności domowników zostawiając informację “w drzwiach”, nie zapraszać do domu osób nowo poznanych; prosić sąsiadów, rodzinę o czuwanie nad mieszkaniem w trakcie swojej nieobecności, spisać numery fabryczne sprzętu elektronicznego, cechy charakterystyczne wartościowych przedmiotów (można je także sfotografować), starać się nie obnosić z zamożnością, wyposażyć drzwi mieszkania w zamki posiadające atesty; można postarać się o system alarmowy i pamiętać o numerach alarmowych 997 lub 112.
Wójt gminy Zielonki podziękował za dotychczasową współpracę, również podczas kontroli palenisk w okresie zimowym i zwrócił się z prośbą o zwiększenie etatów policjantów pracujących na terenie gminy Zielonki, o czym wspomnieli także radny powiatu krakowskiego Jarosław Raźny oraz sołtys Garlicy Duchownej Artur Nogieć. Na zakończenie komendant podsumował debatę i określił najważniejsze wnioski, m.in: położenie nacisku na kontrole prędkości i nieprawidłowe parkowanie, prelekcje związane z cyberprzestępczością oraz kontrole osób nietrzeźwych.
KB

debata2

debata3

debata4

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content