Skip to main content
search
Zagrożenie powodziowe

Zagrożenia powodziowe gminy Zielonki

By 4 listopada 20246 listopada, 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2024 przez TN

 Ocena zaistniałych zdarzeń powodziowych

Na terenie Gminy Zielonki, zjawiska, które miały charakter powodziowy, wystąpiły w 1985, 1987       i 1997, w 2013 r. oraz w 2021 r w miesiącach czerwcu, lipcu i sierpniu. Podobnie, ale już w mniejszej skali, zjawiska o charakterze miejscowych podtopień wystąpiły w latach; 2001 r.,  w marcu 2003 r., w sierpniu 2007 r., w czerwcu 2009 r., oraz w maju i w czerwcu 2010 r. Przyczyną tych zjawisk były gwałtowne ulewy i długotrwałe obfite opady deszczu oraz brak swobodnego odpływu wody w ciekach naturalnych, jakim są rzeki Białucha -Prądnik, Dłubnia, Garliczka. Spływ utrudniony jest poprzez różnego rodzaju zatory i brak bieżącej konserwacji cieków, ograniczony  przepływ wody na terenie miasta Krakowa, przez co następuje piętrzenie wody i podtapiane są zabudowania, głównie przy ulicy Rzyczyska, Gwizdałów i ul. Bankowej w Zielonkach, a ponadto w Pękowicach i w Januszowicach. Podobnie było w Batowicach, w związku z wezbraniem wód na rzece Dłubnia i brakiem sukcesywnego odmulania zbiornika w Zesławicach  co skutkuje zmniejszeniem pojemności retencyjnej zbiornika.

Jedynie w 2003 r. przyczyną podtopień były roztopy wiosenne, natomiast w pozostałych latach; 1997 r., 2001 r., 2007 r., 2009 r., w 2010 r., i w 2013 oraz w 2021 r. r. przyczyną powodzi i podtopień były obfite i długotrwałe opady deszczu powodując tzw. „powódź błyskawiczną”.

W 2010 r. zgłoszono 31 posesji podtopionych, jednak po wycofaniu części zgłaszających wnioski, przeprowadzono 16 wizji lokalnych, były to głównie podtopienia piwnic.

W infrastrukturze komunalnej zalane i zamulone były przepompownie ścieków w Węgrzcach,             w Zielonkach, Pękowicach, Bibicach i w Bosutowie.

Największa dwukrotna powódź była w czerwcu 2013 roku, która była wynikiem gwałtownych            i intensywnych opadów deszczu w dniach 3 – 4  i 25 – 26 czerwca 2013 r., która spowodowała szkody w 96 posesjach i 24 gospodarstwach rolnych, uszkodzonych zostało 31 km dróg, 4,5 km rowów melioracyjnych, boiska sportowe w Węgrzcach, w Pękowicach, Brzozówce, ujęcie wody                     w Grębynicach oraz zalanych zostało 12 przepompowni ścieków.

W dniach 1 – 2 czerwiec 2018 r. gwałtowna nawałnica była wyjątkowa i miała charakter powodzi błyskawicznej. Obfite opady deszczu spadły w Korzkwi, Grębynicach, Brzozówce, w Owczarach, Januszowicach , Przybysławicach,  w Garlicy Duchownej, w Trojanowicach i Zielonkach. Najgorsza sytuacja wystąpiła w Garliczce, gdzie woda niosła ze sobą duże ilości mułu, drzew, odpadów.

Powódź ta spowodowała szkody w 58 posesjach, 31 ogrodach z uprawami.

W gminnej infrastrukturze komunalnej która spowodowała szkody w 96 posesjach i 24 gospodarstwach rolnych, uszkodzonych zostało 31 km dróg, 4,5 km rowów melioracyjnych, boiska sportowe w Węgrzcach, w Pękowicach, Brzozówce, ujęcie wody w Grębynicach oraz zalanych zostało 12 przepompowni ścieków.

Intensywne i długotrwałe opady deszczu w 2009 i w 2010 roku, spowodowały dodatkowo miejscowe podtopienia, nie związane z wylewem rzek, w Zielonkach i Batowicach. Dotyczyło to terenów bezodpływowych, które przy gwałtownych ulewach narażone są na okresowe podtopienia.

