Skip to main content
search
Relacje

7. Międzyszkolny Turniej Warcabowy w gminie Zielonki

By 18 lutego 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 lutego 2016 przez admin

 

DSC0449717 lutego w Centrum Integracji Społecznej odbył się siódmy Międzyszkolny Turniej Warcabowy gminy Zielonki. Jego organizatorem jest Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny we współpracy z Małopolskim Związkiem Szachowym.

W rozgrywkach  wzięło udział 24 zawodników, reprezentantów: Zespołu Szkół w Bibicach, Zespołu Szkół w Korzkwi, Zespołu Szkół w Zielonkach, Szkoły Podstawowej w Owczarach i Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach. Na co dzień dzieci te uczestniczą w zajęciach, podczas których uczą się gry w warcaby oraz szachy. Uczestnicy turnieju grali ze sobą podzieleni na dwie kategorie wiekowe; dzieci przedszkolne 5-6 lat oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Nad przebiegiem rywalizacji czuwał sędzia Stanisław Cichorz z  Małopolskiego  Związku Szachistów. Na turnieju obecny był też prezes związku, Jan Kusina.

Dzieci rywalizowały ze sobą podczas  5 rund,  po 15 minut każda. Skład poszczególnych par był typowany przez  program komputerowy, który kojarzył dzieci według wieku oraz  zdobytych przez nie punktów w poprzednich rundach. W ten sposób zawodnicy w tej samej kategorii wiekowej, o tej samej lub zbliżonej liczbie uzyskanych punktów mogli zasiąść naprzeciw siebie. Emocjonująca  rywalizacja wyłoniła laureatów. Wśród 5-6 letnich uczestników zwyciężył Miłosz Obirek, II miejsce zajął Tymon Obirek, III miejsce Filip Marzec, a IV miejsce Tobiasz Prostak – wszyscy z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach. 

Wśród uczniów  klas I-III pierwsze miejsce zdobył Jakub Krztoń ze Szkoły Podstawowej w Korzkwi, II miejsce Michał Kowal z Zespołu Szkół w Bibicach, III miejsce Dawid Ros z Zespołu Szkół w Korzkwi, a IV miejsce przypadło Arturowi Sobocińskiemu również ze szkoły w Korzkwi.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody książkowe, uhonorowani zostali także pamiątkowymi dyplomami oraz statuetkami, natomiast wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki  od organizatorów.
Szachy, warcaby to znakomity sposób rozwijania zdolności matematycznych, logicznego i strategicznego myślenia u dzieci, ich wyobraźni, gry te mają też ogromną  wartość wychowawczą,  a dzieci bardzo lubią te zajęcia. Nasza szkoła od września 2015 r uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Polskiego Związku Szachowego  „Edukacja przez szachy w szkole” Są to obowiązkowe zajęcia z szachów, jedna godzina tygodniowo.  Uczniowie jak w przypadku innych przedmiotów,  dostają oceny, które włączone zostaną do oceny opisowej na świadectwie. Program projektu obejmuje uczniów klasy pierwszej i będzie kontynuowany w następnym roku – mówiła Dorota Stolarzewicz nauczycielka w Szkole Podstawowej w Owczarach.  
KŁK

Więcej zdjęć tutaj:

 

 

3
DSC04440
DSC04492
DSC04497
DSC04531
DSC04485
DSC04601
DSC04607DSC04618
DSC04628
Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content