Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Zielonki ponownie Gminą Roku w Małopolsce

By 7 sierpnia 201327 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

Fundacja Gospodarcza Euro-Partner z siedzibą w Kielcach po raz drugi zorganizowała plebiscyt Euro-Gmina dla województwa małopolskiego. Statuetkami i certyfikatami uhonorowano samorządy, które rozwijają się dynamicznie pod względem infrastruktury, komfortu życia mieszkańców, aktywności władz lokalnych, rozwoju i przedsiębiorczości na poziome europejskim. Uroczystość miała miejsce 20 lipca w podkrakowskim Centrum Witek w Modlniczce.

 

 

Poprzednie podsumowanie dokonań samorządów miało miejsce w roku 2009. Wówczas również gmina Zielonki otrzymała tytuł Gminy Roku. Tym razem oceniono jej działalność w latach 2009 – 2011. Plebiscytowi patronowali wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz starostowie małopolskich powiatów.
W skład kapituły w województwie małopolskim weszli: dyrektor krakowskiego ośrodka Telewizji Polskiej, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel Radia Kraków, ekonomista, przedstawiciel forum pracodawców. Kapituła pracowała na materiałach otrzymanych od samorządów. Z całej Małopolski zgłosiło się 45 takich gmin jak Zielonki, nagrodzono osiem z nich w różnych kategoriach. Gminą Roku zostaje się za całokształt. Wyróżniacie się we wszystkich ocenianych dziedzinach – podsumował Paweł Przybysławski, prezes zarządu Fundacji Euro-Partner.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król otrzymał statuetkę  z rąk Leszka Dziury, dyrektora TVP Kraków oraz Jerzego Mozolewskiego, dyrektora generalnego fundacji. Na terenie Centrum Witek zgromadzonych przywitała właścicielka obiektu Karolina Witek, która również została jedną laureatek tytułu Euro-Partner dla najlepszych małopolskich przedsiębiorców.
Tak jak przed trzema laty tytułem Wójta Roku nagrodzono wójt Zabierzowa Elżbietę Burtan. Miastem roku ogłoszono Zakopane, burmistrzem roku – Andrzeja Saternusa (Chełmek). Euro-Powiatami zostały: bocheński, nowotarski i dąbrowski. Samorządy przedstawiał prowadzący galę Marcin Janaszek. Dla nagrodzonych i gości muzyczną oprawę zapewnił gitarzysta Piotr Rostecki.
Medialnie plebiscyt wspiera Telewizja Kraków, jej dyrektor zaangażowany został nawet w prace kapituły plebiscytu:
Same gminy się nie wypromują, pomagamy im w tym jako medium regionalne. Jeśli w gminie zawali się most wszyscy o tym wiedzą, dużo mniejszy zasięg ma informacja o tym, że most zbudowano – mówi Leszek Dziura, dyrektor krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej.
Podobne plebiscyty rozstrzygnięto już w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim, na rozstrzygnięcie oczekują: lubuskie i dolnośląskie.
Starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka dla Radia Alfa porównał plebiscyt do rankingu „Rzeczpospolitej”: – Ma trochę inny charakter. Chociaż oparty jest na porównywaniu wskaźników budżetów gmin, pojawia się tu dodatkowy element opisowy.
IO
 

zmn20.0712h
 

zmn20.0712d
 

zmn20.0712c
 

zmn20.0712e
 

zmn20.0712f
 

zmn20.0712g

 

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content