Skip to main content
search
Aktualności

230 rocznica bitwy pod Racławicami

By 5 kwietnia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia 2024 przez KB

230 lat temu, 4 kwietnia 1794 roku, wojska polskie pokonały Rosjan pod Racławicami. Wygrana bitwa pozwoliła na rozszerzenie insurekcji na inne ziemie Rzeczpospolitej i wzmocniła morale powstańców. Po zwycięstwie Tadeusz Kościuszko wraz ze swymi oddziałami wycofał się przez Słomniki, Michałowice i Bibice pod Kraków.
Od 6 do 24 kwietnia kościuszkowcy obozowali na polach pomiędzy dworkiem kapitulnym w Bosutowie a wzgórzem rozdzielającym doliny Dłubni i Sudołu w Dziekanowicach. Po dziś dzień pamiątką po obozie jest wzniesiony obelisk. Pierwotny został wzniesiony w 1894 r., w 100-rocznicę bitwy pod Racławicami.
 Obelisk wzniesiony z kamieni wapiennych z wizerunkiem głowy Kościuszki na tle dwóch kos osadzonych na sztorc. W okresie okupacji zdewastowany przez Niemców. W 1946 r. został wyremontowany, a w latach 70-tych XX w. opatrzony pamiątkową tablicą z brązu projektu prof. Czesława Dźwigaja, krakowskiego artysty rzeźbiarza.
Całość obiektu okala kamienny, murowany niski murek z metalową bramką przy wejściu. Na pamiątkowej tablicy widnieje następujący napis: „Pamięci pobytu Tadeusza Kościuszki w kwietniu1794 r. Ku czci bohaterów kosynierów i żołnierzy Tadeusza Kościuszki którzy zmarli w Bosutowie z odniesionych ran w bitwie pod Racławicami pochowani w mogile na wzgórzu na granicy wsi Bosutów – Dziekanowice w dniach od 6 do 24 IV 1794 r.”.
W 2023 roku Gmina Zielonki złożyła wniosek o udzielenie pomocy finansowej na realizację zadania pn. „Renowacja i konserwacja obelisku w Bosutowie wzniesionego w roku 1894”. Z budżetu Województwa Małopolskiego pozyskano dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na realizację ww. zadania. Pozostała kwota zadania została sfinansowana z budżetu gminy Zielonki. Całość wykonanych prac renowacyjnych i konserwatorskich wyniosła ponad 120 tys. zł. W ramach podjętych prac swój dawny blask odzyskały: metalowe elementy zdobnicze, wątek kamienny, kamienny mur, figura orła, tablica wykonana z brązu oraz wykonano kostkę brukową w obrębie muru.

Obelisk znajduje się na Małopolskim Szlaku Insurekcji Kościuszkowskiej.

Poniżej publikujemy zdjęcie obelisku w Bosutowie.

Close Menu
 
3 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content