Długotrwałe opady deszczu oraz spływ wód pochodzących z nagłego topienia się śniegu,   spowodował w marcu 2003 r. wypływ wody z koryt rzek i potoków. Główną przyczyną tak dużego spływu wód był zamarznięty grunt, który nie pochłaniał wody, w wyniku czego zalaniu bądź podtopieniu uległy okoliczne pola i budynki mieszkalne. Poza tym konkretnym przypadkiem, główną przyczyną tego, że woda występuje z brzegów rzek, są nie konserwowane i nie pogłębiane od wielu lat koryta i przepusty rzek; Dłubnia, Garliczka i Prądnik /Białucha/.

Dla większości ujęć wody na terenie Gminy wyznaczono strefy ochrony wyłącznie bezpośredniej, ze względu na budowę geologiczną, gdzie strefa ochrony wynosi od 8 do 86 m i mieści się w granicach działki zajętej przez urządzenia. Bezpośredniej odprowadzenie wód opadowych zapewnia, że woda   nie może  przedostawać się do urządzeń poboru wody.

Intensywne opady deszczu w dniu 23.05.2019 r. spowodowały zalania ulic w Zielonkach, Bibicach, Trojanowicach, Węgrzcach, w Dziekanowicach, Januszowicach oraz zamulenia dróg powiatowych     w Batowicach, Garliczce, Dziekanowicach oraz drogi wojewódzkiej w Brzozówce. Szkód w gospodarstwach indywidualnych i na posesjach nie było.

Rok 2021 był szczególnie intensywny w częstotliwości podtopień i powodzi., które powstałych w wyniku gwałtownych opadów deszczu  w miesiącu czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 r.

Gwałtowne i intensywne opady  w Gminie Zielonki powodowały za każdym razem wezbrania wód w rzekach Prądnik, Garliczka, Korzkiewka i Bibiczanka.
Wezbrane wody miejscami powodowały zalania i podtopienia okolicznych nieruchomości i zniszczenia  w infrastrukturze technicznej. W tych miesiącach miało miejsce 7 krotne wystąpienie wód z koryt rzecznych od 23.06 do 9.09.2021 r.

W miejscowościach Bibice, Zielonki Pękowice, doszło do największych szkód-  do podtopienia budynków mieszkalnych wzdłuż cieków wodnych. Gwałtowne opady deszczu powodowały tzw. powódź błyskawiczną, która spowodowała podtopienia i zalania budynków mieszkalnych również   w innych miejscowościach gminy: Batowice, Dziekanowice, Bosutów, Węgrzce, Owczary, Brzozówka, Garlica Murowana,  Garlica Duchowna, Garliczka,

Obsunięta skarpa przy szkole w Zielonkach, zalana biblioteka i sale w Szkole Podstawowej  w Woli Zachariaszowskiej, obsunięta skarpa Boisko w Bibicach.

Największa powódź wystąpiła w sierpniu 5/6 sierpnia 2021r, zwana przez najstarszych mieszkańców gminy powodzią stulecia.

Ogółem do Urzędu Gminy wpłynęły 162 zgłoszenia o szkodach po powodziach,

w tym 84  –  dotyczyło szkód w budynkach lub lokalach mieszkalnych.

Z tego 65 dotyczyło piwnic, garaży i suteren w budynkach,

19 zalanych budynków mieszkalnych –  wizje lokalne z udziałem pracownika
nadzoru budowlanego były w 6 budynkach w innych budynkach oceny szkód dokonywały zespoły Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
5 właścicielom posesji wypłacono odszkodowania za zniszczone mienie w budynkach
mieszkalnych na kwotę 13 000 zł.
W przeprowadzonych wizjach lokalnych z udziałem pracownika nadzoru budowlanego komisja nie stwierdziła żadnego % udziału zniszczenia lub uszkodzenia budynku.

Zalania budynków i podtopienia , które były wynikiem wystąpienia rzek z koryt były:

– 2 w miesiącu lipcu,

– 75 w dniach 5/6.08.2021

–  7 w dniach  8/9.08.2021

W infrastrukturze drogowej zniszczonych zostało 1 km 327 dróg, 2km 200m rowów oraz uszkodzony most w Bibicach.

W mieniu komunalnym zostały zalane piwnice, uszkodzone place zabaw, zamulone tereny rekreacyjne, oberwanie skarpy przy boisku w Bibicach.

