Skip to main content
search
Aktualności

ABC – jak szybko rozliczyć PIT?

By 22 marca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 marca 2024 przez Marek Skiba

Krajowa Administracja Skarbowa na swoich stronach informuje, że aż 94 proc. deklaracji podatkowych za rok 2022 zostało złożony elektronicznie, z tego blisko 60 proc. zrobiło to dzięki usłudze Twój e-PIT.

My również chcemy zachęcić naszych mieszkańców do korzystania z tej formy rozliczenia się. Urząd Skarbowy, na podstawie posiadanych informacji przygotował w usłudze e-PIT rozliczenie podatkowe. Jest dostępne od 15 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. Znajdziemy je wchodząc na stronę internetową www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit.

Do systemu możemy zalogować się przy pomocy danych podatkowych lub profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. W pierwszym przypadku należy przygotować numer PESEL, datę urodzenia, przychód za 2022 r. oraz przychód za 2023 r. Na stronie internetowej znajdziemy wskazówkę, skąd odczytać wymagane informacje o przychodach. O aplikacji mObywatel i profilu zaufanym pisaliśmy w poprzednim wydaniu WLGZ.

Po zalogowaniu, na stronie ukaże się informacja o zeznaniu PIT za rok ubiegły oraz możliwość przeglądnięcia naszych archiwalnych zeznań podatkowych. Przygotowany dokument za rok 2023 możemy od razu rozliczyć, jednak najpierw sprawdźmy, czy zgadzają się na nim dane takie jak: nasze miejsce zamieszkania, Urząd Skarbowy (w przypadku gminy Zielonki – II Urząd Skarbowy w Krakowie), numer konta do zwrotu nadpłaty podatku oraz dane organizacji, którą chcemy wesprzeć 1,5 proc. naszego podatku.

Warto rozliczyć PIT w naszej gminie, ponieważ dochody z PIT stanowią jedną z głównych składowych budżetu gminy. Środki te pozwalają na dofinansowanie m.in. komunikacji zbiorowej (linie wewnętrzne oraz połączenia organizowane przez MPK), kultury, edukacji, czy remontów dróg.

Pamiętajmy, że nie musimy być zameldowani w gminie, aby zapłacić tu podatek. Warto jednocześnie zauważyć, że osoby zameldowane i płacące podatki w gminie mogą liczyć na dodatkowe 10 pkt w procesie rekrutacji do przedszkoli na terenie gminy. W przypadku płacenia podatków bez zameldowania, uzyskać możemy dodatkowo 5 pkt.

Poniżej plakat rozlicz PIT w gminie Zielonki.

Close Menu
 
20 lipca 2024
Skip to content