Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Pamięci Stanisława Wyspiańskiego

By 9 maja 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 9 maja 2017 przez admin

DSC04307mos8 maja 2017, w dzień poświęcony św. Stanisławowi, w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościele na Skałce, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Stanisława Wyspiańskiego, którego 110. rocznica śmierci przypada w tym roku. Dlatego rok 2017 z inicjatywy Rady Gminy Zielonki został ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. W święto jego patrona samorządowcy i mieszkańcy gminy złożyli wieńce przy sarkofagu Stanisława Wyspiańskiego w Krypcie Zasłużonych. Przyszli w licznym pochodzie złożyć hołd wybitnemu artyście, ale i sąsiadowi, który wybrał niegdyś Węgrzce na dom.
Zapraszamy również na: film.

Stanisław Wyspiański ostatni rok swojego życia mieszkał w Węgrzcach, dziś położonych w gminie Zielonki. O tym okresie życia artysty opowiedział ks. kanonik Andrzej Olszowski, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach we wprowadzeniu do uroczystej mszy świętej.
W 110. rocznicę śmierci artysty odbywa się szereg przypominających o nim wydarzeń, a w święto św. Stanisława liczna delegacja samorządowców i mieszkańców gminy złożyła hołd Stanisławowi Wyspiańskiego przy jego sarkofagu w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Wieniec od Rady Gminy Zielonki złożyli jej przewodniczący Ryszard Krawczyk i wiceprzewodnicząca Marzena Gadzik-Wójcik, a w imieniu wójta gminy Zielonki Bogusława Króla wieniec złożył dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński. Znakomitego mieszkańca Węgrzc uhonorowali wieńcem sołtys miejscowości Augustyn Jach oraz radna gminy Renata Kosno i Zofia Kot, przewodnicząca Koła Seniora w Węgrzcach; wiązanki kwiatów i uszanowanie złożyli mieszkańcy m.in. Węgrzc, Bibic i Zielonek. Hołd oddały poczty sztandarowe gminnych szkół: z Bibic, w których szkoła podstawowa nosi imię Stanisława Wyspiańskiego, Zielonek, Woli Zachariaszowskiej i Korzkwi oraz poczty sztandarowe jednostek OSP z Węgrzc i Bibic i delegacja harcerzy. Na uroczystość przybyli też radni gminy wiceprzewodniczący rady Mirosław Golanko, Anna Sieńko i Dariusz Wróbel. Centrum Kultury reprezentował dyrektor Marek Płachta.  Mieszkańców gminy Zielonki na Skałkę prowadziła w uroczystym przemarszu Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batuta Wojciech Karwata, radnego powiatowego, orkiestra zapewniła również muzyczną oprawę mszy świętej.
Orkiestranci, wielu mieszkańców, przedstawicielki Rady Gminy upamiętnili postać artysty ubierając tradycyjne krakowskie stroje, nawiązując tym samym do ludowych motywów twórczości autora „Wesela”.
Przypomnijmy, że 37-letni Stanisław Wyspiański zamieszkał w Węgrzcach z rodziną latem 1906 roku. Mająteczek w Węgrzcach pod Krakowem, w pobliżu szosy warszawskiej, około 30 morgów z domem nabył od kolegi z lat szkolnych Ludwika Janikowskiego. Kupno domu umożliwiła nagroda przyznana przez Akademię Umiejętności za pejzaże z Kopcem. W swojej posiadłości Stanisław Wyspiański przyjmował literatów, dziennikarzy, aktorów. Dla sąsiadów odbyły się w sierpniu 1907 roku dożynki, a wieniec dożynkowy przyozdobił wnętrze jego pracowni. Tworzył do końca, nawet zdjęty chorobą. Artysta przewieziony do szpitala w Krakowie zmarł 28 listopada 1907 roku.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC04179
DSC04181
DSC04196
DSC04255
Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content