Skip to main content
search
Informacje dla rolników

Zgłaszanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

By 10 czerwca 202517 czerwca, 2025No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 czerwca 2025 przez BL

1. Producent rolny składa wniosek wraz z załącznikami, w terminie do 15 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w gminie właściwej na położenie gospodarstwa.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) – po wpłynięciu zgłoszeń rolników, w terminie do 20 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, wnioskuje do Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie o dokonanie szacunku szkód przez komisję ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, na których wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Rolnik składa wniosek po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku suszy w środku trwałym, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, producent rolny powinien złożyć pisemny wniosek o wystąpieniu szkód do urzędu gminy (miasta), właściwego ze względu na położenie swoich gruntów.
Załącznik nr I – Wniosek producenta rolnego
Załącznik nr I.2-I.9 – załącznik do wniosku producenta rolnego

W przypadku gdy producent rolny posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin (miast). Ponadto powinien podać dane o produkcji i szkodach w poszczególnych gminach na zbiorczym zestawieniu, który przekazuje do gminy właściwej ze względu na położenie największej części gospodarstwa spośród gmin w których wystąpiły szkody.
Załącznik I.1A i B-wykaz gruntów z wszystkich gmin,na których jest gospodarstwo rolne

2. Wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) po weryfikacji poprawności sporządzenia wniosków producentów rolnych, wnioskuje do Wojewody Małopolskiego (Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa MUW w Krakowie) o dokonanie szacunku szkód przez Komisję.

3. Oszacowania wysokości szkód dokonują członkowie Komisji powołanej przez Wojewodę Małopolskiego:

a) w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia przez producenta rolnego do urzędu gminy wniosku o oszacowanie szkód, poprzez lustrację na miejscu, jednak nie później niż:

  •  od wschodów do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji albo;
  • nie później niż w terminie do 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny – w przypadku szkód w środku trwałym, albo;
  • nie później niż w terminie 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód – w przypadku szacowania szkód w budynkach, spowodowanych przez powódź.

b) dwukrotnie, w przypadku szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych (jako środkach trwałych, nie dotyczy szkód w owocach):

  • po raz pierwszy – w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania tych szkód,
  • po raz drugi – nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania tych szkód.

Po dokonaniu szacunku szkód przez komisję wójt, burmistrz, prezydent miasta przesyła do Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa MUW w Krakowie:

  • protokoły komisji z szacunku szkód wraz z wnioskami rolników o oszacowanie szkód,
  • imienny wykaz rolników z podziałem na dwie grupy,
  • protokół uzupełniający komisji z oszacowania szkód w drzewach owocowych w gospodarstwie rolnym,
  • zaświadczenie sołtysa o prowadzeniu przez wnioskodawcę gospodarstwa rolnego.

4. Na podstawie szkód oszacowanych przez Komisję, Wojewoda wdraża ustalone zasady w zależności od uruchomionego programu pomocy, a w szczególności potwierdza wysokość i zakres szkód na protokołach Komisji w przypadku gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej produkcji roślinnej z 3 lat poprzedzających rok wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, lub wartość szkód w środkach trwałych przekracza 3350 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu postępowania przy szacowaniu szkód umieszczono na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Close Menu
 
22 czerwca 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content