Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO
Gminie Zielonki przyznano zaszczytny tytuł Samorządowy Lider Edukacji 2011. 29 listopada w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i certyfikatów. Wyróżnienie i certyfikat przyznawane jest samorządom lokalnym mogących pochwalić się szczególnym zaangażowaniem oraz ponadprzeciętnymi osiągnięciami w dziedzinie rozwoju edukacji i działalności na rzecz młodzieży na swoim terenie. Podczas tej gali wyróżniono też wójta gminy Zielonki – Bogusław Król znalazł się w elitarnym gronie pięciu samorządowców nagrodzonych tytułem „Mecenas Wiedzy”.
W konkursie wzięło udział blisko 170 gmin i powiatów, merytorycznej ocenie poddano 140 z nich. Podzielono je na pięć kategorii: gminy do 20 tys. mieszkańców, do 50 tys. mieszkańców, do 100 tys. mieszkańców, gminy powyżej 100 tys. mieszkańców oraz powiaty. Wśród gmin do 20 tys. mieszkańców – czyli takich jak Zielonki – przyznano 19 certyfikatów wraz z tytułem „Samorządowy Lider Edukacji”. Tytuł „Mecenas Nauki” przyznano przedstawicielom samorządu – prezydentom, burmistrzom, wójtom i starostom – charakteryzującym się szczególnym i indywidualnym zaangażowaniem w sprawy oświaty, w tym Bogusławowi Królowi.
– Z przyjemnością objąłem patronat nad konkursem „Samorządowy Lider Edukacji” – napisał w liście do laureatów prof. Jerzy Buzek, który jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego objął patronat honorowy nad konkursem. – Nagrodzone tu gminy i powiaty to miejsca, gdzie warto się kształcić. Gratuluję prestiżowego tytułu tym, którzy w swych ojczyznach działają na rzecz nauki i wszechstronnego rozwoju.
Patronat honorowy nad konkursem, oprócz prof. Jerzego Buzka objął też Bronisław Dutka, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. O przyznaniu certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji” zadecydowało jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, którzy specjalizują się w problematyce rozwoju systemu edukacji i promocji szkolnictwa. W skład komisji oceniającej samorządy weszli: jako przewodniczący prof. Dariusz Rott – członek prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej, niekwestionowany autorytet w dziedzinie zarządzania oświatą; oraz prof. Piotr Wilczek – historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Halina Rusek – dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Krzysztof Gajdka – wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, specjalista w dziedzinie polityki samorządowej, dr Zbigniew Widera z Uniwersytetu Śląskiego – czynny polityk samorządowy, dr Michał Kaczmarczyk – politolog, medioznawca z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.
– Nagrodziliśmy znakomite gminy i powiaty, kreatywne, o szczególnych osiągnięciach w dziedzinie dydaktyki, uznające inwestowanie w oświatę za priorytet. Po ocenie Państwa działań oświatowych jesteśmy zbudowani. Chylę przed Państwem czoła – mówił przewodniczący jury prof. Dariusz Rott. Członkowie jury podkreślali, że oceniając samorządy szczególnie doceniali kompleksowość oferty i działań w dziedzinie oświaty, nakłady na edukację i działalność daleko wykraczającą poza obowiązki samorządu. Komisja analizowała lata 2007-2010 w gminnej oświacie oceniając, m.in.: jaki procent budżetu gmina przeznacza na edukację, ilość i jakość inwestycji oświatowych, wysokość środków zewnętrzne pozyskanych na oświatę; uczestnictwo w ogólnopolskich i regionalnych programach mających na celu rozwój szkolnictwa, sportu, rekreacji oraz rozwoju edukacji dzieci i młodzieży; jakie oryginalne projekty w zakresie kształcenia są wprowadzane na terenie placówek oświatowych, jakie certyfikaty i nagrody otrzymały placówki oświatowe; poziom pomocy materialnej dla dzieci i młodzieży; ofertę w zakresie sportu i rekreacji w gminie; sukcesy w sferze edukacyjnej gminnych placówek oświatowych.
MKF