Na obiektach Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych uszkodzone zostały pompownie ścieków, kraty, pompy ściekowe oraz uszkodzenia sieci kanalizacji sanitarnej.

 

W roku 2022 r. w dniu 21 sierpnia 2022 r., w godzinach wieczornych na obszarze Gminy Zielonki wystąpiły lokalne podtopienia w związku z intensywnymi opadami deszczu i gwałtownym wezbraniem cieków wodnych. Wszystkie jednostki OSP brały udział w dystrybucji worków z piaskiem przy zabezpieczaniu posesji przez zalaniem, pompowaniu wody z zalanych posesji. Ponadto druhowie podejmowali działania polegające na udrażnianiu zatkanych mostów i przepustów drogowych przez naniesione przez wodę gałęzie oraz śmieci. Z gminnego magazynu OC wydano łącznie 3000 szt. worków oraz dostarczono piasek w cztery wskazane przez mieszkańców lokalizacje tj.: ul. Nad Naramką,
ul. Ks. Adama Zięby , ul. Grochowalskiego, ul. Krakowskie Przedmieście obok nr 45. W dniu 22 sierpnia 2022 r. trwało usuwanie namulisk z dróg gminnych oraz udrażnianie przepustów.

Na obszarze miejscowości Zielonki odnotowano następujące zdarzenia :

  • zalanie i odcinkowe zamulenia drogi wojewódzkiej nr 794 ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od skrzyżowania ul. Na Naramką do ul. Rzyczyska, zalanie i odcinkowe zamulenia drogi gminnej oraz posesji przy ul. Grochowalskiego 3 posesje i ul. Bankowej 6 posesji (budynków) w tym zatkany most (okularnik);
  • odcinkowe zamulenia dróg: ul. Widokowa, ul. Rzyczyska, ul. Na Piaski obok budowy Północnej Obwodnicy Krakowa, ul. Nad Naramką, ul. Krakowskie Przedmieście – spływ błota ze skarpy przed budową (POK) oraz zalanie na wysokości zakładu Pajęczyna i przy granicy z miastem Kraków.

W pozostałych miejscowościach gminy doszło do następujących zdarzeń:

  • – Owczary ul. Długa od pętli autobusowej do skrzyżowania z ul. Topolową oraz ul. Gajowa – odcinkowe
    zamulenia i zmyte pobocza;
  • – Dziekanowice ul. Długa – odcinkowe zamulenia jezdni naniesionym błotem z pól;
  • – Bibice skrzyżowanie ul. Leśnej z ul. Mokrą zamulenie oraz uszkodzenie infrastruktury odwadniającej,
  1. Spacerowa zamulenie na wysokości placu zabaw oraz zmyte pobocza, ul. Źródlana i Lipowa
    odcinkowe zamulenia oraz podmycie przepustu i skarpy przy boisku gminnym,
  • – Trojanowice wzdłuż ul. Krakowskiej lokalne podtopienia i zamulenia oraz uszkodzenie poboczy i infrastruktury odwadniającej przy ul. Na Strugą, ul. Widokowa odcinkowy spływ błota z pól ;
  • – Boleń zalana posesja przy ul. Jana Matejki 112 – pompowanie wody przez OSP;
  • – Węgrzce ul. C3 zalana posesja w drugiej linii zabudowy oraz instalacja kanalizacji sanitarnej;
  • – Garlica Murowana zalany transformator przy ul. Garlickiej, obok wjazdu do gospodarstwa Uniwersytetu Rolniczego, brak zasilania w centrum miejscowości,
  • Pękowice ul. Jurajska odcinkowe zamulenia.

Nie odnotowano zdarzeń dotyczących uszkodzonych dachów, połamanych drzew, OSP podjęły łącznie  około 30 interwencji.

w 2023 roku powodzi i podtopień nie było.

Rok 2024 

w dniu 5 i 6 lutego gwałtowne opadu deszczu  spowodowały powódź błyskawiczną w wyniku której nastąpiły następujące szkody:

W Zielonkach wezbrane wody spowodowały zalanie ul. Bankowej – zgłoszenia dotyczyły wody w 4 piwnicach.  Na ul. Bankowej zatkana została kanalizacja nadmiarem wody przedostającej się do systemu. Kiedy woda ustąpiła zgłoszono 7 przypadków, zamulenia posesji, garaży i  pól, ogródków przydomowych.

