Ostatnia aktualizacja 18 lutego 2016 przez admin
17 lutego w Centrum Integracji Społecznej odbył się siódmy Międzyszkolny Turniej Warcabowy gminy Zielonki. Jego organizatorem jest Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny we współpracy z Małopolskim Związkiem Szachowym.
W rozgrywkach wzięło udział 24 zawodników, reprezentantów: Zespołu Szkół w Bibicach, Zespołu Szkół w Korzkwi, Zespołu Szkół w Zielonkach, Szkoły Podstawowej w Owczarach i Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach. Na co dzień dzieci te uczestniczą w zajęciach, podczas których uczą się gry w warcaby oraz szachy. Uczestnicy turnieju grali ze sobą podzieleni na dwie kategorie wiekowe; dzieci przedszkolne 5-6 lat oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Nad przebiegiem rywalizacji czuwał sędzia Stanisław Cichorz z Małopolskiego Związku Szachistów. Na turnieju obecny był też prezes związku, Jan Kusina.
Dzieci rywalizowały ze sobą podczas 5 rund, po 15 minut każda. Skład poszczególnych par był typowany przez program komputerowy, który kojarzył dzieci według wieku oraz zdobytych przez nie punktów w poprzednich rundach. W ten sposób zawodnicy w tej samej kategorii wiekowej, o tej samej lub zbliżonej liczbie uzyskanych punktów mogli zasiąść naprzeciw siebie. Emocjonująca rywalizacja wyłoniła laureatów. Wśród 5-6 letnich uczestników zwyciężył Miłosz Obirek, II miejsce zajął Tymon Obirek, III miejsce Filip Marzec, a IV miejsce Tobiasz Prostak – wszyscy z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach.
Wśród uczniów klas I-III pierwsze miejsce zdobył Jakub Krztoń ze Szkoły Podstawowej w Korzkwi, II miejsce Michał Kowal z Zespołu Szkół w Bibicach, III miejsce Dawid Ros z Zespołu Szkół w Korzkwi, a IV miejsce przypadło Arturowi Sobocińskiemu również ze szkoły w Korzkwi.
Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody książkowe, uhonorowani zostali także pamiątkowymi dyplomami oraz statuetkami, natomiast wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki od organizatorów.
– Szachy, warcaby to znakomity sposób rozwijania zdolności matematycznych, logicznego i strategicznego myślenia u dzieci, ich wyobraźni, gry te mają też ogromną wartość wychowawczą, a dzieci bardzo lubią te zajęcia. Nasza szkoła od września 2015 r uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole” Są to obowiązkowe zajęcia z szachów, jedna godzina tygodniowo. Uczniowie jak w przypadku innych przedmiotów, dostają oceny, które włączone zostaną do oceny opisowej na świadectwie. Program projektu obejmuje uczniów klasy pierwszej i będzie kontynuowany w następnym roku – mówiła Dorota Stolarzewicz nauczycielka w Szkole Podstawowej w Owczarach.
KŁK
Więcej zdjęć tutaj: