Skip to main content
search
Relacje

Co rok żółte okno się otwiera

By 20 października 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 października 2014 przez admin

DSCN3844

 

Pola nadziei po raz kolejny zakwitną wiosną w Zielonkach. Uczniowie z Zespołu Szkół w Zielonkach zasadzili cebulki żonkili w rejonie Centrum Integracji Społecznej, by przypomnieć o idei hospicyjnej i pomocy, jaką osobom chorym i cierpiącym niesie Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

Hospicjum im. św. Łazarza potrzebuje 8 milionów złotych rocznie na pokrycie kosztów utrzymania i opieki nad chorymi, opieka ta jest udzielana chorym bezpłatnie. Stąd konieczność wspierania działalności hospicjum przez ludzi dobrej woli, którzy od lat nie zawodzą. Celem akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Honorowy patronat nad krakowską akcją sprawuje ksiądz kardynał Franciszek Macharski.
Podczas spotkania w Zielonkach, które koordynowała Marzena Gadzik-Wójcik z rady sołeckiej Zielonek, z młodzieżą spotkała się przedstawicielka hospicjum Katarzyna Wrońska, która przybliżyła krótko historię akcji Pola Nadziei i odczytała wiersz poświęcony ich idei: – Złota jesień kolorami liści żegna lato pod błękitnym parasolem. Nastał czas sadzenia nadziei na tym naszym życia padole – recytowała. Hospicjum potrzebuje również wolontariuszy, pani Katarzyna służyła młodzieży informacjami na ten temat.
Na uprzednio przygotowanym przez załogę CKPiR poletku żonkile sadzili uczniowie wraz z nauczycielkami Danutą Zawiszą-Danton i Magdaleną Zbroją. Towarzyszyli im: wójt gminy Zielonki Bogusław Król, kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anna Soblik-Milcz, dyrektor szkoły w Zielonkach Bożena Nowak, dyrektor Biblioteki Mariusz Zieliński. Młodzieży dopomogli również przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich: Tomasz Jamróz-Piłsudski i Mateusz Białowiejski oraz przedstawiciele 13 Galicyjskiego Pułku Piechoty ,,Krakowskie Dzieci”: Marek Zdziarski i Ferdynand Bugajski. Marzena Gadzik-Wójcik dziękowała wszystkim pysznymi lizakami.
Sołectwo Zielonki i Zespół Szkół w Zielonkach współuczestniczą w kampanii już trzeci raz, w 2012 roku sadzono żonkile w Zielonkach w ramach akcji po raz pierwszy; w 2013 roku odbył się „Żonkilowy marsz nadziei”, w którym wzięli udział gimnazjaliści z Zielonek i Bibic.
Wszystkich chcących pomóc zapraszamy na www.hospicjum.krakow.pl.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

7.10.2014 125
DSCN3777
DSCN3804
DSCN3811
DSCN3816
DSCN3822
DSCN3850
 
Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content