W Bibicach woda z sąsiednich pól na ul. Zielonej 18 – zalała szklarnię. Strażacy wypompowywali wodę, właściciel pomocy nie chce. Szklarnia ubezpieczona.

W Zielonkach ul. Nad Naramką brzeg rzeki osunął się do koryta Garliczki.. W 2023 roku Wody Polskie prowadziły tam prace konserwacyjno – porządkowe.

 

W czasie wizji lokalnej Przedstawicielka Wód Polskich utrzymywała, że przyczyną osunięcia ziemi do rzeki i spowodowania spiętrzenia wody nie były źle wykonane prace konserwacyjne lecz nawiezienie dużej ilości ziemi na działki 241/1 i 240/6 przyległe do rzeki i to mogło skutkować zwężeniem cieku i rozlaniem się wody w rejon ujęcia wody dla Zielonek. W ocenie Wód Polskich nastąpiło zakłócenie stosunków wodnych.

W ocenie Kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej, w wyniku obfitych opadów deszczu, miękki słabo umocniony w wyniku prowadzonych prac konserwacyjnych brzeg rzeki Garliczka osunął się do rzeki, czego wynikiem koryto rzeki zostało zawężone do około 40 cm i wypłycone do około 15 cm, stanowiąc bardzo poważne zagrożenie powodziowe.

Już w dniu 1.02.2024 r PUK zaalarmował Wody Polskie o zwiększeniu się poziomu wody
w Garliczce i że woda podchodzi pod ujęcie wody dla Zielonek.

PUK samodzielnie prowadził działania- w dniu 1.02 doprowadzając do wizji lokalnej  z Wodami Polskimi i właścicielem działek oraz wykonawcą, rzekomo z których zsunęła się ziemia. Odcinek cieku w miejscu działek skontrolowano w obecności wykonawcy i stwierdzono, że od czasu zakończenia prac konserwatorskich w 2023 r. na przedmiotowym odcinku cieku doszło do jego zawężenia i wypłycenia, co było przyczyną piętrzenia wody na wysokości ujęcia wody.

W infrastrukturze drogowej zamulone zostały ulice w Zielonkach, zatkane studzienki oraz zamulone rowy i przepusty w Trojanowicach, Januszowicach, Owczarach, Bosutowie, Garliczce oraz w Brzozówce i Bibicach, W zakresie szkód w uprawach rolnych było jedno zgłoszenie i dotyczyło zalania szklarni w Bibicach z sąsiednich działek.

W dniu 19.02.2024 r. w Urzędzie Gminy Zielonki odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawie podtopień w rejonie ul. Bankowej. W spotkaniu uczestniczyło 13 mieszkańców oraz przedstawiciele Urzędu Gminy. Mieszkańcy poruszyli sprawy nanosu mułu na posesjach i polach. Pan Wójt wyjaśnił, że nie może wykonywać prac na terenach prywatnych. Mieszkańcy proszą o wprowadzanie zmian przy przebudowie ul. Bankowej, tak aby obniżyć koryto od Pana Małka w stronę Krakowa.

Mieszkańcy twierdzili, że nie czytali komunikatu o możliwym wystąpieniu wody z rzeki, a na stronę internetową rzadko zaglądają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie, że udostępnią nr telefonów, aby ich informować bezpośrednio o zbliżającym się zagrożeniu. Ponadto zaproponowali, aby gmina zakupiła zbiorniki w których byłby  składowany piasek do obrony przed wodami opadowymi. Po otrzymaniu worków będą mieli blisko posesji do ich zabezpieczenia do czasu przybycia OSP. Pan Wójt wyraził zgodę na zakup mauzerów. Mieszkańcy zaproponowali zakup beczek 200 l i Gmina zakupiła dla chętnych beczki, został im zawieziony piasek i worki. Do powiadamiania ich niektórzy mieszkańcy udostępnili swoje nr telefonów. Utworzono grupę do powiadamiania na tel. komórkowym  nr 539 901 803 którym jest w zarządzaniu  kryzysowym u Pana Kacprzyka a w przypadku jego  nieobecności u Pana Nurka lub Krzysztofa Pieczyraka w Referacie Geodezji.

