Skip to main content
search
Aktualności

Bibicki chór nagrodzony w Miechowie

By 31 stycznia 2020No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2020 przez admin

 MG 0022

19 stycznia chór Psallite Deo pod dyrekcją Marty Przybyły działający przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach, wyśpiewał I miejsce w XIX Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w kategorii chóry kameralne. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Do konkursu zgłosiło się aż 20 chórów w czterech kategoriach: chóry mieszane, kameralne, jednorodne i zespoły wokalno-instrumentalne.

W jury konkursu znalazły się znakomite nazwiska z kręgu krakowskiej chóralistyki: prof. zw. dr Jerzy Kurcz – przewodniczący komisji oraz członkowie prof. dr hab. Wiesław Delimat i mgr Ryszard Źróbek. Chór Psallite Deo zaprezentował cztery kolędy: “Zaśpiewam Jezuskowi” autorstwa Stanisława Moryto, “Mizerną cichą” w opracowaniu Wojciecha Szalińskiego, góralską pastorałkę “Zagrały fulorki”, którą skomponował Jan Pasierb-Orland  oraz kolędę obowiązkową, wybraną przez organizatorów, “Bóg się rodzi”. I miejsce w XIX Miechowskim Przeglądzie to dotychczas największy sukces chóru, choć nie jedyny. Już w 2017 roku zespół zajął II miejsce w XXVI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej “Kolędy i Pastorałki”.
Psallite Deo działa w Bibicach od lutego 2013 roku łącząc ludzi z pasją, którzy poprzez śpiew modlą się i wspierają w modlitwie innych. Początkowo był to bardzo kameralny skład zaledwie 13-osobowy, obecnie chór liczy ponad 20 osób. Wraz ze zwiększeniem liczby śpiewaków, zespół poszerza także swój repertuar sięgając już nie tylko po pieśni religijne, ale również utwory z repertuaru ludowego, rozrywkowego, a nawet afrykańskiego. Chór chętnie uczestniczy w lokalnych imprezach, jak np. Gala wręczenia nagród samorządowych „Śledzik u wójta” czy święto patronalne bibickiej parafii, co roku występuje także podczas Dnia Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym, cyklicznie bierze udział w Jesiennych Warsztatach pt. “Muzykujmy razem” organizowanych przez Wydział Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie.
Laureatów tegorocznego miechowskiego konkursu można usłyszeć w każdą drugą niedzielę miesiąca podczas mszy św. o godz. 11:00 w kościele w Bibicach.
Fot. Ryszard Deńca
Marta Przybyła

 

chor1

 MG 0064

chor4

 

Close Menu
 
24 lutego 2024
Skip to content