Skip to main content
search
Zbiorniki przeciwpowodziowe

Zbiorniki przeciwpowodziowe KONSULTACJE – zgłoś uwagi!!!

By 19 marca 20216 marca, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 marca 2022 przez AO

kontury zbiornika satelitaPlany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym przewidują powstanie na terenie gminy Zielonki 3 zbiorników przeciwpowodziowych: na rzece Prądnik W_GZW_955 (miejscowości Trojanowice-Pękowice-Zielonki), na cieku Garliczka W_GZW_950 (Garlica Murowana) oraz cieku Sudół Dominikański W_GZW_954 (Węgrzce).
Na terenie planowanego zbiornika na rzece Prądnik jest 95 budynków – mieszkalnych i z działalnością gospodarczą. Powierzchnia terenu pod ten zbiornik to ok. 55 ha w Zielonkach, Pękowicach i Trojanowicach, z czego ok. 20 ha to tereny budowlane. W obrębie zbiornika znajdą się też m.in. ujęcia wody, sieci wodne i kanalizacyjne, gazowe i 755-metrowy odcinek drogi wojewódzkiej 794 Kraków-Skała. Według szacunków gminy Zielonki łączna wartość odszkodowań za same budynki, tereny rolne i budowlane to minimum 237 mln zł. Zbiornik na Prądniku w proponowanym kształcie jest nie do zaakceptowania, dlatego samorząd gminy Zielonki oprotestowuje to rozwiązanie. Zachęcamy też mieszkańców do składania indywidualnych uwag i protestów. Liczy się każdy głos!

Do 22 czerwca 2021 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP). Za przygotowanie PZRP odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Uwagi i wnioski do projektów aPZRP będą rozpatrywane przez ministra infrastruktury. Projekt aktualizacji PZRP, uwzględniający uwagi z konsultacji, ma być gotowy w grudniu 2021 r. Uwagi należy zgłaszać do 22 czerwca 2021 r. Informacje i formularze znajdują się, m.in. na stronie zielonki.pl w zakładce po prawej stronie: Zbiorniki przeciwpowodziowe.
Informujemy też, że na zlecenie gminy Zielonki od września 2020  r. powstają niezależne eksperckie analizy i trwa opracowywanie alternatywnego rozwiązania. Równocześnie gmina intensywnie lobbuje w tej sprawie.
Więcej informacji w Wiadomościach Lokalnych Gminy Zielonki

1 WLGZs14

2 WLGZs15b

 

3 WLGZs16

4 WLGZs5

Artykuł ilustruje mapa satelitarna przedstawiająca zarys planowanej inwestycji. Na końcu artykułu umieszczono 4 strony pochodzące z Wiadomości Loklanych Gminy Zielonki nr 1/2021, do których aktywny link został umieszczony w artykule.

Close Menu
 
18 maja 2024
Skip to content