Skip to main content
search
Aktualności

150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego – święto patrona szkoły w Bibicach

By 11 stycznia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 stycznia 2019 przez admin

DSC06076Święto patrona Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach obchodzi corocznie w styczniu, 15. dnia tego miesiąca przypada bowiem rocznica urodzin młodopolskiego artysty,  w tym roku 150. Tegoroczne uroczystości szkolne miały miejsce 11 stycznia, w ostatnim dniu nauki szkolnej przed feriami. Odbyło się ślubowanie klas pierwszych i przedstawienie przygotowane przez starszych uczniów.


Podczas święta ślubują klasy pierwsze, tym razem 103 uczniów czyli pięć klas. Z okazji ślubowania pierwszoklasiści wystąpili w strojach krakowskich i zatańczyli poloneza i krakowiaka.
Z okazji święta patrona odbywa się również uroczysta akademia. O Stanisławie Wyspiańskim, wszechstronnym artyście związanym z Krakowem, a przez ostatnie 15 miesięcy życia zamieszkałym w Węgrzcach, opowiedziała we wprowadzeniu Anna Górka, dyrektor bibickiej szkoły.
Klasy 6d, 7c, 8c, 8 d oraz gimnazjalne 3a i 3c wystawiły spektakl „My wszyscy z niego… z dramatu Wyspiańskiego”. Spektakl, w którym zagrali uczniowie, na podstawie dramatu „Wesele” i innych utworów patrona przygotowały Eliza Emerla i Magdalena Badura, a Józefa Nocoń dodała prezentację. W spektaklu wykorzystano muzyczne kompozycje do tekstów S. Wyspiańskiego autorstwa Krzysztofa Lepiarczyka, nauczyciela w szkole i radnego gminy Zielonki. Kompozycje te pochodzą z jego płyty „Jakżeż ja się uspokoję. W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu” wydanej w 2017 roku, który w gminie Zielonki obchodziliśmy jako Rok Stanisława Wyspiańskiego w 110. rocznicę śmierci artysty.
Gośćmi szkolnej społeczności podczas akademii byli radna gminy Zielonki i sołtys Węgrzc Magdalena Listoś oraz ksiądz proboszcz parafii w Węgrzcach Wojciech Warzecha.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie odśpiewali hymn szkoły, który skomponowała Krystyna Bagińska do słów Zofii Daszkiewicz, węgrzeckiej poetki, aranżację muzyczną opracował Krzysztof Lepiarczyk.
Red. IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC06168
DSC06041
DSC06083
DSC06091
DSC06104
DSC06139
DSC06155
Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content