Skip to main content
search
Aktualności

Bosutów pamięta o Kościuszce

By 8 maja 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 maja 2024 przez Marek Skiba

4 maja przed odrestaurowanym obeliskiem Tadeusza Kościuszki w Bosutowie odbyła się uroczystość o charakterze patriotycznym mająca przypomnieć wydarzenia sprzed 230 lat. Wtedy to, od 6 do 24 kwietnia, w miejscowości stacjonowały wojska insurekcyjne.

Na początku powitano gości oraz wręczono podziękowania wójtowi Bogusławowi Królowi, za 25 lat pełnienia tej funkcji oraz za dobrą współpracę z mieszkańcami.

Następnie dr hab. Mateusz Wyżga prof. UKEN w Krakowie wygłosił prelekcję. Mateusz Wyżga pochodzi z Dziekanowic, a w obrębie jego zainteresowań naukowych są historie lokalnych społeczności oraz dzieje chłopów w epoce nowożytnej.

Po wykładzie odbyła się msza święta, która celebrował ks. Wojciech Warzecha, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach. Podczas celebracji poświęcono odrestaurowany obelisk.

Organizatorami wydarzenia było Sołectwo Bosutów-Boleń, Koło Gospodyń Wiejskich w Bosutowie-Boleniu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bosutowie.

Pierwotnie obelisk został wzniesiony w 1894 r., w 100-rocznicę bitwy pod Racławicami z inicjatywy biskupa Władysława Bandurskiego (1865-1932). Został on zdewastowany przez nazistów. Po wojnie, w 1946 roku został wyremontowany. Pomimo tego, przez lata ulegał erozji pod wpływem warunków atmosferycznych, a wraz z końcem listopada 2023 roku został odrestaurowany, odzyskując utracone wartości estetyczne.

Obelisk znajduje się na Małopolskim Szlaku Insurekcji Kościuszkowskiej.

MS

Poniżej prezentujemy zdjęcia ze strony sołectwa Bosutów-Boleń.

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content