Skip to main content
search
Aktualności

Zachariaszada – igrzyska z dobrą, wspólną zabawą

By 22 października 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 października 2018 przez admin

DSC03640XVI Zachariaszadę – artystyczno-sportową imprezę integracyjną dla podopiecznych środowiskowych domów samopomocy i ośrodków wsparcia z całej Małopolski – organizuje co roku stowarzyszenie Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz ze współorganizatorami. 18 października w hali w Zielonkach rywalizacja sportowa zakończyła się sukcesem zespołu szpitala im. dr J. Babińskiego, a najlepszy w przeciąganiu liny okazał się Środowiskowy Dom Samopomocy z Woli Zachariaszowskiej.

Imprezę przygotowaliśmy dla 550 uczestników z 35 zgłoszonych ośrodków – mówi Katarzyna Żak, prezes stowarzyszenia Zachariasz. Czekały na nich m.in. recital Krzysztofa Bigaja, konkurencje sportowo-rekreacyjne, konkurs plastyczny i pokaz latających balonów na ogrzane powietrze.
Wraz z Katarzyną Żak zaproszonych gości powitali: dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Magdalena Rajska – po raz pierwszy na Zachariaszadzie; kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej Robert Kowalski oraz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy Dorota Kośmider.
Krzysztof Bigaj zaśpiewał kilka piosenek z repertuaru Krzysztofa Krawczyka wciągając do zabawy uczestników i wolontariuszy. Wśród pomagających byli uczniowie ze szkół podstawowych w Zielonkach i Woli Zachariaszowskiej, a także dwóch uczniów szkoły z Owczar. Nauczyciele wf z SP Zielonki Aneta Dragosz, Agnieszka Wypijewska-Kurek, Paweł Zegarek oraz Damian Taw z młodzieżą przygotowali i obsługiwali konkurencje sportowe. – Co roku wymyślamy nowe i jest to wielka frajda – mówi Aneta Dragosz.
Konkurencje wymagały celności, szybkości, ale i umiejętności pracy zespołowej – jedna z nich polegała na nawlekaniu tekturowych korali z literami na linę w napis Zachariaszada (i to jeszcze na czas), na koniec naszyjnik musiał zawisnąć na szyi opiekuna drużyny. Najwięcej punktów w pięciu konkurencjach i tytuł Mistrza Zachariaszady zdobył ubiegłoroczny zwycięzca – drużyna szpitala im. dr J. Babińskiego z Krakowa, na drugim miejscu znalazła się reprezentacja ŚDS Sułkowice, a na trzecim ŚDS Chełmek. Drużyna szpitala dopiero co oddała przechodni złoty puchar, otrzymała miniaturę i … puchar do niej wrócił. Gratulujemy.
Osobno punktowano najbardziej emocjonującą konkurencję – przeciąganie liny, którą wygrał ŚDS z Woli Zachariaszowskiej po wielkim finale z drużyną ŚDS Niepołomice, trzeci był ŚDS Bochnia. Nasi, bo z gminy Zielonki, zawodnicy twierdzą, że w ogóle nie przygotowywali się do konkurencji, jedynie jeden zawodnik się rozgrzewał. Ale przy takim dopingu ze strony kolegów i załogi ŚDS można przenosić góry.
W ramach konkursu plastycznego pod kierunkiem terapeutek ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej, wykonywano prace na drewnie z włóczki. Technika nawijania na gwoździe okazała się niezwykle efektowna, a za najładniejszą uznano pracę pani Genowefy z ŚDS w Proszowicach. Punktowały również ŚDS Więckowice na II m. i ŚDS Chrzanów na trzecim.
Pomiędzy konkurencjami a przeciąganiem liny można było podziwiać pokaz balonów na ogrzane powietrze – w obecności modelarskiego instruktora Kazimierza Dziedzica zapewnili go Tomasz Gubała, z pomocą Igi Bodzioch i młodzieży szkolnej. Goście z wielu stron województwa zostali nakarmieni przez harcerzy z bazy w Korzkwi.
Współorganizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej i gmina Zielonki; partnerami: szkoły podstawowe w Zielonkach i Woli Zachariaszowskiej, pełnomocnik wójta ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomasz Gubała oraz Kazimierz Dziedzic, instruktor modelarstwa. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC03254
DSC03293
DSC03452
DSC03470
DSC03480
DSC03513
DSC03604
DSC03195
DSC03196
DSC03640
Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content