 

Po raz drugi w 2024 r. w dniu 4 czerwca

gwałtowne opadu deszczu w Sułoszowej spowodowały gwałtowny wzrost poziomu wody

w Prądniku.

W związku z intensywnymi opadami deszczu i wzrostem poziomu wód w rzece Prądnik w dniu 04.06.2024, na terenie Gminy Zielonki odnotowano do dnia 06.06.2024 r. następujące szkody:

– 8 zgłoszeń od mieszkańców o zalaniach i podtopieniach posesji na ul. Bankowej, ul. Wiktorii Baranówny, ul. Ks. A. Zięby, ul. Gwizdałów, ul. Rzyczyska, ul. Krakowskie Przedmieście w Zielonkach oraz ul. Na Kąty w Trojanowicach,

– zalanie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Na Błonie w Pękowicach,

– zapadnięcie się gruntu wzdłuż instalacji kanalizacji sanitarnej na terenie Szkoły Podstawowej

w Zielonkach.

 

 

W infrastrukturze drogowej powstały następujące szkody:

– niedrożność i zamulenie studzienek kanalizacji deszczowej od skrzyżowania ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Nad Naramką w Zielonkach.

– ul. Galicyjska w Pękowicach zerwane pobocze drogi od strony rzeki (most) na odcinku ok 50 metrów, w tym podmycie jezdni,

– ul. Leśna w Korzkwi zatkane przepusty i zamulone rowy wzdłuż całej ulicy,

– ul. Bankowa, ul. Gwizdałów,  ul. Wiktorii Baranówny w Zielonkach zamulenie dróg namułem rzecznym i śmieciami przyniesionymi przez rzekę, wypłukane pobocza,

– ul. Pogodna w Garliczce wypłukane pobocze na całej długości jezdni, namuliska z pól,

– ul. Krzemowa w Garlicy Murowanej naniesiony narzut kamienny z poboczy,

– ul. Bazaltowa w Garlicy Murowanej zerwana nawierzchnia od domu weselnego do skrzyżowania

z ul. Garlicką,

– ul. Na Kąty w Trojanowicach namuliska naniesione z pól uprawnych,

– ul. Wąwozowa w Trojanowicach zatkana krata przejazdowa naniesionymi kamieniami z pobocza,

– ul. Gwizdałów zamulona i zatkana instalacja odprowadzająca wody deszczowe z ul. Widokowej, ul. Babilon i ul. Gwizdałów w Zielonkach,

– ul. W. Baranówny w Zielonkach zniszczone pobocze od strony rzeki, w dwóch miejscach zapadnięte nory wykopane przez bobry, co spowodowało uszkodzenie jezdni,

– ul. Spacerowa i ul. Biała Góra w Januszowicach zamulone koryta odwadniające narzutem kamiennym i błotem wzdłuż całego ciągu,

– spływ dużej ilości wód opadowych z budowy Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) w kierunku ul. Spacerowej w Zielonkach spowodował zamulenie rowów odwadniających wzdłuż ul. Spacerowej w kierunku ul. Bankowej.

 

Prace awaryjne wykonane  w dniu 406.2024 przez wykonawcę S-52 tj. GLMK Sp. z o.o  miały na celu uchronienie mieszkańców ul. Bankowej przed zalaniem większą ilością wody oraz ograniczeniem ilości zniszczeń na budowie (szczególnie w tunelu). Obecnie prowadzone są rozmowy mające na celu ustalenie stałych rozwiązań pozwalających na „awaryjne” odwodnienie ul. Bankowej w przypadku powodzi poprzez odprowadzenie wody po ciągu ul. Spacerowej.(niwelacja terenu zapewniająca swobodny spływ wód.

– zatkanie naniesionymi przez nurt rzeki śmieciami, gałęziami mostu przy ul. Bursztynowy Szlak,  ul. Bankowej i ul. Gwizdałów w Zielonkach.

Użytek ekologiczny ul. Zielone Wzgórze na granicy gminy Zielonki i Krakowa zatamowany powodujący cofnięcie wody w stronę Zielonek.

