Skip to main content
search
Aktualności

Zmarł mjr hm Władysław Zawiślak

By 7 października 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 października 2020 przez admin

WZawiślakZ ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci mjr hm. Władysława Zawiślaka, harcerza Szarych Szeregów, żołnierza AK, mieszkańca gminy Zielonki.
Druh Władysław Zawiślak, rocznik 1922, do harcerstwa należał od lat 30-tych ub. wieku, podczas II wojny światowej uczestniczył w akcjach dywersyjnych, po wojnie współorganizator antykomunistycznej organizacji Polska Straż Przednia, więzień polityczny w latach 1946-1949, działacz solidarnościowy, przewodniczący krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, instruktor harcerski, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Dziękujemy za Wolność“, Krzyżem Małopolski oraz Orderem Uśmiechu, w 2009 roku laureat nagrody samorządowej gminy Zielonki za przekazywanie młodzieży gminnych szkół wiedzy o historii wojennej i powojennej; autor książek: „Wielka próba. Wspomnienia więzienne 1946–1949”, „Na jej zew… Relacje i konfrontacje po latach” oraz „Nasza rzeka. Pamiętnik pisany z pamięci”.
Nigdy nie zapomnimy wielkiej życzliwości Druha dla gminy Zielonki, pracowników centrum kultury i oświaty, za przekazywane wspomnienia, zaangażowanie się w rozwój młodzieży, zaproszenia na harcerskie i autorskie spotkania. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Pogrzeb mjr harcmistrza Władysława Zawiślaka odbędzie się w piątek 9 października, uroczystości pogrzebowe poprzedzi msza święta w kościele parafialnym w Bibicach o godzinie 14:00, następnie nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny.

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content