Skip to main content
search
Aktualności

Złota francuska jesień czyli spotkanie na 10-lecie współpracy

By 11 października 202220 października, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 października 2022 przez IO

Rok temu goszcząc przyjaciół z partnerskiego miasteczka francuskiego Hersin-Coupigny m.in. w Korzkwi powiedzieliśmy sobie na pożegnanie – do zobaczenia za rok w Hersin-Coupigny. I to się udało – zespół Folklove i Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki, a także przedstawiciele samorządu gminy i instytucji gminnych wyjechali do Francji, by od 8 do 10 października wziąć udział w spotkaniach, występach i wycieczkach zaplanowanych przez gospodarzy na jubileusz. – Żeby podkreślić naszą radość zorganizowaliśmy tutaj trochę obchodów, które mamy nadzieję się Wam spodobają i pozwolą spędzić znowu fantastyczny czas – powiedział na powitanie mer Hersin-Coupigny Jean-Marie Caramiaux.

Samorząd naszej gminy reprezentowali przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko i wiceprzewodnicząca Marzena Gadzik-Wójcik oraz wicewójt gminy Arnold Kuźniarski, a gminne szkoły – dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej Krzysztof Lepiarczyk i wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach Regina Styn. Wśród delegacji był Paweł Grabka, kierownik ośrodka wypoczynkowego w Korzkwi, Piotr Hejnold z jednostki OSP w Zielonkach i Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, występujący również w składzie zespołu Folklove jako tancerz. Rozmowy tłumaczyła Małgorzata Sularczyk, niemal od początku zaangażowana we współpracę, a Dział Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR, który koordynował przygotowania do wizyty z polskiej strony, reprezentowała Katarzyna Białek.

Nasza delegacja stacjonowała w Parc d’Ohlain, malowniczo położonym, zielonym terenie rekreacyjnym. W krajobrazie Nord-pas-de-Calais, tak jak i w sąsiedztwie bazy, nie brakuje charakterystycznych hałd, znaleźliśmy się bowiem na terenie dawniej górniczym, gdzie przed stu laty węgiel wydobywało wielu emigrantów z Polski. Niedawno w Nord-pas-de-Calais obchodzono 100 lat polskiej emigracji na podstawie umowy między rządami Polski i Francji, kiedy to po tym, jak w I wojnie światowej zginęło 1,5 miliona Francuzów, Polacy przyjechali pracować w kopalniach. – W 1916 roku nasze rządy podpisały porozumienie i zaczęła się podróż z Polski do Francji wykwalifikowanych kadr górniczych – mówił na spotkaniu Arnold Kuźniarski, zastępca wójta gminy Zielonki, wtrącając wątek osobisty – Mój dziadek, ojciec mojej mamy, urodzony w 1902 roku przybył z tą emigracją do Lille i podjął pracę jako górnik, gdzieś w okolicy Lille, przepracował tutaj 10 lat, urodziła się tutaj moja ciocia i wujek.

Potomkami polskich emigrantów w sporej liczbie są obecni mieszkańcy regionu, również w Hersin-Coupigny, miasteczku, na którego czele stoi od 2008 roku mer Jean-Marie Caramiaux, który w swoim programie wyborczym przed laty zapowiadał zbliźniaczenie (jumelage) z polską gminą. Dzięki pośrednictwu innego Francuza Elie Gervois, zaangażowanego w działalność solidarnościową dla polskich robotników w czasach komunistycznego reżimu, a po przemianach 1989 roku choćby w pomoc dla polskich powodzian, udało się nawiązać kontakt między oboma samorządami. Tę historię możecie poznać tutaj: Gminy partnerskie Hersin-Coupigny i Zielonki.

Współpracą między gminą Zielonki a miastem Hersin-Coupigny zajmuje się we Francji Komitet Współpracy Hersin-Coupigny Zielonki oraz samorząd francuskiego miasta – na czele z Monique Lecompte, zastępcą mera m.in. do spraw komunikacji oraz przewodniczącą komitetu Annie Iwinski. Jest przy nich wiele zaangażowanych w organizację spotkań osób. Stąd trzy dni pobytu zieloneckiej delegacji zaplanowano z sercem – w programie znalazły się wycieczki do sławnego Arras, na wybrzeże Cote d’Opal i do akwarium Nausica, a także msza święta w polskim kościele w Noeux-les-Mines.

