Skip to main content
search
Aktualności

Szanowni Państwo, troszczmy się o jakość powietrza!

By 12 grudnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 grudnia 2018 przez admin

smogKominPmSzanowni Mieszkańcy Gminy Zielonki,

zaczął się sezon grzewczy i wskaźniki zanieczyszczenia powietrza poszły w górę. Jedną z przyczyn jest spalanie w paleniskach wszystkiego – dotyczy to pieców, kominków, ogrzewania tuneli, szklarni, itd. 
Chcąc poprawić powietrze w gminie Zielonki, nasza świadomość ekologiczna winna być jak najwyższa, konieczne są zachowania solidarne i osobista dyscyplina. 
 
 Zatem w trosce o jakość powietrza: 
1. Przypominam o bezwzględnym zakazie spalania śmieci, w tym: plastików, mebli, gumowych produktów, folii,  styropianów. Nie można palić: rozbiórkową stolarką drewnianą, nasączonymi różnymi środkami chemicznymi paletami drewnianymi i ścinkami pozostałymi po budowie więźby dachowej, mokrym drewnem ze składów (drewno do kominków powinno być faktycznie sezonowane co najmniej przez 3 lata). Apeluję do Państwa, zwróćmy uwagę czym rozpalamy i palimy w piecach lub kominkach, niezależnie od tego, czy robimy to codziennie czy rzadziej. Za spalanie odpadów grozi kara grzywny do 5 000 zł.
2.    Zachęcam do stosowania paliwa dobrej jakości czyli węgla o wartości opałowej powyżej 26 MJ/kg.
3.    Przypominam o obowiązku wymiany kotła i możliwości skorzystania z dotacji, więcej informacji: link.
Paląc byle czym trujemy siebie i sąsiadów. Ogrzewajmy swoje domy z głową, dla swojego zdrowia i z szacunkiem dla otoczenia!

Z poważaniem

Bogusław Król, Wójt Gminy Zielonki

Close Menu
 
19 maja 2024
Skip to content