Ostatnia aktualizacja 21 września 2021 przez admin
W roku 2021 program Juromanii czyli Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej w gminie Zielonki wzbogacił się o kolejne punkty. Przez dwa dni weekendu 18 i 19 września można było zwiedzić i skorzystać z atrakcji w zamku w Korzkwi, w parku przy zamku, w kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi oraz w Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi w Przybysławicach. Zapraszamy również na film.
W korzkiewskiej świątyni zielonecką Juromanię 2021 rozpoczął proboszcz parafii w Korzkwi ks. Paweł Łukaszka opowiadając o historii kościoła i jego wyposażeniu. Opowieść księdza uzupełnił architekt Wojciech Białas, który szkicując tłumaczył jak i dlaczego korzkiewski kościół jest zbudowany. Dużo ciekawostek na temat genealogii mieszkańców Korzkwi i okolic przekazał w swojej prezentacji dr hab. prof. UP Mateusz Wyżga, a wybiegając poza nią – na temat pochówku w dawnej Korzkwi. Ostatni wykład w kościele poprowadziła Joanna Barańska z Krakowskiego Bractwa Grodzkiego, która nie tylko przybliżyła temat tańca w kościele średniowiecznym, ale też zatańczyła z towarzyszącą jej grupą.
Przez sobotę i niedzielę na terenie parku pod zamkiem funkcjonowało obozowisko historyczne. W namiotach prowadzone były warsztaty, takie jak tkanie na krosnach, plecenie sznurków czy kaligrafia. Grupa rekonstrukcyjna Krakowskie Bractwo Grodzkie pokazała manewry piechoty zamkowej, rywalizację obozów rycerskich oraz inscenizację pt. Porwanie księżniczki, która zgromadziła liczną widownię przed zamkiem. Wszystko było okraszone zabawnym komentarzem.
Po zamku oprowadzali przewodnicy dzieląc się wiedzą na jego temat. W sobotni wieczór w długiej kolejce czekało się na specjalne zwiedzanie korzkiewskiego zamku w towarzystwie duchów. Umarli rycerze, białe damy i piesek szwendający się pod stołami tak wystraszyły niektórych odwiedzających, że uciekali z piskiem w popłochu. Sobotni wieczór zakończył pokaz ognia w wykonaniu czterech odważnych tancerzy. Nocna żonglerka z ogniem, wybuchy fajerwerków zrobiły ogromne wrażenie na widzach pod zamkiem.
W parku można było skosztować wielu pyszności. Kunsztem kulinarnym popisało się Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki” serwując na ciepło: krem z dyni, zupę z ciecierzycy, żurek wiejski, pierogi, kapustę zasmażaną. Był domowej roboty chleb ze smalcem, ciasta oraz przetwory: soki, konfitury, marynowane grzybki. Harcerze z Korzkwi oraz Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy w Korzkwi serwowali potrawy z grilla. Każdy mógł skosztować wspaniałego bigosu i małosolnych ogórków. Stara Baśń i jej kresowe przysmaki również zawitały do Korzkwi, a wybór był bardzo duży od kulebiaków i pierożków ukraińskich po kwas chlebowy. Gościliśmy dwie winnice: Św. Jana i Amonit, które zapewniły degustację i kiermasz win, a Krakowskie Bractwo Grodzkie częstowało staropolskimi podpłomykami.
Przedstawicielki fundacji Mapa Pasji zarażały swoją pasją do questów czyli gier terenowych rozdając przy tym pieczątki i nagrody za udział w queście „Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi”. II Bieg Jurajski odbył się na kilku dystansach. Najlepszymi jurajskimi biegaczami zostali – w kategorii do 5 lat I miejsce zajęła Wiktoria Banach, II miejsce – Kaja Pielka, III miejsce – Simona Polowa; w kategorii 6-7 lat I miejsce – Antoni Wolski, II miejsce – Aleksandra Chrząszcz, III miejsce – Antoni Kołodziej; w kategorii 8-11 lat dziewczęta I miejsce przypadło Gabrieli Kucharczyk, II miejsce – Lenie Starowicz, III miejsce ex aequo – Lenie Lepiarskiej, Wiktorii Jaskierni i Darii Dulińskiej; w kategorii 8-11 lat chłopcy I miejsce zdobył Jan Walczak, II miejsce – Jan Maurek, III miejsce Kamil Chucher; w kategorii powyżej 11 lat dziewczęta I miejsce zajęła Maja Starowicz, II miejsce – Amelia Smołkowicz, III miejsce – Natalia Ortman; w kategorii powyżej 11 lat chłopcy I miejsce uzyskał Eryk Sosin, II miejsce – Adrian Duliński, III miejsce Mikołaj Polakiewicz. Spontanicznie do biegu wystartowali rodzice. Najlepsze mamy biegaczki to: Agnieszka Banach (I miejsce), Maria Buchanowska (II miejsce) i Katarzyna Starowicz (III miejsce). Wśród tatusiów najlepszymi biegaczami zostali: na I miejscu Adrian Banach, na II miejscu Łukasz Czygier i III miejscu Rafał Tomaszewski. Były także rodzinne skoki w workach i przeciąganie liny, a za udział we wszystkich konkurencjach uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i drobne nagrody. Na łące pod zamkiem gościliśmy też zaprzyjaźnione Kliszczackie Centrum Kultury z Tokarni, które przywiozło rzeźby, płaskorzeźby, obrazy i pamiątki z regionu. Można było na ich stoisku spróbować swoich sił w rzeźbieniu w drewnie.
Czwarta edycja Juromanii zakończyła się koncertem w zamku w wykonaniu wokalistek zespołu Fermata. Znane przeboje muzyki rozrywkowej i musicalowej zaśpiewały Aleksandra Medyńska-Przęczek, Klaudia Doniec (również gra na flecie), Małgorzata Łyczko, Gabriela Bartula (gra też na skrzypcach) i Aleksandra Majka. Na pianinie akompaniowała i śpiewem wspomagała Anna Roj, a na gitarze gościnnie zagrał Wawrzyniec Witkowski.
W sąsiedztwie w Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi w Przybysławicach autorka książek o gotowaniu i pieczeniu Sabina Francuz przygotowywała rozmaite przekąski specjalnie dla gości Juromanii. Gospodarze Jolanta i Wolfgang Hoferowie zaoferowali juromaniakom lekcje posługiwania się heblem, piłą i młotkiem. Pani Jolanta oprowadzała po muzeum opowiadając o historii powstania tego ciekawego i kameralnego miejsca. W przybysławickiej galerii odbył się koncert pt. „Klasyka na dwa akordeony” w wykonaniu Krzysztofa Madydy i Rafała Pałackiego.
Do sukcesu Juromanii przyczynili się wspólnie organizatorzy i partnerzy: Stowarzyszenie Zachariasz, Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Zamek Korzkiew i jego wystawcy, Muzeum Hebla i Galeria Barwy Ziemi, Kościół i Parafia w Korzkwi, Gmina i Urząd Gminy w Zielonkach, Krakowskie Bractwo Grodzkie, Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki”, harcerze z gminy Zielonki, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Korzkwi, Ochotnicza Straż Pożarna w Grębynicach, PUK Zielonki, firma ADOZ z Giebułtowa oraz Gastrobike,
Juromania w gminie Zielonki realizowana była przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w roku 2021 pn. „ Małopolska Gościnna – II edycja”.
Katarzyna Żak
Więcej zdjęć: tutaj
Zdjęcia przedstawiają atrakcje Juromanii 2021 i uczestników imprezy.