 

 zakresie infrastruktury kanalizacyjnej powstały następujące szkody:

– zalane pompownia i sieć kanalizacyjna wzdłuż ul. Bankowej w Zielonkach,

– zalana tłocznia w Garlicy Murowanej,

– zalana przepompownia na ul. Spacerowej w Bibicach,

– zalana przepompownia przy hali łukowej w Węgrzcach,

– zalana kanalizacja wraz ze stacją zlewczą przy ul. Spacerowej w Batowicach,

– zalana przepompownia przy budynku OSP na ul. Krakowskiej w Bosutowie

 

Po raz trzeci w 2024 r. w dniu 8 lipca

gwałtowne opadu deszczu w Brzozówce i pobliskich Szczodrkowicach spowodowały w godzinach wieczornych wezbrania wód na rzekach Prądnik, Garliczka i Korzkiewka, które wystąpiły z koryt.

Zalaniu i zniszczeniu uległa infrastruktura drogowa:

w m. Zielonki

– ul. Bankowa, Gwizdałów – zalane i zamulone; zatkany przepust okularowy;

– ul. Szlak Bursztynowy – zamulona droga wojewódzka 794 nanosem błotnym na odcinku około 150m, okolice przystanku Zielonki Transformator; zagrożenie w ruchu drogowym – interwencja policji,

– ul. Podskale – zatkany mostek,

– ul. Zacisze – zamulona droga na odcinku 30 metrów, ul. Miodowa zamulona droga przy
mostku.
– ul. Długopolska 5h dojazd do osiedla na długości 25 m zamulona nawierzchnia asfaltowa.

w m. Korzkiew

– ul. Korzkiewska – zatkane przepusty na drodze powiatowej przez konary drzew;

– ul. Łąkowa – zatkany mostek;

– pod drogą powiatową przepust okularowy całkowicie zatkany dużymi pniami drzew, gałęziami, konarami drzew,

– ul. Leśna – zamulone przepusty na długości 60 m, zatkane 4 przepusty,

w m. Brzozówka

– odcinek ul. Zielona Droga – podmyta nawierzchnia asfaltowa na długości 40 m, wyrwana
podbudowa drogi wraz z poboczami (przy krawędzi asfaltu);

– ul. Leśna – połamane drzewa;

– Kompleks sportowo – rekreacyjny:

– uszkodzone ogrodzenie i piłkochwyty na odcinku 70 m przy boisku do siatkówki i korcie
tenisowym od strony skarpy (od strony placu zabaw), szkoda na kwotę ok. 70 000 zł.
– ul. Spacerowa zniszczone umocnienie przepustu pod drogą gminną.

 

w m. Owczary

– ul. Południowa – zerwana nawierzchnia;

– ul. Gajowa – zatkane przepusty okularowe, na końcowym odcinku drogi zerwana na
długości 25 m droga (podbudowa asfalt), na długości 200 m zamulone rowy przydrożne
kruszywem kamiennym, jezdnia namulona na pozostałych odcinkach kruszywem
kamiennym;

– ul. Dolina – lokalne namuliska z kruszywa kamiennego na nawierzchni asfaltowej;

– namulisko na skrzyżowaniu ulic: Gajowa i Dolina,

– ul. Północna – zerwana nawierzchnia asfaltowa.

 

W Ośrodku ZHP w Korzkwi:

  1. Zniszczone ogrodzenie z wyrwanymi betonowymi zakotwiczeniami za budynkami i wiatą
    na długości ok 80 m,
  2. Podmyte wylewki przy budynku pensjonatu
  3. Powalone drzewa w rzece i na skarpach
  4. Zalane pomieszczenia magazynowe do osuszenia
  5. Zniszczony sprzęt turystyczno – sportowy:

– 4 namioty 10 os

– 2 namioty 6 os

– namiot typu gwiazda 2 szt

– zadaszenia ogrodowe 2 szt

– leżaki turystyczne 8 szt

– ławki stoły 4 komplety

Obecnie w Ośrodku przebywa 75 dzieci na kolonii i 105 na półkolonii, wyrządzone szkody zostały zabezpieczone i nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i młodzieży.

Komisja oszacowała szkody na kwotę ok. 43 000 zł.

