Skip to main content
search
Aktualności

Bibicki chór nagrodzony w Miechowie

By 31 stycznia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2020 przez admin

 MG 0022

19 stycznia chór Psallite Deo pod dyrekcją Marty Przybyły działający przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach, wyśpiewał I miejsce w XIX Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w kategorii chóry kameralne. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Do konkursu zgłosiło się aż 20 chórów w czterech kategoriach: chóry mieszane, kameralne, jednorodne i zespoły wokalno-instrumentalne.

W jury konkursu znalazły się znakomite nazwiska z kręgu krakowskiej chóralistyki: prof. zw. dr Jerzy Kurcz – przewodniczący komisji oraz członkowie prof. dr hab. Wiesław Delimat i mgr Ryszard Źróbek. Chór Psallite Deo zaprezentował cztery kolędy: “Zaśpiewam Jezuskowi” autorstwa Stanisława Moryto, “Mizerną cichą” w opracowaniu Wojciecha Szalińskiego, góralską pastorałkę “Zagrały fulorki”, którą skomponował Jan Pasierb-Orland  oraz kolędę obowiązkową, wybraną przez organizatorów, “Bóg się rodzi”. I miejsce w XIX Miechowskim Przeglądzie to dotychczas największy sukces chóru, choć nie jedyny. Już w 2017 roku zespół zajął II miejsce w XXVI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej “Kolędy i Pastorałki”.
Psallite Deo działa w Bibicach od lutego 2013 roku łącząc ludzi z pasją, którzy poprzez śpiew modlą się i wspierają w modlitwie innych. Początkowo był to bardzo kameralny skład zaledwie 13-osobowy, obecnie chór liczy ponad 20 osób. Wraz ze zwiększeniem liczby śpiewaków, zespół poszerza także swój repertuar sięgając już nie tylko po pieśni religijne, ale również utwory z repertuaru ludowego, rozrywkowego, a nawet afrykańskiego. Chór chętnie uczestniczy w lokalnych imprezach, jak np. Gala wręczenia nagród samorządowych „Śledzik u wójta” czy święto patronalne bibickiej parafii, co roku występuje także podczas Dnia Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym, cyklicznie bierze udział w Jesiennych Warsztatach pt. “Muzykujmy razem” organizowanych przez Wydział Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie.
Laureatów tegorocznego miechowskiego konkursu można usłyszeć w każdą drugą niedzielę miesiąca podczas mszy św. o godz. 11:00 w kościele w Bibicach.
Fot. Ryszard Deńca
Marta Przybyła

 

chor1

 MG 0064

chor4

 

Close Menu
 
24 czerwca 2024
Skip to content