Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Zielonki ponownie Gminą Roku w Małopolsce

By 7 sierpnia 201327 lutego, 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

Fundacja Gospodarcza Euro-Partner z siedzibą w Kielcach po raz drugi zorganizowała plebiscyt Euro-Gmina dla województwa małopolskiego. Statuetkami i certyfikatami uhonorowano samorządy, które rozwijają się dynamicznie pod względem infrastruktury, komfortu życia mieszkańców, aktywności władz lokalnych, rozwoju i przedsiębiorczości na poziome europejskim. Uroczystość miała miejsce 20 lipca w podkrakowskim Centrum Witek w Modlniczce.

 

 

Poprzednie podsumowanie dokonań samorządów miało miejsce w roku 2009. Wówczas również gmina Zielonki otrzymała tytuł Gminy Roku. Tym razem oceniono jej działalność w latach 2009 – 2011. Plebiscytowi patronowali wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz starostowie małopolskich powiatów.
W skład kapituły w województwie małopolskim weszli: dyrektor krakowskiego ośrodka Telewizji Polskiej, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel Radia Kraków, ekonomista, przedstawiciel forum pracodawców. Kapituła pracowała na materiałach otrzymanych od samorządów. Z całej Małopolski zgłosiło się 45 takich gmin jak Zielonki, nagrodzono osiem z nich w różnych kategoriach. Gminą Roku zostaje się za całokształt. Wyróżniacie się we wszystkich ocenianych dziedzinach – podsumował Paweł Przybysławski, prezes zarządu Fundacji Euro-Partner.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król otrzymał statuetkę  z rąk Leszka Dziury, dyrektora TVP Kraków oraz Jerzego Mozolewskiego, dyrektora generalnego fundacji. Na terenie Centrum Witek zgromadzonych przywitała właścicielka obiektu Karolina Witek, która również została jedną laureatek tytułu Euro-Partner dla najlepszych małopolskich przedsiębiorców.
Tak jak przed trzema laty tytułem Wójta Roku nagrodzono wójt Zabierzowa Elżbietę Burtan. Miastem roku ogłoszono Zakopane, burmistrzem roku – Andrzeja Saternusa (Chełmek). Euro-Powiatami zostały: bocheński, nowotarski i dąbrowski. Samorządy przedstawiał prowadzący galę Marcin Janaszek. Dla nagrodzonych i gości muzyczną oprawę zapewnił gitarzysta Piotr Rostecki.
Medialnie plebiscyt wspiera Telewizja Kraków, jej dyrektor zaangażowany został nawet w prace kapituły plebiscytu:
Same gminy się nie wypromują, pomagamy im w tym jako medium regionalne. Jeśli w gminie zawali się most wszyscy o tym wiedzą, dużo mniejszy zasięg ma informacja o tym, że most zbudowano – mówi Leszek Dziura, dyrektor krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej.
Podobne plebiscyty rozstrzygnięto już w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim, na rozstrzygnięcie oczekują: lubuskie i dolnośląskie.
Starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka dla Radia Alfa porównał plebiscyt do rankingu „Rzeczpospolitej”: – Ma trochę inny charakter. Chociaż oparty jest na porównywaniu wskaźników budżetów gmin, pojawia się tu dodatkowy element opisowy.
IO
 

zmn20.0712h
 

zmn20.0712d
 

zmn20.0712c
 

zmn20.0712e
 

zmn20.0712f
 

zmn20.0712g

 

Close Menu
 
1 kwietnia 2023
Skip to content