  1. Grębynice

odcinkowe zerwanie nawierzchni ul. Studencka i ul. Polna łącznie na długości około 100 m

 

Szkody na obiektach infrastruktury wodociągowo- kanalizacyjnej:

1) ujęcie Grębynice: zalanie wodą, błotem, wszelkim naniesionym materiałem spowodowane wystąpieniem z koryta pobliskiego cieku wodnego, dotyczące dojazdu do obiektu, terenu ujęcia oraz budynku ujęcia z infrastrukturą techniczną, a w szczególności czerpni wody pitnej ze źródliska; uszkodzenie spadającymi konarami drzew budynku ujęcia:

  1. a) zmycie, rozmiękczenie jedynego dojazdu, w tym mostku – utrudnienie w dotarciu służb technicznych pojazdami będącymi na wyposażeniu spółki, powodujące brak możliwości podjęcia działań naprawczych, eksploatacyjnych, remontowych (dojazd możliwy wyłącznie samochodem terenowym),
  2. b) teren zewnętrzny – zniszczenie ogrodzenia siatkowego praktycznie w całości, zamulony teren,
  3. c) budynek – podmyte, zalane, zanieczyszczone fundamenty, posadzka, ściany; uszkodzony dach (spadające konary drzew),
  4. d) infrastruktura techniczna – zalana , zanieczyszczona czerpnia wody uniemożliwiająca produkcję i podaż wody do odbiorców usług (wystąpiła konieczność niezwłocznego wyłączenia obiektu z systemu wodociągowego); pompy ujmujące wodę pitną (2 szt.) zalane i zanieczyszczone (do naprawy/wymiany); system dezynfekcji w postaci lampy UV zalany, zanieczyszczony; weryfikacja/naprawa systemu sterowania i instalacji elektrycznej.

 

 

Konieczne działania i nakłady finansowe:

  1. a) w zakresie minimum dla ponownego uruchomienia ujęcia – uprzątnięcie, dezynfekcja obiektu; diagnostyka/naprawa/wymiana ww. infrastruktury; interwencyjne ogrodzenie i zabezpieczenie obiektu (konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obiektu i utrzymania strefy ochrony bezpośredniej); badanie jakości wody – szacunkowo ok. 150 tys. zł netto,
  2. b) docelowo – urządzenie należytego dojazdu; odbudowa ogrodzenia; remont/odbudowa budynku albo wymiana na kontener – szacunkowo ok. 300 tys. zł netto;

 

 

2) ujęcie S-3 Owczary: zalanie wodą, błotem, wszelkim naniesionym materiałem spowodowane napływem wody opadowej z drogi gminnej (ul. Gajowa), dotyczące dojazdu do obiektu, terenu ujęcia z infrastrukturą techniczną zewnętrzną, w szczególności szybu studziennego:

  1. a) teren zewnętrzny – zanieczyszczenie wjazdu (mostek, przepust), zamulony teren,
  2. b) infrastruktura techniczna – zalana, zanieczyszczona komora i szyb studzienny na skutek wypłukania i rozszczelnienia elementów zewnętrznych, a następnie infiltracji

(wystąpiła konieczność niezwłocznego wyłączenia obiektu z systemu wodociągowego);

pompa ujmująca wodę pitną (1 szt.) zanieczyszczona (do serwisu/wymiany); do wymiany armatura i zagłowiczenie studni; w zależności od dalszych ustaleń potencjalnie konieczne czyszczenie szybu.

Konieczne działania i nakłady finansowe:

1) w zakresie dla ponownego uruchomienia ujęcia – uprzątnięcie obiektu; naprawa/wymiana ww. infrastruktury; badanie jakości wody – szacunkowo ok. 30 tys. zł netto

(w przypadku konieczności wymiany rur tłocznych kolejne 30 tys. zł netto).

 

Do dnia 20.07.2024 r. zgłoszono podtopienia i szkody:

w m. Zielonki – 14 posesji,

w m. Korzkiew – 7 posesji,

w m. Owczary – 5posesje,

w m. Grębynice – 2 posesje.

w m. Januszowice  – 2 posesje

w m. Garliczka   – 1posesja

Łącznie 31 posesji.

W akcji p/powodziowej uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Zielonki.

Gminna  Komisja do spraw szacowania strat powstałych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej w infrastrukturze komunalnej, oszacowała straty i opracowany protokół wraz załącznikami w dniu 18.07.2024 r. przesłany został  do Wydziału Programów Infrastrukturalnych
i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

W dniu 19.07.2024 r. po wizji lokalnej komisji z MUW w dniu 19.07.2024) oceniono szkodę na łączną kwotę 517 000 zł .

 

Close Menu
 
8 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content