Skip to main content
search
Aktualności

Co nowego na szlakach

By 11 września 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 września 2013 przez admin

zmn9.08.2013 Brzozówka 026

Trwają prace związane z realizacją projektu rowerowego „Od Krakowa do Ojcowa – rowerem przez gminę Zielonki”. Kilka odcinków szlaków już zyskało nawierzchnię z asfaltu bądź destruktu asfaltowego.

Na ukończeniu jest 1000-metrowy odcinek z destruktu asfaltowego na ul. Tadeusza Kościuszki w Bosutowie (Błonia), w tym położono asfalt na odcinku ok. 175 m. Również w Bosutowie na ul. Kwiatów Polnych (rejon obelisku) wykonano nawierzchnię asfaltową na ok. 180-metrowym odcinku. Prawie gotowy jest odcinek ul. Królewskiej w Bibicach o długości 1282 m, w tym na odcinku o długości 727 m ułożono nawierzchnię asfaltową, a na pozostałym odcinku nawierzchnię z destruktu asfaltowego. W Brzozówce ul. Spacerowa zyskała nowy asfalt na odcinku ok. 712 m, na ul. Na Kąty w Trojanowicach wykonano 245 m nawierzchni asfaltowej. W Garlicy Murowanej wykonano 725 m drogi z nawierzchnią z destruktu asfaltowego do tzw. „drogi królewskiej”, a obecnie na pozostałym odcinku (do istniejącego już asfaltu przy Akademii Rolniczej) trwają prace geodezyjne niezbędne do wykonania nawierzchni asfaltowej. Zakończono budowę ul. Leszczynowej w Bibicach o długości 1300 m, w tym wykonano 213 m nawierzchni asfaltowej. Wykonano już 9.373 m dróg, stan realizacji całego projektu wynosi obecnie 53%.
Prace przygotowawcze obejmują: wykonanie podbudowy na ul. Ogrody w Zielonkach; taką podbudowę wykonano już w Pękowicach na ul. Ojcowskiej. Przygotowania obejmują również takie działania jak okazanie granic – przy ul. Miechowskiej w Trojanowicach i ul. Zacisznej na granicy Owczar i Garliczki, tam też trwają prace kanalizacyjne, które miały poprzedzić prace drogowe, zaraz po ich zakończeniu rozpoczną się prace drogowe. Należy się spodziewać też rozpoczęcia prac na ul. Galicyjskiej w Bibicach.
Jako pierwsza ul. Na Popielówkę w Zielonkach zyskała 840-metrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego. Na długości 820 m poprawiono też stan nawierzchni na ul. Wichrowe Wzgórze w Bibicach, z czego na 400 m położono asfalt, a na pozostałym odcinku recyklinę. W Batowicach w ramach projektu nowy asfalt położono na odcinku ok. 1606 m (w tym nadprogramowo w ciągu ww. drogi ułożono nawierzchnię asfaltową m.in. na terenie PKP na odcinku długości 334 m).
W ramach projektu poprawiana jest nawierzchnia szlaków rowerowych w gminie Zielonki, w dalszej kolejności powstanie infrastruktura towarzysząca. Koszt inwestycji to 4,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 ma wynieść ponad 3,3 mln zł, a 1,2 mln wyda gmina Zielonki z własnego budżetu. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2014 roku. Nawierzchnię z asfaltu bądź recykliny zyskają szlaki o łącznej długości prawie 17 km. Kilka nowych, krótkich odcinków pozwoli na bezpieczne omijanie ruchliwych odcinków dróg powiatowych i drogi wojewódzkiej. Wykonane na nowo zostanie też całe oznakowanie szlaków rowerowych i pieszych na długości 84 km. Zmiany znajdą się na nowo wydanej mapie turystycznej oraz w przewodniku. Na trasie zostaną przygotowane 24 punkty spoczynkowe wyposażone m.in. w stoliki, ławeczki oraz tablice z informacjami o dalszym przebiegu trasy oraz pobliskich atrakcjach turystycznych. Projekt przewiduje także utworzenie i wyposażenie Punktu Informacji Turystycznej w istniejącym lokalu CIS w Zielonkach, w którym znajdą się materiały promocyjne gminy i regionu oraz mapy szlaków i przewodnik turystyczny.
Red. IO

zmn9.08.2013 Brzozówka 020
Brzozówka, ul. Spacerowa
zmnkrolewskaDSCN5757
Bibice, ul. Królewska
zmnleszczynowaDSCN5761
Bibice, ul. Leszczynowa
zmnleszczynowaDSCN5773
Bibice, ul. Leszczynowa
zmnPomnik 20.08.2013 182
Bosutów, ul. Kwiatów Polnych
zmnPomnik 20.08.2013 190
Bosutów, ul. Kwiatów Polnych
 
 
Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content