Skip to main content
search
Relacje

Zapusty z Wyspiańskim – otwieramy nową salę w węgrzeckiej bibliotece

By 21 lutego 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 lutego 2023 przez KB

Tegoroczny Tłusty Czwartek na długo zapisze się w historii węgrzeckiej filii gminnej biblioteki publicznej w Zielonkach. W tym dniu Przyjaciele i Sympatycy książnicy uczestniczyli w otwarciu nowej sali animacyjno-dydaktycznej, zaadaptowanej na potrzeby lokalnej społeczności Węgrzc ze środków sołeckich oraz bibliotecznych.

Wydarzenie zaszczyciły swoją obecnością przedstawicielki zieloneckich władz samorządowych w osobach radnych gminnych: Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Zielonki i Przewodniczącej Komisji Kultury, Sportu i Spraw Regulaminowych Marzeny Gadzik-Wójcik, Sołtys Sołectwa Węgrzce Magdaleny Listoś oraz członkiń Komisji KSiSR Zofii Kot i Joanny Kwaśny. Wśród zaproszonych gości znalazła się także dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach Anna Górka. Nie zabrakło licznego grona czytelniczek-klubowiczek DKK, które od lat aktywnie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach dyskusyjnych poświęconych polskiej i światowej literaturze.

Zgromadzonych powitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że działająca nieprzerwanie od 1946 r. biblioteka w Węgrzcach to ważny ośrodek życia kulturalnego miejscowości, kojarzony z czasem wolnym od pracy i obowiązków. Książnica jest instytucją otwartą na różnorodne pomysły i inicjatywy swoich użytkowników, z bogatą ofertą działań służących zaspokajaniu ich różnorodnych zainteresowań.

Dyrektor Zieliński podziękował wszystkim osobom, dzięki których życzliwości i zaangażowaniu stało się możliwe przeprowadzenie prac remontowo-adaptacyjnych w nowym pomieszczeniu, które będzie wykorzystywane jako miejsce spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzenia warsztatów artystycznych i rękodzielniczych dla dzieci, młodzieży czy osób dorosłych oraz organizacji imprez promujących czytelnictwo wśród mieszkańców gminy Zielonki. Przeniesiona została do niego też część księgozbioru placówki, kierowana do najmłodszych odbiorców.

Po symbolicznym przecięciu biało-czerwonej wstęgi, poświęcenia oddawanej do użytku sali i jej wyposażenia dokonał proboszcz węgrzeckiej parafii ks. kan. Wojciech Warzecha. Następnie pobłogosławiono nowo zakupione meble i sprzęty przeznaczone do części biblioteki, w której funkcjonuje wypożyczalnia oraz czytelnia internetowa.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bibicach z siedzibą w Węgrzcach. Grupa V pod opieką wychowawczyni Anny Jandury przygotowała na tę okazję trzy piosenki o bajkowej tematyce zatytułowane „Zaczarowana dorożka”, „Kot w butach” i „Kraina czarów”. Recital maluchów zachwycił i rozbawił publiczność, która nagrodziła małych wykonawców gromkimi brawami. Na przedszkolaki czekała także słodka niespodzianka w postaci kosza cukierków ufundowanego przez Wójta Gminy Zielonki Bogusława Króla.

Spotkanie zakończył kameralny poczęstunek. Zajadając się pysznymi karnawałowymi słodkościami – lukrowanymi pączkami z różą, faworkami oraz domowymi ciastami – przy aromatycznej kawie i herbacie, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić odnowione pomieszczenia filii w Węgrzcach.

Natalia Janisz

Opisujemy: uczestnicy oficjalnego otwarcia biblioteki

Close Menu
 
16 kwietnia 2024
Skip to content