Skip to main content
search
Aktualności

Zielonecka kapliczka odnowiona

By 11 października 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 października 2016 przez admin

kapliczka1

9 października odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionej kapliczki domkowej z 1916 roku, która znajduje się przy ulicy ks. A. Zięby w Zielonkach. Kapliczka została odrestaurowana dzięki społecznej zbiórce i zaangażowaniu mieszkańców Zielonek, parafian z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach.


Inicjatorem renowacji kapliczki był Mariusz Zieliński, przewodniczący gminnego zespołu ds. opieki nad zabytkami i dziedzictwem kulturowym gminy, dyrektor biblioteki i Izby Regionalnej w Zielonkach. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się odnowić kapliczkę, której historia sięga przeszło 100 lat. Jej fundatorami byli oficerowie i żołnierze narodowości czeskiej i węgierskiej, którzy wchodzili w skład C.K. armii. Żołnierze stacjonowali w Zielonkach oraz w forcie 44a w Pękowicach w latach 1914-1916. W 1916 r. zdemontowano starą, zbutwiałą kapliczkę, budując nową, a znajdującą się wewnątrz rzeźbę Matki Bożej przeniesiono do kościoła, by w jej miejsce umieścić gipsową figurkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Zabytkowa figura z kapliczki datowana jest na około 1650 rok, po 2000 roku została poddana renowacji zleconej przez proboszcza parafii w Zielonkach ks.kan. Andrzeja Olszowskiego. Dziś można ją oglądać w zbiorach muzealnych Izby Regionalnej w Zielonkach, gdzie przekazał ją ks. proboszcz.
W 2016 roku, dzięki funduszom uzyskanym ze zbiórki wśród parafian, kapliczka przeszła gruntowną renowację. Poprawiono konstrukcję i wykonano nowy fundament pod kapliczkę. Wymieniono zniszczone elementy kapliczki, a całość została przykryta nowym daszkiem. Odtworzono oryginalne ozdoby i malowidła nawiązujące do wzorów i kolorów użytych pierwotnie. Wykonawcą prac stolarskich był Tadeusz Nogieć, a pieczę konserwatorską sprawowała Czesława Zamorska-Orwicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Fotorelację z uroczystości można zobaczyć TUTAJ.
Więcej o historii i renowacji stuletniej kapliczki można przeczytać TU.

Fot.Daniel Wojda
KB

kapliczka2

 

kapilczka4

kapliczka3

kapliczka5

Close Menu
 
18 kwietnia 2024
Skip to content