Ostatnia aktualizacja 13 maja 2026 przez MK
Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku suszy w środkach trwałych (drzewach owocowych), gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, rolnik powinien poinformować pisemnie o wystąpieniu szkód urząd gminy (miasta), właściwy ze względu na położenie swoich gruntów.
Uwagi:
- W przypadku wystąpienia suszy w uprawach (środkach obrotowych), producent rolny składa wniosek elektroniczne przez publiczną aplikację podpisaną profilem zaufanym, która dostępna jest na stronach MRiRW.
- W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin (miast). Ponadto powinien podać dane o produkcji i szkodach w poszczególnych gminach na zbiorczym zestawieniu (Załącznik nr I.1 do wniosku rolnika), które przekazuje do gminy właściwej ze względu na położenie największej części gospodarstwa spośród gmin w których wystąpiły szkody.
Zgłoszenie o wystąpieniu szkód rolnik powinien złożyć w urzędzie gminy (miasta) na obowiązującym wniosku o szacowanie szkód (Załącznik nr I), dostępnym również w urzędach gmin (miast). W zależności od rodzaju poniesionych szkód rolnik ma obowiązek wraz z wnioskiem wypełnić odpowiednie załączniki (załącznik I.2-I.9). Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć, w terminie do 10 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wniosek należy wypełnić czytelnie (drukowanymi literami) oraz wpisać wszystkie wymagane dane. Brak pełnych danych będzie skutkował odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych. Do wniosku należy dołączyć również inne wymagane dokumenty, np. kopię wniosku złożonego do ARiMR o płatności w ramach wsparcia bezpośredniego, wydruk z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).
Z uwagi na wydłużenie przez ARiMR terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do końca maja br.,został również wydłużony termin składania wniosków o szacowanie szkód spowodowanych przymrozkami wiosennymi wydłużony zostaje do 15 dni od dnia wystąpienia przymrozku. Na obszarze Gminy Zielonki ostatni znaczący przymrozek wystąpił w nocy z dnia 30 kwietnia na 1 maja br. Zatem termin składania wniosków o szacowanie szkód spowodowanych wiosennymi przymrozkami upływa w dniu 15 maja 2026 r. Następnie Urząd Gminy Zielonki w 20. dniu od wystąpienia przymrozku, przesyła zestawienie zbiorcze wszystkich otrzymanych od Rolników wniosków do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Rolnik składając pod wnioskiem własnoręczny podpis wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz oświadcza, ze znane są mu skutki składania fałszywych oświadczeń.
Wnioski dostępne są do pobrania na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.