– Nasze kontakty nie utrzymałyby się gdyby nie zaangażowanie wielu osób w obu gminach. Mam tu na myśli starania Urzędu Gminy Zielonki i Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, by nasze kontakty były żywe oraz niezastąpioną działalność Komitetu Partnerstwa Hersin-Coupigny – Zielonki, którym kieruje Annie Iwinski oraz przedstawicieli gminy Hersin-Coupigny z Monique Lecompte, z którymi utrzymujemy stały kontakt. W tym miejscu dziękuję za organizację pobytu delegacji w tych dniach, ciekawy program, możliwość prezentacji polskiej kultury we Francji, życzliwość i gościnność. – napisał w liście do pana mera Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, nie mogąc osobiście wziąć udziału w spotkaniu.

Zespół Folklove oraz kapela pod kierownictwem Jana Regulskiego byli we Francji wyczekiwani – przyjaciele z Francji mieli możliwość oglądać i słuchać ich występów podczas pobytu w Polsce. Polskie tańce, stroje, pieśni zauroczyły działających w Radzie Miejskiej Hersin-Coupigny na spotkaniu 8 października jak i wszystkich gości festiwalu folklorystycznego 9 października, które to wydarzenia miały miejsce w sali przy urzędzie Gminy Hersin-Coupigny. Podczas festiwalu obok polskich artystów wystąpili Kalina Culture et Tradition z Courcelles-les-Lens w tradycyjnym repertuarze oraz Expression Danse z Marles les Mines z tańcem nowoczesnym.

10 lat, które minęły w marcu tego roku od podpisania umowy o partnerstwie to pierwsza taka okrągła rocznica, zostanie po niej pamiątka w postaci tabliczki w merostwie, a także upominków, jakimi uzupełniliśmy „polską półkę” pana mera. Dzięki użyczeniu przez OSP Zielonki samochodu i podjęciu trudu podróży nim przez Europę przez część delegacji udało się przywieźć francuskim przyjaciołom szopkę krakowską, tym razem nie w miniaturze, ale w dużym formacie, wykonaną przez ludowego artystę z gminy Zielonki – Janusza Macałę-Wrześniowskiego. Pan mer dostał też m.in. pendrive na kolejne zdjęcia ze wspólnych spotkań oprawiony symbolicznie w węgiel i bursztyn, a także kolaż zdjęć z 10 lat kontaktów.

Przypomnijmy, że z partnerską dla gminy Zielonki francuską gminą Hersin-Coupigny w ciągu 10 lat współpracy wymieniliśmy już orkiestry, chóry, a także grupy młodzieżowe. 8 marca 2011 roku i 10 marca 2012 roku to dwie ważne daty w historii kontaktów gminy Zielonki i francuskiego miasteczka Hersin – Coupigny – pierwsza z nich to podpisanie porozumienia o intencji współpracy w Zielonkach, druga – jego potwierdzenie w Hersin-Coupigny. Kontakty polsko-francuskie nabrały w 2012 roku tempa za sprawą wyjazdu Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek do francuskich przyjaciół. M.in. 8 października tego roku orkiestra wystąpiła na Jarmarku Europejskim. We wrześniu 2013 roku gościliśmy orkiestrę Harmonie du Commerce wraz z towarzyszącą jej delegacją na Przeglądzie Orkiestr Dętych. Młodzieżowy chór Fermata wraz z przedstawicielami samorządu gminy Zielonki przebywał w północnej Francji od 29 kwietnia do 3 maja 2016 r. Od 8 do 11 grudnia 2017 r. do gminy Zielonki zawitał chór Chant’Hersin i delegacja oficjalna z Hersin-Coupigny. Od 15 do 22 września 2019 roku w Hersin-Coupigny gościli uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi, w październiku 2021 roku doczekaliśmy rewizyty przyjaciół z Francji, a w październiku 2022 r. obchodziliśmy wspólnie 10-lecie partnerstwa w Hersin-Coupigny jak opisano wyżej. Szczegóły dot. współpracy obu gmin przez dekadę znajdziecie: link do zakładki.

Nie przeszkodziła tym razem pandemia, wojna na Ukrainie zsolidaryzowała – w czasie pomiędzy naszymi spotkaniami przyjaciele z Francji przekazali dary rzeczowe dla uchodźców z Ukrainy stacjonujących w gminie Zielonki. Na prawdziwą przyjaźń nie ma mocnych.
KB, IO

Zdjęcia przedstawiają uczestników jubileuszowego spotkania delegacji polsko-francuskiej.

Więcej zdjęć: galeria na FB

Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content