Skip to main content
search
Aktualności

Zaczęło się od grania w zośkę

By 8 października 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 października 2013 przez admin

imagebenefisdDSCN6940

W niedzielę 6 października w CIS miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Władysław Kućmierczyk, założyciel zieloneckiego kabaretu Podskale, działacz sportowy, tenisista otrzymał Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP z rąk wicewojewody małopolskiego Andrzeja Harężlaka. A to nie koniec honorów, jakie spotkały Jubilata obchodzącego pół wieku działalności kulturalno-sportowej i 75. urodziny, począwszy od występu orkiestry dętej z Zielonek na jego cześć i powitanie szacownych gości benefisu.

– Gra w zośkę była pierwsza, a już wyrabiała koordynację – jak mówi propagator sportowego trybu życia Władysław Kućmierczyk, potem przyszedł czas na kolarstwo, tenis, pingpong. Jubilat poświęcił trochę czasu swoim sukcesom sportowym, w tym ostatniemu – udziałowi w mistrzostwach świata seniorów w tenisie ziemnym w austriackim Villach. Następnie wraz z kolegami z kabaretu Podskale umilał licznie zgromadzonym gościom czas skeczami i piosenkami, które przez lata wykonywali na scenie.
Jak wróciłem z wojska to w 1964 roku założyłem zespół pieśni i tańca, zadebiutowaliśmy w następnym roku na dożynkach właśnie „Marchwianą balladą” – wspominał z estrady pan Władysław. Jak sam przyznaje trzymali się z dala od polityki, starali się raczej o tematy bliskie ludziom, to stąd „Marchwiana ballada” poświęcona warzywu, z którego uprawy swego czasu słynęły Zielonki, skecz strażacki, piosenki piłkarskie czy skecz o dziurze w drodze. Pan Władysław wystąpił z Janem Biernatem i Władysławem Biernatem oraz Ryszardem Bińczyckim i Wiesławem Lusiną z zespołu „Zeltony”.
Jubilat urozmaicał spotkanie anegdotami, takimi jak ta o występie w Sali Kongresowej w 1974 roku, kiedy to tak porwali publiczność, że „Wawele” Jana Wojdaka już po nich nie wystąpiły, co lider zespołu pamiętał panu Władysławowi jeszcze parę lat temu na 750-leciu Zielonek.
Z rąk honorowego prezesa Małopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Mieczysława Nowakowskiego oraz sekretarza Jana Regulskiego Władysław Kućmierczyk otrzymał również medal 65-lecia LZS. Wśród gości, prócz pana wicewojewody, z którym Jubilat ma wiele wspólnych wspomnień i którego udało się namówić do wspólnego wykonania piosenki „Po zielonej trawie piłka goni”, znaleźli się przedstawiciele: Rowerowej Akademii Królewskiej z Krakowa z prezesem Bogdanem Koraszewskim oraz sekretarzem generalnym Leopoldem Piórkowskim. Pan Leopold jest mieszkańcem Pękowic i jako kolarz był wychowankiem pana Władysława, stąd organizacja powołała Jubilata na członka honorowego. Dopisali m. in. również prezes Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Jan Golc, przedstawiciele sołectwa Pękowice i wielu innych gości. Gminę Zielonki reprezentowali wójt gminy Bogusław Król i przewodniczący rady gminy Zielonki Ryszard Krawczyk. Z tym ostatnim Władysław Kućmierczyk występował w zespole pieśni i tańca Podskale, toteż na finał koleżanki i koledzy z zespołu wykonali wspólnie utwór „My są chłopcy ze Zielonek” uchodzący za hymn kabaretu.
Życzymy panu Władysławowi dalszych sukcesów, w tym mistrzostwa świata w tenisie w swojej kategorii, który jest przecież w zasięgu jego możliwości.
IO
Więcej zdjęć: tutaj

 

bebefis1
benefis2
Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content