Skip to main content
search
Aktualności

ZRID na budowę odcinka północnej obwodnicy Krakowa od węzła Modlnica do Zielonek

By 8 lutego 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 lutego 2021 przez admin

pok na wwwWojewoda małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla kolejnego odcinka zadania „Budowa drogi ekspresowej S52 – odcinek Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice”. Wniosek złożony 31 stycznia 2020 roku obejmuje 5-kilometrowy odcinek drogi od węzła Modlnica w obrębie drogi krajowej nr 94 w kierunku wschodnim za projektowany węzeł Zielonki (łącznie z tunelem w Zielonkach). Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że można od razu zaczynać prace.

Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński zapowiedział rozpoczęcie zasadniczych prac na tym odcinku na wiosnę, a wcześniej wycinkę drzew i prace geodezyjne.  Ustalone zostaną granice inwestycji, co pozwoli jak najszybciej rozpocząć prace zasadnicze przy budowie POK S52 na tym odcinku, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Na tym cennym pod względem archeologicznym terenie prowadzone są nadal badania na wyznaczonych stanowiskach. Dyrektor zaapelował do mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. POK powinna wg umowy być gotowa w 2023 roku. Zapowiedziano również wydanie ZRID dla 300-metrowego włączenia S52 POK do węzła Mistrzejowice. Obecnie trwa budowa najdłuższego środkowego 7-kilometrowego odcinka wiodącego przez Zielonki, Bibice, Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice i Batowice w gminie Zielonki, na który decyzję ZRID wydano 9 lipca 2020 r.
Odcinek, którego dotyczy dcyzja, będzie realizowany w Krakowie oraz w miejscowości Zielonki w gminie Zielonki w powiecie krakowskim, a także w miejscowościach Modlniczka i Modlnica w gminie Wielka Wieś. Jest to początkowy odcinek północnej obwodnicy Krakowa, na skrzyżowaniu trasy S52 i DK94 w kierunku na Olkusz.
Zakres planowanych prac obejmie m. in.:
− budowę drogi ekspresowej S52, klasy S, o dł. ok. 5 km;
− budowę łącznic węzła drogowego „Modlnica”;
− budowę węzła drogowego „Zielonki” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 794 (Trasa Wolbromska), z łącznicami i rozbudową DW klasy G;
− budowę, rozbudowę oraz przebudowę dróg powiatowych oraz gminnych na trasie przebiegu drogi ekspresowej;
– budowę zatok autobusowych przy drodze wojewódzkiej, drogach gminnych i powiatowych;
– budowę chodników i ścieżek rowerowych;
– budowę wiaduktów i mostów drogowych (nad drogami i ciekami wodnymi);
– budowę tunelu;
– budowę lądowiska dla śmigłowców ratownictwa medycznego.
Inwestycja jest wpisana w Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Inwestorem jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Krakowie.
Na podst. informacji MUW: link

Link do obwieszczenia: tutaj

Zdjęcie przedstawia budowę Północnej Obwodnicy Krakowa, z widokiem na Zielonki

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content