Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Ze strofami patrona w bibliotece w Krakowie

By 12 maja 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 maja 2017 przez admin

wyspianski w bibl pedago10 maja uczniowie Zespołu Szkół w Bibicach podjęli kolejne działania w ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego w naszej gminie. Wystawili spektakl w czytelni głównej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z okazji XIV Tygodnia Bibliotek.

Rozbrzmiały dialogi m.in. z „Wesela” S. Wyspiańskiego, bowiem przybyła publiczność mogła obejrzeć przedstawienie obrazujące życie  i twórczość patrona bibickiej szkoły. ”Multimedialny spacer po muzeum Stanisława Wyspiańskiego” przygotowany przez Magdalenę Badurę, Elizę Emerlę i Łukasza Lepiarczyka przedstawiał fragment twórczości artysty związanej z ukochanym przez niego Krakowem, jego malarstwem i teatrem. Uczniowie wzbogacili ofertę edukacyjną biblioteki, udzielając nietypowej lekcji zgromadzonym w czytelni rówieśnikom z krakowskich szkół podstawowych. Przedstawienie obejrzeli uczniowie ze szkół podstawowych nr 31, 32 i 109 w Krakowie.
W formie scenicznej  uczniowie opowiedzieli o swoim patronie jako o wybitnym malarzu, reformatorze teatru i poecie. Widzowie spotkali się z postaciami z portretów artysty, np. Helenką, Teodorą, samym artystą oraz jego mistrzem Janem Matejką. Dopełnieniem całości był ruch sceniczny, wykorzystujący elementy baletu oraz tańca ludowego. Na zakończenie spektaklu aktorzy zatańczyli poloneza. W przedstawieniu wykorzystano scenografię w formie teatru cieni oraz maski teatralne. Występ spotkał się z aplauzem publiczności. O oprawę muzyczną oraz techniczną przedstawienia zadbali: Piotr Olejarczyk oraz Kamil Mrózek.
Wśród zaproszonych gości była wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik. Wszyscy występujący otrzymali z rąk dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Anny Piotrowskiej pamiątkowe dyplomy oraz książki.
Opracowanie: mgr Magdalena Badura

 

Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content