Skip to main content
search
Aktualności

Zakręceni orkiestrami dętymi

By 10 września 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 września 2013 przez admin

tytulowa male

Świętem muzyki – i to w międzynarodowej oprawie – był VIII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, który odbył się 8 września w Parku Wiejskim w Zielonkach. Przed licznie zgromadzoną publicznością brawurowo zaprezentowało się sześć orkiestr, a koncertowanie zakończono wspólnym wykonaniem czterech utworów. Pod batutą Stanisława Damiana, wiceprezesa Małopolskiego Oddziału Chórów i Orkiestr zagrało je dwustu muzyków. Atmosfera koncertu była gorąca i to nie tylko ze względu na towarzyszące koncertowi piękne słońce.

Szczególnie ciepło wójt gminy Zielonki Bogusław Król i dyrektor Centrum Kultury Marek Płachta powitali muzyków z Francji i Włoch, orkiestry Harmonie du Commerce oraz Banda Musicale La Forma. Muzycy z Francji przyjechali z partnerskiego dla gminy Zielonki miasta Hersin-Coupigny w północnej Francji, a Włosi z Serrone, położonego 80 km od Rzymu. W imieniu francuskich partnerów Jean-Pierre Beve, zastępca mera Hersin-Coupigny, podziękował za serdeczne przywitanie oraz ogromną gościnność, bowiem warto wiedzieć, że francuscy muzycy i członkowie delegacji mieszkali u rodzin w naszej gminie.
Przegląd zainaugurował występ Parafialnej Orkiestry Dętej z Korzkwi. Wśród honorowych gości znalazła się również Krystyna Maj-Lepszy, córka kompozytora i założyciela korzkiewskiej orkiestry Edwarda Maja. Muzycy pod batutą Michała Kwiatkowskiego wykonali m.in. takie utwory jak „Bomboleo”, „We are the world” Michaela Jacksona, czy „Kawałek do tańca” grupy Poparzeni Kawą Trzy. Orkiestrę z Korzkwi już za rok czeka piękny jubileusz – będzie świętować swoje stulecie.
Jako następna zagrała Orkiestra Dęta „Wola” z Woli Zachariaszowskiej na czele z Lechem Wnukiem. Słuchaczom bardzo spodobało się wykonanie wiązanki przebojów zespołu Quinn „God save the Quinn”, nie zabrakło też i bardziej kojarzonych z orkiestrami dętymi utworów, takich jak „Alte Kameraden Swing”. Kilku muzyków tej orkiestry można było zobaczyć na scenie tego dnia jeszcze raz – w składzie formacji „Pan Śrubka z orkiestrą”, o czym na końcu tego tekstu.
Jako trzecia na scenę wkroczyła Banda La Forma z Włoch pod kierownictwem profesora Antonello Timpaniego. Włosi zaprezentowali różnorodny repertuar, m.in.: “Cantanapoli”, „Moment for Morricone”. Po ich występie wójt i dyrektor Centrum Kultury oraz wiceprezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych wręczyli A. Timpaniemu statuetkę, dyplom i nuty do utworu „Hej, sokoły” wyrażając nadzieję, że kiedyś wspólnie uda się go wykonać. Prosto z koncertu w Zielonkach orkiestra z Włoch udała się w drogę powrotną do słonecznej Italii.
Kolejną z dętych formacji, która zaprezentowała się w niedzielne popołudnie zieloneckiej publiczności była Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa. Na scenie stanęła nieco wcześniej niż było to zaplanowane, bowiem w programie koncertu nastąpiła niewielka – niezależna od organizatorów – zmiana. Miała ona jednak kluczowe znaczenie dla właśnie tej orkiestry, bowiem musiała sobie ona poradzić bez swojego dyrygenta Karola Pyki, który w związku z tym nie zdołał dotrzeć z Katowic na czas. Orkiestra stanęła jednak na wysokości zadania i zaprezentowała się fenomenalnie. Falę entuzjazmu wśród widowni wywołało wykonanie wiązanki utworów z repertuaru grupy Brathanki. Goście z Krakowa najpierw śpiewali, a rockowego brzmienia dodały solowe popisy gitarzystów. Pan Karol dotarł, gdy orkiestra schodziła ze sceny, by przyjąć gratulacje dla swoich muzyków.
Jako ostatnia na scenę wkroczyła zielonecka Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek wraz z Harmonie du Commerce z Hersin-Coupigny. Zainspirowani partnerstwem łączącym obie miejscowości Wojciech Karwat i Guy Herbet zadecydowali, by połączyć i muzyczne siły. Każda z orkiestr ćwiczyła utwory u siebie, a przed występem wystarczyła im jedna próba, by zaprezentować swe umiejętności. Wspólnie wykonano m.in. „W zielonym gaju”. – Równowaga w przyrodzie musi być, w tamtej orkiestrze nie było żadnego dyrygenta, u nas jest dwóch – skomentował Guy Herbet.
– Wspaniały festiwal, świetna atmosfera – mówiła zadowolona po występie Anne-Cecile Gourlay z Harmonie du Commerce. – Naszemu występowi towarzyszyło wiele emocji.
Na finał orkiestry biorące udział w przeglądzie zgromadziły się na i pod sceną, by pod batutą Stanisława Damiana wspólnie wykonać cztery utwory. Prawdziwą wisienką na torcie było wykonanie utworu „Krakus” autorstwa Edwarda Maja, kompozytora i założyciela korzkiewskiej orkiestry. Muzycy wiele radości sprawili też widowni „Paradą puzonów”.
Publiczność świetnie bawiła się podczas koncertu, energicznie klaskała w rytm utworów wykonywanych przez formacje dęte, a każdy występ nagradzała gromkimi brawami. – Już od trzech lat przyjeżdżam do Zielonek i za każdym razem jestem zachwycona. To dobra okazja do spędzenia wolnego czasu w miłej atmosferze – powiedziała pani Katarzyna, która wraz z rodziną przybyła na niedzielny przegląd.
Na zakończenie sekretarz powiatu krakowskiego Mirosław Golanko, wójt Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Ryszard Krawczyk wręczyli wszystkim orkiestrom pamiątkową statuetkę, nagrodę oraz dyplom. Zgromadzona publiczność jeszcze raz gromkimi brawami podziękowała muzykom za występ, a spora część widzów pozostała na widowni, żeby obejrzeć koncert zespołu „Pan Śrubka z orkiestrą”. Ale o tym napiszemy już innym razem. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji usłyszeć tej formacji zapraszamy przed telewizory 15 września o godz. 20.00 do obejrzenia polsatowskiego “Must be the music”, wtedy to zaprezentują próbkę swoich muzycznych umiejętności.
Organizatorem Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Zielonkach było Stowarzyszenie „Zachariasz” oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach w Zielonkach, a całość poprowadziła Katarzyna Żak. Stowarzyszenie “Zachariasz” pozyskało dofinansowanie na realizację zadania z Powiatu Krakowskiego w wysokości 3 tys.zł.
Magdalena Opalska, MKF

 

tytulowa
przeglad1
przeglad2
 
przeglad3
 przeglad4
 przeglad5
 przeglad6

 przeglad7

Fot.A. Chlebowski

 
 
 
 
 
 
Close Menu
 
20 kwietnia 2024
Skip to content