Skip to main content
search
Aktualności

230 rocznica bitwy pod Racławicami

By 5 kwietnia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 kwietnia 2024 przez KB

230 lat temu, 4 kwietnia 1794 roku, wojska polskie pokonały Rosjan pod Racławicami. Wygrana bitwa pozwoliła na rozszerzenie insurekcji na inne ziemie Rzeczpospolitej i wzmocniła morale powstańców. Po zwycięstwie Tadeusz Kościuszko wraz ze swymi oddziałami wycofał się przez Słomniki, Michałowice i Bibice pod Kraków.
Od 6 do 24 kwietnia kościuszkowcy obozowali na polach pomiędzy dworkiem kapitulnym w Bosutowie a wzgórzem rozdzielającym doliny Dłubni i Sudołu w Dziekanowicach. Po dziś dzień pamiątką po obozie jest wzniesiony obelisk. Pierwotny został wzniesiony w 1894 r., w 100-rocznicę bitwy pod Racławicami.
 Obelisk wzniesiony z kamieni wapiennych z wizerunkiem głowy Kościuszki na tle dwóch kos osadzonych na sztorc. W okresie okupacji zdewastowany przez Niemców. W 1946 r. został wyremontowany, a w latach 70-tych XX w. opatrzony pamiątkową tablicą z brązu projektu prof. Czesława Dźwigaja, krakowskiego artysty rzeźbiarza.
Całość obiektu okala kamienny, murowany niski murek z metalową bramką przy wejściu. Na pamiątkowej tablicy widnieje następujący napis: „Pamięci pobytu Tadeusza Kościuszki w kwietniu1794 r. Ku czci bohaterów kosynierów i żołnierzy Tadeusza Kościuszki którzy zmarli w Bosutowie z odniesionych ran w bitwie pod Racławicami pochowani w mogile na wzgórzu na granicy wsi Bosutów – Dziekanowice w dniach od 6 do 24 IV 1794 r.”.
W 2023 roku Gmina Zielonki złożyła wniosek o udzielenie pomocy finansowej na realizację zadania pn. „Renowacja i konserwacja obelisku w Bosutowie wzniesionego w roku 1894”. Z budżetu Województwa Małopolskiego pozyskano dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na realizację ww. zadania. Pozostała kwota zadania została sfinansowana z budżetu gminy Zielonki. Całość wykonanych prac renowacyjnych i konserwatorskich wyniosła ponad 120 tys. zł. W ramach podjętych prac swój dawny blask odzyskały: metalowe elementy zdobnicze, wątek kamienny, kamienny mur, figura orła, tablica wykonana z brązu oraz wykonano kostkę brukową w obrębie muru.

Obelisk znajduje się na Małopolskim Szlaku Insurekcji Kościuszkowskiej.

Poniżej publikujemy zdjęcie obelisku w Bosutowie.

Close Menu
 
1 maja 2024
Skip to content