Skip to main content
search
Aktualności

Budki lęgowe w Parku Wiejskim w Zielonkach

By 28 lutego 2024No Comments

W Parku Wiejskim w Zielonkach, dzięki inicjatywie Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz pomocy OSP Zielonki i OSP Trojanowice zamontowane zostały budki lęgowe dla ptaków.

W okresie wiosennym ptaki powracające do naszego kraju oraz te, które zimę spędzają w Polsce, poszukują właściwego miejsca do złożenia jaj. Warto w tym czasie wesprzeć małych lokatorów, poprzez zamontowanie budek lęgowych. Tworzą one zastępcze miejsca rozrodcze. Ptaki mogą w nich bezpiecznie wychowywać swoje pisklęta. W ten prosty sposób przyczyniamy się do ochrony ptactwa, a zarazem dbamy o redukcję liczby komarów i much w naszej okolicy.

Budki lęgowe montujemy co do zasady późną jesienią lub wczesną wiosną (nie później niż do 15 marca, jednak w związku ze zmianami klimatu, warto to zrobić do końca lutego). Powinny być zamocowane na wysokości od 2 do 5 metrów. Ważne jest, aby wlot do dziupli był odpowiednio osłonięty od promieni słonecznych (unikamy kierunku południowego), aby pisklęta nie uległy przegrzaniu. Pamiętajmy, że parametry budki takie jak rozmiar wlotu, wielkość, głębokość wpływają na to, jakie ptaki ją zamieszkają.

W parku zamontowano 10 budek – dwie typu P (dla ptaków takich jak: kopciuszek, muchówka szara, pliszka siwa, rudzik), dwie typu B (szpak, dudek, kowalik, pleszki, bogatki), trzy typu A (sikora bogatka, mazurek, wróbel, muchołówka żałobna, sikora modra, pleszka, rzadziej sikora sosnówka i czubatka)  oraz trzy typu A1 (sikora modra, muchołówka żałobna, rzadziej sikora sosnówka, czubatka).

Dodatkowo po jednej zamontowano przy hali sportowej w Zielonkach, przy Folwarku Kultura w Owczarach oraz Zakątku Kultura w Korzkwi. Wszystkie zostały oznaczone numerami: H1, O1, K1, P1-10, aby można było odnotowywać, czy wprowadzili się do niej lokatorzy.

Cała akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia strażaków z OSP Trojanowice oraz OSP Zielonki, którzy poświęcili swój czas na zamontowanie budek. Szczególne podziękowania należą się Komendantowi Gminnemu OSP Janowi Palimące, który koordynował całą akcję.

CKPiR zaprasza do wspólnej zabawy

CKPiR w Zielonkach przygotowało z tej okazji wiosenną zabawę ornitologiczną. Aby wziąć w niej udział, należy wydrukować kartę pracy. Następnie naszym zadaniem będzie obserwowanie budek dla ptaków, odczytanie jej numeru oraz wpisanie informacji o tym, czy wlatują do niej ptaki, czy też nie. Na mapie należy zaznaczyć położenie tych, które zostały przez nas zlokalizowane. Uwaga: należy obserwować budki z dystansu i pod żadnym pozorem nie należy się wspinać na drzewa i zaglądać do środka.

Wypełnioną kartę należy przynieść do działu Promocji, Informacji i Współpracy przy ul. Krakowskie Przedmieście 116, pokój 301 32-087 Zielonki w godzinach pn. 9.00-17.00; wt.-pt. 8:00-15:45 albo na portiernię hali sportowej w Zielonkach ul. Księdza Jana Michalika 2a, 32-087 Zielonki w godzinach 7:30-21:00. Należy ją dostarczyć najpóźniej do 1 czerwca 2024 roku. Za dostarczone karty będą przekazywane nagrody. Uwaga: pula nagród ograniczona.

Czekamy również na wasze zdjęcia ptaków z Parku Wiejskiego w Zielonkach. Możecie je przesłać na adres wiadomoscilokalne@wp.pl. Najlepsze prace również będą nagrodzone.

Zachęcamy do wspólnej zabawy oraz wieszania budek w naszych ogrodach.

MS

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wieszania budek.

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content